Jauktie stādījumi – zemenes un cūku pupas.
Jauktie stādījumi – zemenes un cūku pupas.
Autores foto.

Neierastāks piegājiens zemeņu audzēšanā 0

Sandra Dane, Dārzkopības institūts

Nu jau vairākus gadus, runājot par audzēšanas tehnoloģijām, dzirdams termins – jauktie stādījumi, sējumi. Šāda audzēšanas tehnoloģija ir zināma jau sen. Kā jau pats vārdu salikums liecina, jauktie stādījumi ir audzēšanas metode, kur augi tiek jaukti. Mums populārākais un pazīstamākais veids ir graudaugu mistri.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Laukkopībā jauktie sējumi ir sastopami krietni biežāk. Šajā kategorijā ietilpst jebkādu augu kombinācijas, kur katrs augs pilda kādu noteiktu funkciju. Tie ir gan graudi ar pasēju, gan zaļmēslojuma augi augļu dārzu rindstarpās, gan ķiploki, kas sastādīti pa vidu dārza zemenēm.

Augu kombināciju variantu ir bezgala daudz, tomēr ir pietiekami daudz ierobežojošo faktoru. Augi var savstarpēji nomākt cits citu gan saules gaismas daudzuma ziņā, gan barības vielu un ūdens nodrošinājuma ziņā. Šāda audzēšanas tehnoloģija var sarežģīt stādījumu ierīkošanu un kopšanu, kā arī pašu ražas vākšanu. Tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā, kādu augu kombinācijas būs iespējams kopt saimniecībā un kāds ir šo kombināciju mērķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ražas bagātināšana ar proteīniem (graudaugu un tauriņziežu mistri), pamatkultūras pilnīga vai daļēja nodrošināšana ar slāpekli (pamatkultūra kopā ar tauriņziedi), divu dažādu ražu ieguve no vienas lauka vienības vienā veģetācijas sezonā (redīsi un salāti, zemenes un pupas, kāposti un pupas), augsnes nosegšana ar augu masu dīkstāves laikā (ziemāji–lopbarības redīss–auzas).

Tā kā starptautiskā lauksaimniecības politika ir vērsta uz videi draudzīgāku saimniekošanu, optimizējot minerālmēslu lietošanu, optimālu augsnes un ūdens resursu izmantošanu, saglabājot ražu un tās kvalitāti, tika iesniegts un izstrādāts FP7 ietvara projekts “Ilgtspējīgu tehnoloģiju izstrāde pākšaugu audzēšanai un to izmantošanas veicināšana proteīna nodrošināšanai Eiropā pārtikas un lopbarības ražošanai” (Enhancing of legumes growing in Europe through sustainable cropping for protein supply for food and feed – EUROLEGUME).

Zemenes un tauriņzieži

Kā viens no veiktajiem pētījumiem bija zemeņu audzēšana jauktajos stādījumos ar tauriņziežiem. Ir plaši zināma tauriņziežu spēja piesaistīt atmosfēras slāpekli ar gumiņbaktēriju palīdzību un pārveidot to augiem uzņemamā formā. Tādēļ kā viens no šā pētījuma mērķiem bija izpētīt, vai, audzējot zemenes kopā ar tauriņziežiem, tās tiek nodrošinātas ar nepieciešamo slāpekļa daudzumu optimālas un kvalitatīvas ražas ieguvei.

Audzējot zemenes atklātā laukā, salīdzinoši liela augsnes virskārta ir brīva no augiem un ir potenciāli liels avots CO2 izdalei, tādēļ papildus slāpekļa nodrošinājumam ieguvām arī lielāku nosegtās augsnes daļu, kas palielina lauksaimniecības zemju produktivitāti.

Izmēģinājumā tika iekļauta zemeņu šķirne ‘Polka’, kombinējot ar vairākiem tauriņziežu variantiem – bastarda āboliņš, divas dažādas cūku pupas, zaļie zirnīši, cukurzirņi.

Ekstra šķiras ogas, šķirne ‘Polka’

Iegūtie dati salīdzināti ar standarta variantu, kur izmantots minerālais slāpekļa mēslojums, un variantu, kur nav lietots slāpekļa mēslojums. Ar šā pētījuma palīdzību gribējām noskaidrot, vai tiešām tauriņzieži spēj nodrošināt blakus augu ar nepieciešamo slāpekli, vai zemenes un tauriņzieži ir labi blakusaugi (vai nav nekādu antagonisku jūtu), vai ir iespējams iegūt divu dažādu augu kvalitatīvu un optimālu ražu.

Reklāma
Reklāma

Izmēģinājumā tika ierīkoti trīs lauki, katrs no tiem stādīts trīs secīgos gados: 2014., 2015. un 2016. gadā. Tie uzturēti trīs gadus. Pirmajā gadā zemenēm izkniebti ziedneši. Katrā otrajā rindstarpā sēti tauriņzieži. Sākoties ziedēšanai, ieklāta salmu mulča.

Izmēģīnājuma lauks, 2.veģetācijas gads.

Izmēģinājuma lauks, 2.veģetācijas gads.
Autores foto.

Galvenie pētījuma secinājumi

– Zemenes nav vēlams audzēt kopā ar āboliņu. Šī kombinācija veicina baltplankumainības attīstību zemenēm. Arī raža tika iegūta būtiski zemāka nekā kontroles variantā, izmantojot slāpekļa minerālmēslus.

– Zemenes labi aug kopā ar cūku pupām un zirņiem, ja tiek nodrošināti optimāli mitruma apstākļi.

– Tauriņzieži neveicināja pelēkās puves izplatību zemenēs.

– Nodrošinot optimālu mitrumu, zemeņu un tauriņziežu jauktajos stādījumos var iegūt līdzvērtīgu kvalitatīvu ogu ražu, kā lietojot slāpekļa minerālmēslus.

– Ievācot cūku pupas un zirņus piengatavības fāzē, tos ir iespējams tirgot svaigam patēriņam, kas dažādo tirgus piedāvājumu. Kā arī pirmajā stādījumu ierīkošanas gadā, ja zemenēm tiek izkniebti ziedneši, pākstu raža dod kaut arī nelielus, tomēr ieņēmumus, kas samazina ierīkošanas izmaksu radītos zaudējumus.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.