Kas der ābola formas ķermenim, nav piemērots bumbierim 1
Saskatot ķermeņa vizuālo līdzību ar augļiem un ģeometriskām figūrām, speciālisti klasificē vairākus auguma veidus: smilšu pulkstenis jeb X siluets, ābolam līdzīgas formas, A jeb bumbiera formas auguma aprises, T veida jeb trapeces siluets, taisnstūra jeb H veida augums.
Smilšu pulkstenis jeb X siluets
Raksturīgi. Proporcionāls augums – ķermeņa augšdaļa (pleci) ir balansā ar apakšdaļu (gurniem), izteikts viduklis.
Kas jāievēro. Nav nekā slēpjama, piestāv viss. Noteikti jāizceļ viduklis, tāpēc jostiņa ir svarīgs aksesuārs garderobē. Jāievēro, ka ar apģērbu nevajadzētu veidot apjomīgus taisnstūrus, piemēram, valkāt garas, platas, maisam līdzīgas žaketes komplektā ar svārkiem, kas sniedzas līdz puslielam. Piemērotāka ir žakete ar iezīmētu vidukli, kura nav garāka par gurnu līniju. Piestāv klasiskas bikses, kleitas un dažāda piegriezuma svārki. Ķermeņa augšdaļai ieteicams pieguļošs apģērbs.
Ābola siluets
Raksturīgi. Apjomīga ķermeņa augšdaļa, plati gurni, liela pēcpuse, nav izteikta vidukļa.
Kas jāievēro. Augumu iespējams vizuāli pagarināt ar vienā tonalitātē ieturētu apģērbu. Tai nav jābūt melnajai krāsai, var būt kāda cita no tumšajām, piemēram, patlaban aktuālā tumši zilā vai asfaltpelēkā krāsa. Augumu vizuāli pagarina gara, bet ne masīva kaklarota, šalle, savukārt vidukli nevajag īpaši akcentēt, labāk izvairīties no horizontālā sadalījuma. Piemērotas diagonālās līnijas. Noteikti jāizceļ savi dotumi. Pilnīgām sievietēm parasti ir krāšņas krūtis, gluda āda un skaista dekoltē zona, tāpēc droši var izvēlēties tērpus ar dziļu, arī V veida kakla izgriezumu. Daudzas ābola silueta sievietes var lepoties arī ar skaistām, smalkām potītēm. Tās nevajadzētu slēpt, ģērbjoties bezformīgās biksēs, bet gan valkāt kleitas, sarafānus un svārkus. Ieteicams izvairīties no pārāk apspīlēta apģērba. Neder plāna, vienkrāsaina trikotāža, kas aplieksies ap katru tauku kunkulīti, to izceļot. Jāizvēlas blīvāks adījums un vēlams – bez spīduma. Mazliet biezāka, rakstaina trikotāža auguma nepilnības tā neizceļ.
Aplam cerēt, ka, uzvelkot vienu izmēru mazāku apģērbu, varēs kļūt slaidāka. Tā vietā labāk izvēlēties topiņus, kleitas vai blūzes, kam ir savilkumi un krokojumi vēdera zonā, jo tie maskē auguma nepilnības. Tāpat nav pareizi valkāt pārāk lielu apģērbu.
Trapeces jeb T siluets
Raksturīgi. Pleci ir platāki par gurniem. Neliels dibens, nav izteikta vidukļa, toties bieži var lepoties ar slaidām kājām.
Kas jāievēro. Piestāv gan garas, gan īsas kleitiņas, kas sakrokotas zem krūtīm. Lai akcentētu vidukli, ieteicams svārkus valkāt kopā ar jostiņu. Savukārt šauro gurnu maskēšanai noder apģērbs ar horizontālām līnijām vai izteiksmīgu rakstu, svārki ar ielocēm, saules griezumu, tātad kupli. Var nēsāt īsus svārkus. Ideālas bikses – brīvi krītošas. Labi izskatīsies tunikas un garākas žaketes, arī vestes palīdz slaidināt ķermeņa augšdaļu. Ja topiņi un blūzes būs bez piedurknēm, izdosies vizuāli pagarināt ķermeņa augšdaļu. Var izmantot jakas (vai citu apģērba gabalu), kam detaļas ir dažādās krāsās, piemēram, piedurkne vienā, priekšdaļas sleja – citā tonī. Tas palīdz novērst uzmanību no platajiem pleciem.
Bumbiera jeb A siluets
Raksturīgi. Gurni ir platāki par pleciem, izteikts viduklis, slīpi vai nolaideni pleci. Bieži mēdz būt pilnīgi gurni un augšstilbi.
Kas jāievēro. Jāizceļ ķermeņa augšdaļa: jāvelk uzkrītoši topiņi (spilgtos toņos, ar dažādām detaļām), blūzes ar rakstiem, volāniem, žabo, žaketes ar platiem atlokiem, polsteriem, kas kuplina augšdaļu, jārotājas ar krellēm, šallēm, lakatiem. Jāatsakās no bezformīgiem apģērbiem, kas šauros, nolaidenos plecus padara vēl slīpākus. Bikses ieteicamas vienkrāsainos, tumšos toņos, taisnas vai ar paplatinātiem galiem, bez uzkrītošām detaļām gurnu rajonā. Der godē piegriezuma svārki. Nevajag baidīties no legingiem, kas ļoti labi izskatās kopā ar tuniku.
Taisnstūra jeb H siluets
Raksturīgi. Pleci, krūšu daļa un gurni ir proporcionāli vienādi, nav izteikta vidukļa.
Kas jāievēro. Galvenais uzdevums – izcelt ķermeņa augšējo un apakšējo daļu. Ja viduklis neizceļas, nevajag censties to iežņaugt ar platām jostām, bet gan jostu novietot mazliet zemāk pa auguma viduslīniju. Ļoti piestāv diagonālā līnija (apģērba piegriezumā, auduma apdrukā), jo tā augumu sadala divos slaidos elementos. Der arī vertikālo līniju efekts, ko var iegūt, piemēram, žaketei paralēli aizdarei nošujot dekoratīvu līniju, izteiktu pogu rindu vai izmantojot aksesuārus – garu šalli, krelles.
Var ģērbt platas jūrnieku stila bikses un tās kombinēt ar neliela apjoma topiņu vai džemperīti. Šādam augumam labi piestāv arī sarafāni.
PADOMI
• Lai kāds būtu augums, izvēloties apģērbu, vajag domāt par pievilcīgo, ko varētu izcelt, nevis vaimanāt par auguma problēmzonām.
• Neveiksmīgs svārku garums ir līdz puslielam – apakšstilba resnākajai vietai. Tas var pamatīgi sabojāt koptēlu. Labāk izvēlēties svārkus, kas ir līdz celim vai nedaudz zem ceļa, vai arī garus.
• Vienkrāsains apģērbs augumu optiski padara slaidāku.
• Ar apģērbu nevajadzētu veidot horizontālus taisnstūrus, velkot platu un garu žaketi kopā ar platiem svārkiem. Šajā gadījumā proporcija 50 : 50 nav zelta variants.
• Melnā krāsa nav glābēja visās situācijās un visām, to labāk atstāt mazajai vakarkleitiņai.
• Jo izteiksmīgāka ir acu, matu un ādas krāsa, jo spilgtākas krāsas apģērbu var izvēlēties.
• Garām un korpulentām sievietēm piemērotas ir prāvas apģērba detaļas un aksesuāri.
KONSULTĒJUSI kosmētikas, krāsu un stila studijas “Beauty for all Seasons” stiliste LIGITA PRODNIECE