Ar grābekli vāc nobirušās lapas Klusajā dārzā.
Ar grābekli vāc nobirušās lapas Klusajā dārzā.
Foto: LETA

Kas darāms dārzā no 4. līdz 11. novembrim? 0

Autori: Ilze Žola, Ārija Rudlapa

4. novembrī. Atlapo rozes, apgriež to jaunos, nenobriedušos dzinumus. Lapas ar plankumiem aizvāc no stādījuma, lai ierobežotu melnplankumainības izplatību. Nosedz ar mulču austrumu, trompešu un LA grupas liliju stādījumus. Norok kannas un montbrēcijas. Joprojām var stādīt tulpes. Apkopj istabas augus. Tagad tos laista maz, izņēmums ir Ziemassvētku kaktuss, citronkociņš, ciklamenas un citi, kas zied vai gatavojas ziedēt.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

5. novembrī. Novāc puravus un vēlos kāpostus. Zaļos un violetos lapu kāpostus atstāj uz lauka. Ar savām košajām krāsām tie dārzā izskatās ļoti dekoratīvi, taču ēdami kļūst tikai pēc apsalšanas, kad lapas zaudē sūro garšu. Tad gan jābūt modriem, jo meža dzīvnieki tos uzskata par viņiem domātu kārumu – dārzā iekļuvuši, tie drīz vien notiesā biezās lapas. Ja nav izdarīts agrāk, apgriež sparģeļu lakstus. Grābj lapas, atbrīvojot no tām zālienus. Dārzā vēl zaļo gurķu mētra, lapu kārvele, var atrast arī pētersīļu lapiņas, ziemas sīpolu lokus, jau vācamas augusta beigās vai septembra pirmajā pusē iesētās ziemas portulakas. Ja dārzā nekā tāda nav, zaļumus (kressalātus, rukolu un citus) var sekmīgi audzēt virtuvē uz palodzes.

6. novembrī. Šajā dienā neko nevajag stādīt vai sēt. Jāuzmana pagrabi: ja tos vēdina caur vaļējām durvīm, iekšā var iekļūt grauzēji. Lai tos atbaidītu, augļu vai dārzeņu tuvumā der pielikt kadiķu zarus, vērmeļu vai dievkociņa lakstus, izkaisīt suņmēles sēklas (peles un žurkas necieš, ka šīs sēkliņas ieķeras kažokā). Ja laiks saulains, balsina stumbrus augļu kokiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

7. novembrī. Pirms iestājies sals, līdz pašai zemei nogriež rudens aveņu dzinumus. Visos aveņu stādījumos augsni ieteicams nosegt ar kompostu vai satrūdējušiem kūtsmēsliem. Jau apgrieztos un apkoptos vīnogulājus nomiglo ar 3 – 5 % dzelzs vitriola šķīdumu. Sagatavo un noliek glabāšanai vīnogu spraudeņus. Gādā segmateriālu sala jutīgākiem augiem.

8., 9. novembrī. Ja laiks nav pārmērīgi lietains, sagatavo vietu augļaugiem, ko paredzēts stādīt pavasarī. Aprok augļu koku un ogu krūmu apdobes, iestrādājot augsnē nobirušās lapas vai kompostu, ja nepieciešams (atkarībā no augsnes reakcijas), arī pelnus vai dolomītmiltus. Apskata augļu kokus – tagad, kad kokiem nav lapu, uz zariem viegli var ieraudzīt vēža brūces. Ja tādas ir, bojātie zari pēc iespējas ātrāk jāizgriež. Slaukot putekļus no telpaugu lapām, jāuzmana, vai kopā ar augiem no dārza istabā nav ienestas baltblusiņas, bruņutis vai citi kaitēkļi.

10. novembrī. Mārtiņi, kas latviešu kalendārā iezīmē rudens beigas un ziemas sākumu, saistās arī ar laika vērošanu. Ja Mārtiņa diena ir jauka un skaidra, tad ziemā būs liels sals, ja miglaina, tad ziema būs silta. Ja Mārtiņos jumti ir sniegā – būs gara ziema, ja sarma kokos – nākamajā gadā dārzos būs daudz augļu.

11. novembrī. Apstrādā augsni. Sakārto komposta kaudzes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.