Kas ir finansiāli izdevīgāk – noformēt arodslimību vai pieteikties uz invaliditāti? 1
“Kas ir finansiāli izdevīgāk – noformēt arodslimību vai pieteikties uz invaliditāti? Abus pabalstus jau laikam vienlaikus nevar dabūt, bet zāles maksā tik dārgi! Un kas notiks, ja pēc kāda laika izlemšu doties vecuma pensijā? Vai nekādu citu atbalstu saņemt vairs nevarēšu?” ALLA Liepājā
Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Daiga Kudiņa skaidro, ka sociālās apdrošināšanas pakalpojumi tiek piešķirti, ņemot vērā konkrētajam cilvēkam konstatēto slimību un noteikto invaliditāti. Vai tā būs arodslimība vai invaliditāte, tas nav atkarīgs no cilvēka paša izvēles.
Darbā sabojātas veselības dēļ
Ja veselības pasliktināšanās saistīta ar darba vides apstākļiem un cilvēkam ir konstatēta arodslimība, viņam ir tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu, kā arī papildu izdevumu kompensāciju. Atlīdzību par darbspēju zaudējumu piešķir, ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir atzinusi, ka cilvēks arodslimības dēļ zaudējis darbspējas ne mazāk par 25%. To izmaksā par katru mēnesi no darbspēju zaudējuma noteikšanas dienas uz laiku, kamēr noteikts darbspēju zaudējums.
Atlīdzību aprēķina, ņemot vērā personas darbspēju zaudējuma smaguma pakāpi un mēneša vidējo apdrošināšanas iemaksu algu pēdējo 12 mēnešu periodā (izlaižot divus mēnešus pirms mēneša, kurā konstatēta arodslimība). Atlīdzības apjomu pārskata brīdī, kad atlīdzības saņēmējs sasniedz normatīvajos aktos noteikto pensionēšanās vecumu un viņam tiek piešķirta vecuma pensija. Ja piešķirtais vecuma pensijas apjoms ir mazāks par iepriekš saņemtās atlīdzības apjomu, turpmāk tiks izmaksāta starpība starp atlīdzību un vecuma pensiju.
Savukārt papildu izdevumu kompensāciju izmaksā, lai segtu ar arodslimību saistītos ārstēšanas izdevumus (pacientu iemaksas, medikamentu iegādi, medicīnisko rehabilitāciju u.c.). Šo izdevumus apmaksā, ņemot vērā uzrādītos čekus un ārstējošā ārsta vai ārstniecības iestādes izsniegtos dokumentus. Papildu izdevumu kompensāciju cilvēkam izmaksā arī tad, ja VDEĀVK viņam noteikusi darbspēju zudumu, kas ir mazāks par 25%. Vienā arodslimības gadījumā tiek apmaksāti izdevumi 1600,75 eiro apjomā.
Nopietnas saslimšanas dēļ
Ja cilvēkam ir noteikta invaliditāte, kuras cēlonis nav arodslimība, bet gan, piemēram, vispārējā saslimšana, un apdrošināšanas stāžs ir vismaz trīs gadi, viņam var piešķirt invaliditātes pensiju. Invaliditātes pensijas apjoms atkarīgs no noteiktās invaliditātes grupas.
I un II grupas invaliditātes pensiju aprēķina, ņemot vērā personas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas, personas individuālo apdrošināšanas stāžu un maksimāli iespējamo apdrošināšanas stāžu (no 15 gadu vecuma līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai).
Ja cilvēks piecus gadus pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas nav bijis pakļauts invaliditātes apdrošināšanai, pensiju piešķir minimālajā apjomā. I grupas invalīdam tā ir 102,45 eiro, bet II grupas invalīdam – 89,64 eiro mēnesī. III grupas invaliditātes pensiju gan piešķir konstantā apjomā – 64,03 eiro mēnesī.
Invaliditātes pensiju izmaksā, līdz tās saņēmējs sasniedz normatīvajos aktos noteikto pensionēšanās vecumu, kad invaliditātes pensijas vietā tiek piešķirta vecuma pensija. Ja iepriekš saņemtā invaliditātes pensija bijusi lielāka par piešķirto vecuma pensiju, tad invaliditātes laikā vecuma pensija tiek saglabāta invaliditātes pensijas apjomā.