Kas ir galvenie kapavietas uzturētāja pienākumi, un kādas ir tiesības? 5
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ja es zinu, ka konkrētā novada kapsētā ir manu radinieku kapavieta, kur uzzināt, vai tai ir kapavietas uzturētājs? Ja kapavietas uzturētājs ir miris, vai šis pienākums tiek mantots? Ko tad, ja neviens nepiesakās par kapavietas uzturētāju? Kas ir galvenie kapavietas uzturētāja pienākumi un kādas ir tiesības? Vai pašam garantēta vieta konkrētajā kapsētā? Mirdza Tukuma novadā
Regulējums – reģionāls
Latvijā nav vienota apbedīšanas, kapsētu lietošanas un uzturēšanas regulējuma. Tāpēc kārtība, kā tiek organizēti šie procesi, ir skaidrota pašvaldību saistošajos noteikumos. Katrā vietvarā tie var atšķirties, tāpēc interesentam būtu jāiepazīstas ar attiecīgās pašvaldības, kuras teritorijā atrodas konkrētā kapsēta, noteikumiem. Nepieciešamības gadījumā var sazināties ar kapsētas apsaimniekotāju/pārzini vai pagasta pārvaldi.
Piemēram, Tukuma novada pašvaldības pārstāve Sintija Zekunde stāsta, ka Tukuma kapsētām tiek veikta kapvietu uzturētāju uzskaite un par uzturētājiem iespējams noskaidrot, sazinoties ar pašvaldības kapu apsaimniekotāju. Bet attiecībā uz pagastu kapsētām pieejas esot atšķirīgas un šādas uzskaites varot arī nebūt. To iespējams noskaidrot, sazinoties ar attiecīgo pagasta pārvaldi.
Tukuma novadā noteiktā kārtība paredz – ja kapvietas uzturētājs ir miris, to iespējams mantot kādam no ģimenes locekļiem. Ja trijos gados pēc kapvietas uzturētāja nāves neviens nav pieteicies pārņemt uzturētāja tiesības un pienākumus, kapvieta pāriet pašvaldības valdījumā. Ir pašvaldības, kur noteikts – slēdzot kapvietas uzturēšanas līgumu, jānorāda šā pienākuma un tiesību pārņēmējs.
Ir virkne pienākumu
Daudzās pašvaldībās galvenie kapvietu uzturētāju pienākumi ir ļoti līdzīgi. Piemēram, Tukuma novadā tie ir šādi:
trijos mēnešos pēc apbedīšanas sakopt kapvietu: novākt novītušos ziedus, bēru ceremonijas vainagus, nolīdzināt grunti kapa kopiņai,
pēc apbedīšanas gada laikā labiekārtot kapvietu,
uzturēt kārtībā ierādīto teritoriju, to pastāvīgi kopt,
regulāri apgriezt dzīvžogu, ja tāds ir, līdz 0,7 m augstumam,
kapvietu norobežojošā apmale nedrīkst pārsniegt 0,2 m augstumu,
sakopšanā radušos atkritumus nogādāt savākšanas vietā vai izvietotajos konteineros.
Tukuma novada kapsētās kapvietas uzturētājam ir tiesības kopt un labiekārtot kapvietu pašam vai nodot šo pienākumu citai personai, kā arī organizēt apbedīšanu vai nodot apbedīšanu organizēt apbedīšanas pakalpojuma sniedzējam.
Pašvaldības pārstāve norāda – apstāklis, ka persona ir kapvietas uzturētājs, negarantē apbedīšanas vietu konkrētajā kapsētā.
Ņem vērā
Ir vērts rūpīgi iepazīties ar konkrētās pašvaldības izdotajiem kapsētu uzturēšanas noteikumiem, jo parasti tajos izklāstīts, kuras darbības saskaņojamas, piemēram, kapu pieminekļa un apmaļu uzstādīšana vai demontāža, arī koku zaru apzāģēšana, un kuras ir aizliegtas, piemēram, lielu koku stādīšana u.tml.