Kas no dabas veltēm atjaunos redzes asumu 0
“Vai redzes uzlabošanai drīkst lietot kartupeļu asnus? Varbūt varat ieteikt kādu citu efektīvu tautas medicīnas līdzekli redzes uzlabošanai vecam cilvēkam, kurš zaudē redzes asumu?” IRĒNA L. KOKNESES NOVADĀ
Labas redzes saglabāšana sākas ar profilaksi. Acis ar nepieciešamajiem vitamīniem nodrošina arī pilnvērtīgs uzturs, kurā ir dārzeņi, augļi, ogas, un ārstniecības augi.
Par kartupeļiem medicīnisku publikāciju ir maz, un tajās galvenokārt rakstīts, vai cepti un eļļā vārīti kartupeļi nesatur kancerogēnas vielas, kāds tajos ir dioksīna un akrilamīda līmenis. Taču labi zināms, ka saules ietekmē kartupeļos veidojas toksiska viela solanīns. Tāpēc zaļus un asnojošus kartupeļus nav ieteicams izbarot pat lopiem, un farmācijas doktore Vija Eniņa retoriski vaicā – vai sava veselība ir mazāk svarīga, lai ar to eksperimentētu?
Par solanīnu kartupeļos liecina mizas un dziļāko slāņu zaļā krāsa, lai gan šīs pārmaiņas rada nevis solanīns, bet gan šūnās esošie hloroplasti. Tajos gaismas ietekmē notiek fotosintēze – organiskās vielas veidojas no neorganiskajām vielām. Tādējādi zaļā krāsa ļauj identificēt solanīna esamību. Kartupeļiem asnojot, toksiskā viela veidojas asnu vietās, turklāt tā ir arī zaļos tomātos.
Vija Eniņa mierina, ka viens vai pāris zaļi vai no asniem atbrīvoti kartupeļi zupas katlā nenoindēs. Solanīns ūdenī gan daļēji noārdās, taču vārīti zaļie vai asnus dzinušie kartupeļi tik un tā nav garšīgi – tiem saglabājas rūgtuma piegarša.
Dažu tautu medicīnā gan atrodamas receptes, kā gatavot iekšķīgi lietojamus kartupeļu asnu izvilkumus spirtā, bet netradicionālie līdzekļi var radīt daudz neprognozējamākas sekas nekā ieguvumus. Turklāt jāņem vērā iemesli, kuru dēļ redze pasliktinās. Tās var būt dažādas slimības, traumu sekas utt. Diez vai jebkuru no šīm problēmām atrisinās toksiskie kartupeļu asni.
Kā stāsta Vija Eniņa, stiprināt acu veselību patiešām palīdz svaigas mellenes, kazenes un citas melnās ogas. To sastāvā esošais luteīns ir vienīgais dabiskais karotinoīds (augu pigments), kas nonāk acu audos, absorbē ultravioleto starojumu, aizsargā šūnas un palielina redzes asumu. Tas ir arī dzelteni oranžajos augļos un dārzeņos: burkānos, ķirbjos, kukurūzā, hurmā un vīnogās.
Redzei ļoti svarīgs ir A vitamīns. Tas atrodams oranži sarkanajos, dzeltenajos un zaļajos dārzeņos: burkānos, saldo piparu pākstīs, lapu salātos, kāpostos, pētersīļos, sīpollokos, spinātos, skābenēs, aprikozēs, persikos, pīlādžogās. Tiesa, burkāni ir bagāti ar bēta karotīnu – A vitamīna priekšteci, tālab jāēd ar eļļu vai krējumu.
Pilnvērtīgai acs ābola barošanai vajadzīgs B2 vitamīns (zaļajos zirnīšos, tomātos, kāpostos, kāļos, ābolos, brūklenēs, zemesriekstos, mandeļu riekstos), jo bez tā ir sāpīga gaismas uztvere un iekaist plakstiņu gļotādas.
Tomēr, ja redze ir būtiski pasliktinājusies, nevajag atlikt vizīti pie acu ārsta. Katarakta ir vielmaiņas izraisīta slimība, kad apduļķojas acs caurspīdīgā lēca un uz tās veidojas plēvīte, kurā nogulsnējušās ūdenī nešķīstošas vielas. Savukārt glaukoma ir hroniska slimība, kad palielinās acu iekšējais spiediens un tiek bojāts redzes nervs. Redzes pasliktināšanos līdz pilnīgam aklumam var apturēt tikai operācija.