Kartona mēbeles 0

Nākotne pieder ražojumiem no atjaunojamiem dabas resursiem, kas veidoti ar atbildību par planētu, ko apdzīvojam, – ar šādu pārliecību arvien vairāk uzņēmēju Latvijā ražo visdažādākos dizaina priekšmetus no kartona. Vienlaikus viņi atzīst, ka Latvijas sabiedrības attieksme pret kartona mēbelēm vēl ir skeptiska. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

“Kartona mēbeles Latvijā cilvēkiem pagaidām vēl saistās tikai vai nu ar dizaina joku, vai labākajā gadījumā bērnu mēbelēm. Arī tad, kad parādam, ka kartona krēsls ir gana izturīgs, lai uz tā droši sēdētu pat divsimt kilogramus smags vīrs, uz tāda baidīsies apsēsties pat trausla meitene,” atzīst SIA “Cardboarders” vadītājs Jānis Brinkmanis.

Viņa uzņēmums ieguvis Eiropas Savienības dizaina patentu un ar zīmolu “Foldlife” ražo saliekamus un apdrukājamus galdus, krēslus, plauktus, izstāžu stendus, letes, lampu abažūrus un pat iekaramus griestus no gofrēta kartona. Pats uzņēmējs pie salokāma kartona galda brokasto jau ceturto gadu. Viņš skaidro, ka šādas mēbeles ir piemērotas gan kā zīmola nesēji uzņēmējiem dažādos festivālos un izstādēs, gan lietošanai mājās vai zaļumos. Pēdējos gados ļoti veiksmīgi tās kalpojušas Latvijas uzņēmējiem, piedaloties starptautiskās izstādēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

2008. gadā uzņēmums uzcēla 11 metrus augstu kartona “Gaismas pili” jaunās Nacionālās bibliotēkas ēkas formā Latvijas pārstāvniecībai starptautiskajā Gēteborgas grāmatu gadatirgū. Šogad “Foldlife” veidojis iekārtojumu Latvijas vizītkartei Leipcigas grāmatu tirgū un uzņēmumā top stendi arī izstādēm Londonā, Maskavā, Berlīnē, Boloņā, Viļņā, Hjūstonā un tepat Rīgā. J. Brinkmanis stāsta, ka viņa klienti bieži ir jauni uzņēmēji, kuriem ir svarīgi, cik izmaksā dalība izstādēs ārvalstīs. Kartona mēbelēm nav papildu transportēšanas izmaksu, jo tās ir vieglas un neaizņem daudz vietas, stendi ir oriģināli un uz pārējo fona labi pamanāmi, turklāt, salīdzinot ar standarta izstāžu aprīkojumu, arī lēti.

“Foldlife” zīmola nākotni J. Brinkmanis saista ar plaša patēriņa precēm. Plānots, ka par zemu cenu izbraukumiem zaļumos domāti nelieli kartona soliņi ikvienam būs pieejami lielveikalos. Tos varēs iegādāties automatizētos stendos līdzīgi kā šobrīd dzēriena pudeli vai šokolādes batoniņu.

 

Ražoti tikai no celulozes un pārstrādāta papīra, tie neradītu kaitējumu dabai, arī pēc piknika aizmirsti mežā, jo vidē pilnīgi sadalās. Pirmais šādu soliņu un tirdzniecības stenda prototips varētu tikt izgatavots jau šogad.

 

Pagaidām SIA “Cardboarders” nodarbojas vienīgi ar dizaina radīšanu un mārketingu, bet iespējami drīz cer izveidot arī savu ražotni, jo tas ļautu ievērojami pazemināt produkta cenu. Pašlaik mazumtirdzniecībā “Foldlife” plaukta cena ir 25 lati, krēsls maksā astoņus, bet soliņš – četrus latus. Uzņēmuma mērķis ir panākt, lai soliņš nemaksātu vairāk par pusotru latu un arī ar cenu tas varētu izkonkurēt savus plastmasas līdziniekus.

Alternatīvu “Foldlife” salokāmajiem dizaina priekšmetiem radījis no loksnēm līmētu kartona mēbeļu ražotājs SIA “Ekokart”. “Viss sākās ar pārliecību, ka nevaram dzīvot bezatbildīgi un tikai patērēt – ir jādomā, kādas ir mūsu saimniekošanas sekas. Tad uzzināju par mēbelēm, ko ražo “Foldlife”, un nolēmu veidot savas – citādas kartona mēbeles,” stāsta jaunā uzņēmēja Evita Vorza. 


Pērn viņas ideja uzvarēja Rīgas domes un “Swedbank” rīkotajā grantu programmā “Atspēriens”, gūstot finansējumu mājas lapas izstrādei, preču zīmes reģistrācijai, grāmatvedības ārpakalpojumu iepirkšanai un iekārtu iegādei. Kopš finansējuma saņemšanas šā gada februārī “Ekokart” ražo divus kartona dizaina produktus – žurnālu galdiņu un krēslu, bet jau drīzumā plāno sākt arī Latvijā pirmo konstruējamo šūnkartona mēbeļu izgatavošanu.

Reklāma
Reklāma

Īpašu uzmanību uzņēmums pievērš tam, lai mēbeļu ražošanas process būtu “zaļš” no paša sākuma līdz beigām – lai ne tikai produktu izejmateriāls ir videi draudzīgs, bet arī pati ražošana nenodara kaitējumu dabai. Tāpēc “Ekokart” iepērk jau vajadzīgajās formās izgrieztas kartona loksnes no pārstrādāta materiāla, ko savā noliktavā, izmantojot roku darbu, salīmē ar ekoloģisku līmi.

Šīs mēbeles nav lētas – žurnālu galdiņš maksā aptuveni 40, bet krēsls – 34 latus. Tomēr E. Vorza uzsver, ka tās ir radītas kā oriģināli interjera dizaina priekšmeti ilgai kalpošanai. Viņa pati, audzinot mazu bērnu, sava uzņēmuma ražoto kartona galdiņu lieto jau gadu. Pa šo laiku uz tā lijuši visdažādākie šķidrumi, bet tas savu izturību un izskatu neesot zaudējis. Turklāt no kartona loksnēm salīmētās mēbeles ir gana izturīgas, lai izturētu vairākus simtus kilogramu lielu svaru un uz tām varētu ne tikai uzlikt šķīvi ar ēdienu, bet pat dejot.

 

 

Viedoklis

Latvijas Dizaineru savienības pārstāve Vīva Ieviņa: “Kartons ir ekoloģisks materiāls un tāpēc kļūst arvien modernāks. Tas ir pārsteidzoši izturīgs un vienlaikus tik viegls, ka pat lielas kartona mēbeles ir ērti pārvietojamas. Gofrētais kartons ir skaists materiāls ar interesantu faktūru un taustei tīkams. To var gan apdrukāt, gan aplīmēt un izgriezt vai izcirst visdažādākajās formās. Tomēr vairākums Latvijas patērētāju vēl nav gatavi lietot kartona mēbeles, jo netic to funkcionalitātei. Lielai ražošanai šeit ir pārāk šaura mērķauditorija, jo par kartona mēbelēm interesējas tikai zaļās domāšanas entuziasti, jaunieši un ārvalstnieki. Vienlaikus tas nozīmē plašas attīstības iespējas kartona ražojumiem nākotnē. Jau šobrīd arvien populārāks kļūst, piemēram, produktu iepakojums, ko tirgotājs var izmantot arī kā pārdošanas stendu.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.