Vai tiešām kartupeļi veicina aptaukošanos? Kā tos vislabāk pagatavot? 8
Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Daudzi nevar iedomāties ikdienas maltīti bez kartupeļiem, pat gatavi tos ēst kaut vai trīs reizes dienā. Citi labprāt tos iekļauj savā ēdienkartē, bet mērenākās devās. Vēl kādi meklē receptes, lai kartupeļus pagatavotu neierastāk.
Daudz šķirņu
Lai tuvāk iepazītu kartupeļu dabu, uz sarunu aicināju Mārci Pakalnu, kurš pārstāv zemnieku saimniecību Piekalnes Vijciema pagastā Valkas novadā. Kopš 1996. gada, kad saimniecība sāka darbību, audzē graudaugus, rapsi, pupas un kartupeļus. Nu jau divus gadu desmitus ir vācu kartupeļu selekcijas un pavairošanas kompānijas Norika oficiālie pārstāvji Latvijā. Tāpēc saimniecības piedāvājumā ir tikai Vācijā veidotās kartupeļu šķirnes, kas kļuvušas populāras ne vien kartupeļu audzētāju, bet arī ēdēju vidū. Šogad z/s Piekalnes piedāvā 12 pārtikas kartupeļu šķirnes: ‘Solist’, ‘Wega’, ‘Gala’, ‘Soraya’, ‘Mary Ann’, ‘Birgit’, ‘Baltic Rose’, ‘Baltic Fire’, ‘Nixe’, ‘Mia’, ‘Adorata’ un ‘Polly’.
“Prieka pēc audzēju arī krāsainu kartupeļu šķirnes: ‘Purple Pelisse’, ‘American Rose’, ‘Bergerac’ un ‘Huckleberry Gold’ (zems glikēmiskais indekss),” uzskaita Mārcis Pakalns.
Kas vērtīgs kartupeļos
Tie satur ogļhidrātus (cieti), kas ir svarīgs enerģijas avots. Pretēji mītam kartupeļi neveicina aptaukošanos, jo satur šķiedrvielas, kas nodrošina ilgstošu sāta sajūtu. Tiesa, aina ir cita, ja tos fritē eļļā vai pasniedz ar treknām piedevām.
Ēdot ar visu mizu pagatavotus kartupeļus, organisms uzņems vairāk šķiedrvielu un antioksidantu. Sevišķi daudz oksidantu satur krāsainie kartupeļi – jo izteiktāks pigments (mizas un mīkstuma krāsa), jo bumbulis ir bagātāks ar antioksidantiem.
Lai arī kartupeļi satur C vitamīnu, organisms to neuzņem, jo termiskās apstrādes procesā šis vitamīns noārdās. Bet B grupas vitamīni (palīdz uzlabot asins sastāvu) un kalcijs (svarīgs elements kaulu stiprināšanai) gan saglabājas.
Savas vērtīgās īpašības vislabāk saglabā ar mizu krāsnī cepti vai tvaicēti kartupeļi.
Kuri miltainākie
“Jo vairāk cietes satur kartupeļi, jo tie miltaināki,” skaidro kartupeļu audzētājs. Miltainās kartupeļu šķirnes izmanto čipsu pagatavošanai un cietes ieguvei, no tām sanāk izcilas kartupeļu pankūkas un biezputra, bet cepšanai gan nederēs.
Turpinot Mārcis izstāsta, ka kartupeļu šķirnes iedala vairākos tipos, ņemot vērā, kā tie uzvedas cepot un vārot:
• A tipam pieder kartupeļi, kas vārot neizjūk, tātad der salātiem. Tāda ir šķirne ‘Mary Ann’.
• B tipam pieder nedaudz miltaini, maigas konsistences kartupeļi, kas der gan cepšanai, gan vārīšanai. Tādas ir šķirnes ‘Solist’, ‘Wega’, ‘Baltic Rose’.
• C tipa kartupeļi ir miltaini, gatavojot tie daļēji izjūk, der biezputrai, krēmzupām, vārīšanai un cepšanai. Tādas šķirnes ir ‘Nixe’, ‘Polly’, ‘Adretta’, ‘Huckleberry Gold’.
• D tipa kartupeļi ir ļoti miltaini, vārot izjūk. Piemēroti biezputrai un krēmzupām.
• Nereti kartupeļu vārīšanās tipu apzīmē ar diviem burtiem, jo nav iespējams noteikt stingru robežu. Piemēram, AB tipam pieder kartupeļu šķirne ‘Soraya’, bet BC tipam ‘Adorata’ un ‘Mia’.
Ar kādām garšvielām sader
Kad vaicāju, vai kartupeļi jāliek vārīties aukstā vai karstā ūdenī un kad jāpiemet sāls, Mārcis atbild, ka kartupeļi jāliek aukstā ūdenī un sāls jāpievieno uzreiz, jo tad tas iesūksies visā kartupelī, nevis tikai virskārtā. Viņš gan atzīst – sāli pieberot uzreiz, kartupeļu vārīšana paildzināsies.
Raksturojot, ar kādām garšvielām un piedevām šie sakņaugi sader, Mārcis uzsver – kartupeļi ir ļoti draudzīgi. “Tos plaši izmanto visur pasaulē. Ja kartupeļus gatavo itāliešu gaumē, pievieno baziliku, ķiploku, oregano, pētersīļus un Parmas sieru. Savukārt Āzijā pievieno tur iecienītākās garšvielas: čili, koriandru, ingveru, kurkumu. Latviešu garšas kārpiņām tuvākas ir tādas kartupeļu piedevas kā siers, bekons, krējums, ķiploki, sīpoli un loki.”
Tie labi sader ar garšaugu sviestu: 50 g mīksta sviesta pievieno 3 sakapātas ķiploka daiviņas, 1 tējkaroti sāls, pustējkaroti maltu melno piparu un 1 tējkaroti kaltētu pētersīļu.
Balstoties uz savu pieredzi, Mārcis iesaka trīs garšvielas, kas izcili piestāv kartupeļiem: paprikas pulveri, ķiploku pulveri un maltus melnos piparus. Ja nav iebildumu pret asumiņu, var izmantot arī Kajennas piparus.
Kā uzglabāt
“Vislabāk kartupeļus uzglabāt pagrabā – koka kastēs vai sabērumā, kura augstums ir no viena līdz pusotram metram,” norāda Mārcis. “Pagrabam jābūt labi vēdināmam, lai nekrātos mitrums. Vislabākā temperatūra ir no 4 līdz 8 grādiem.”
Ja kartupeļus uzglabā dzīvoklī, piemērotākā vieta ir pieliekamais vai tumšs skapis, vislabāk bumbuļus likt kartona vai koka kastēs. “Tos nedrīkst turēt gaišā vietā, kur iespīd saules gaisma, jo tad kartupeļi kļūst zaļgani – tajos veidojas solanīns,” brīdina Mārcis.