Uzziņa un viedokļi 1
2016. gadā Latvijā licencētas un akreditētas profesionālās ievirzes mākslas, mūzikas un dejas izglītības programmas īsteno 165 izglītības iestādes.
No valsts budžeta 2016. gadā tiek finansētas 164 izglītības iestādes, kas īsteno profesionālās ievirzes izglītības programmas: 148 pašvaldību un četru juridisku personu (privātas) dibinātas izglītības iestādes, kā arī 12 valsts dibinātas profesionālās vidējās izglītības iestādes.
No 165 izglītības iestādēm 123 īsteno mūzikas izglītības programmas, 102 – mākslas izglītības programmas un 11 – dejas izglītības programmas.
Kā vērtējat pārmaiņas skolu finansēšanā un skolotāju algošanā?
Viesturs Mežgailis, Pāvula Jurjāna mūzikas skolas direktors: “Šobrīd man ir pārāk daudz jautājumu, lai saprastu, kādu iespaidu tas atstās uz mūsu skolas budžetu. Skaidrs vien, ka nauda tāpat kā iepriekš nāks no trim kabatām: valsts, pašvaldības un privātās. Grūti saprast, vai naudas būs vairāk un vai skolotājam iznāks kāds pielikums. Esmu gan sarēķinājis, ka, ņemot vērā slodzes pieaugumu pedagogiem, reālais algas pielikums būs tikai 56 eiro. Jo tad, ja paliktu iepriekšējā slodze, 420 vietā būtu 476 eiro. Ja pašvaldības ir devušas piemaksas pedagogiem, bet pēc algu pielikuma vairs nedos, tad pielikums izčākstēs vispār. Tā kā Rīgā piemaksas bija, iespējams, galvaspilsētas pedagogi pielikumu nejutīs. Runājot par audzēkņiem, pagaidām neredzu risku, ka jaunās sistēmas dēļ man kāds būtu jāatskaita no dotētās mācību vietas.”
Vēsma Krūmiņa, Saldus Mākslas skolas direktore: “Oficiāla informācija par finansēšanas sistēmas maiņu nav saņemta. Zinu vien to, ko dzirdu no televīzijas un preses. Tāpēc vēl nevaru pateikt, kā tieši šo sistēmu no jaunā gada izjutīsim. Labi ir tas, ka nu sola apmaksāt gatavošanos stundām visiem pedagogiem. Līdz šim mākslas skolās bija ļauts to apmaksāt tikai mākslas valodas pamatu pedagogam, kaut gan, piemēram, keramikas skolotājam, tas, manuprāt, būtu vēl vairāk nepieciešams. Mūsu skolā valsts, iespējams, nefinansē pat 70 procentus no nepieciešamā. Jau līdz šim valsts neapmaksāja visu audzēkņu mācības. Daļa tika pilnībā finansēta no pašvaldības. Vecāku līdzmaksājums ir tikai pieci eiro mēnesī, un tas ir pat mazāk nekā iepriekšējos gados. Paļaujos uz pašvaldību arī turpmāk. Bet kā iztiks tie, ko pašvaldības nevar atļauties finansēt?”
Valsts apmaksāto audzēkņu skaits profesionālās ievirzes kultūrizglītības skolās
Gads Audzēkņu skaits
2016. 23 880
2015. 23 924
2014. 23 983
2013. 21 866
2012. 18 393
Avots: LNKC