LETA

Kārtīgam saimniekam ir vairākas lāpstas. Kura lāpsta ir vislabākā un izturīgākā? 0

Saimniekojot sētā, bez lāpstas neiztikt. Turklāt kārtīgam saimniekam parasti ir vairākas lāpstas, kas noderēs dažādiem darbiem, – lielākas, mazākas, ar īsāku un garāku kātu, noapaļotas, trīsstūrveida vai liekšķeres.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Trīs veidi

Pēc formas izšķir trīs lāpstu veidus. Lāpsta ar spicu galu paredzēta rakšanai cietā un akmeņainā augsnē, vietā, kur ir saknes. Izmantojot lāpstu ar taisnu galu, var ērti izrakt bedrītes stādīšanai, izveidot dobes un veikt līdzīgus darbus jau iekoptā dārzā. Liekšķerei ir lielāka ietilpība, tā piemērota smilšu, kūdras, grants vai citu birstošu materiālu pārvietošanai.

Kātam ir liela nozīme

CITI ŠOBRĪD LASA

Lāpstu kāti mēdz būt no dažādiem materiāliem: koka, metāla, alumīnija vai stiklšķiedras. Tiem var būt ergonomiski izliekumi, kas ļauj darbu paveikt ar mazāku piepūli. Kāta materiāls ietekmē lāpstas kopējo svaru. Sievietēm, protams, patīk vieglāki darbarīki.

Izvēloties lāpstu ar stiklšķiedras kātu, ieguvums būs nelielais svars, tomēr šāds darbarīks jāsargā no asiem triecieniem un nevar būt pakļauts lielai slodzei, mēģinot izcelt, piemēram, smagu akmeni no tranšejas.

Nebūtu jāuztraucas, ka lāpsta ar metāla kātu būs ļoti smaga. Mūsdienās izmanto vieglus sakausējumus, kas ir ļoti izturīgi. Tradicionāli pieprasīti ir vieglie un elastīgie koka kāti. Vislabāk izvēlēties kātu bez zariem, kas nelūzīs, vai dārgāku no līmēta koka.

Kāta galā parasti ir rokturis, kas var būt burta D vai T formā (parasti koka lāpstām). Populārākie ir D veida rokturi, un arī tiem mēdz būt uzlabojumi, piemēram, mīkstinājums vai pat iestrādāts amortizators triecienu slāpēšanai.

Lai vienlīdz ērti lāpstu varētu lietot vairāki, pēc garuma atšķirīgi cilvēki, mēdz būt lāpstas ar tele-
skopiski regulējamu kātu.

Ar lāpstas kāta garumu gan nevajadzētu pārspīlēt. Zemi rok nevis ar taisnu muguru, bet saliecoties. Turklāt jo garāks kāts, jo lielāka slodze rokām, paceļot pilnu lāpstu. Izņēmums ir tranšeju rakšanai domātie darbarīki. To kāts ir ļoti garš un elastīgs, lai vieglāk izmest zemi virspusē.

Dažādi materiāli

Arī lāpstas platums jāizvēlas atbilstoši paša spēkiem. Dārza lāpstas gan parasti ir 20–25 cm platas.

Uzmanība noteikti jāpievērš asmens metālam un kāta stiprinājuma vietai. Lētākajām šajā vietā ir parasts metinājums, kas metāla sakaršanas dēļ var nebūt tik izturīgs un lielākas slodzes gadījumā var nolūzt. Kvalitatīvākām lāpstām šis savienojums ir ļoti izturīgs.

Reklāma
Reklāma

Jāņem vērā, ka laba lāpsta nebūs lēta – tā maksās 15–20 eiro un daudz vairāk, ja izmantoti īpaši izturīgi materiāli un sarežģītāki apstrādes veidi. Lāpstas no sakausējumiem ar titānu ir ļoti izturīgas un vieglas, turklāt nerūsē.

Lētākos rīkus izgatavo no dzelzs vai nerūdīta tērauda. Kvalitāti var pārbaudīt, uzsitot pa lāp-
stas asmeni. Ja dzirdama dzidra skaņa, darbarīks būs viegls un izturīgs. Jau ilgāku laiku populāras ir lāpstas ar izliektu asmeni un teflona pārklājumu. Rokot ar to, mugurkaulam būs mazāka slodze, mitra augsne nelips pie asmens.

Der atcerēties

Cik garš darbarīks jāizvēlas? Jāsaliec roka elkonī, lai tā veido 90 grādu leņķi. Šādi izdarot, plauksta rāda lāpstas vēlamo garumu. Cits ieteikums – lāpstai kopā ar rokturi jābūt par 10 cm zemākai nekā racēja plecam, tad ar lāpstu būs ērti strādāt.

Izvēloties, protams, tiek ņemts vērā arī zīmols.

Lai lāpsta kalpotu ilgi, tā jāsaudzē. Pēc darba jānotīra un virsma jāpārklāj ar piemērotu eļļu. Vislabāk, ja eļļa ar laiku bioloģiski sadalās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.