Foto – LETA

Kārtībsargi bezspēcīgi pret blēdīgiem lombardiem 0

Lai gan oficiāli Lombardi Latvijā nedrīkst strādāt pēc astoņiem vakarā un tiem, kas izsniedz kredītu pret ķīlu, jāizņem licence, lombardu īpašnieki iemanījušies apiet jaunos noteikumus un likumsargi blēdīgo uzņēmēju priekšā ir bezspēcīgi, ceturtdien raksta “Neatkarīgā”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pēc Ministru kabineta (MK) Noteikumu par patērētāja kreditēšanu pieņemšanas oficiāli lombardi Latvijā nedrīkst strādāt ilgāk par plkst.20, turklāt tiem, kuri izsniedz kredītu pret ķīlu, jāizņem licence. Kaut arī MK notikumi tika pārveidoti, lai lombardu saimniecību sakārtotu, tā kļuvusi daudz nejēdzīgāka, uzskata Rīgas domes (RD) Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais.

Komisijas veikals, preču atpakaļiepirkšanas veikals un vēl daudzi citi apzīmējumi piešķirti agrākajiem lombardiem, kuri nevēlas izņemt licenci. Laikraksts norāda, ka šo lombardu īpašnieku rūpals būtiski neatšķiras no veikaliem, kuri piedāvā preci pret ķīlu, taču viņi savu pakalpojumu nosaukuši citos vārdos, un policija par šo pārkāpumu sodīt nevar, liecina prakse.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ja uz kādu no nelicencētajiem lombardiem klients aiznes divriteni un pretī saņem naudu, šo darījumu lombarda īpašnieks norāda kā nomas līgumu vai izmanto citas shēmas, kā izvairīties no atbildības.

“Ministru kabineta noteikumiem doma ir pareiza, bet problēma tā, ka nav precīzi formulēta atbildība par pārkāpumu,” atzinis Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Kontroles un pasākumu koordinācijas nodaļas galvenais inspektors Armands Logins. Proti, komisijas veikals var neievērot noteiktos darba laikus, jo konkrēta punkta Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz par to atbildību, nav.

Lai sodītu īpašnieku, viņam var piemērot sodu par normatīvajā aktā noteiktās kārtības apiešanu jeb patvarību, taču arī šis pants ir ļoti plaši interpretējams, pēc pieredzes secina Logins.

Turlais, vērtējot jaunos noteikumus, ir daudz tiešāks un skarbāks. “Efekts ir pārsteidzošs, jo tos ir sastādījuši vai nu pilnīgi nejēgas, vai šo noziedzības perēkļu lobētāji. Aptuveni 40 lombardi ir izņēmuši licences, samaksājot par tām noteiktu summu un legalizējoties. Taču aptuveni 150 ir nomainījuši izkārtnes, pasludinot, ka nodarbojas ar dārgmetālu vai citu vērtību glabāšanu, remontu vai pat iesvētīšanu, un turpina netraucēti darboties – turklāt apgrozījumā un peļņā pārspējot nesenos konkurentus, jo tie spiesti pacelt cenas! Valsts, izrādās, nav spējīga tikt galā ar saujiņu žuļiku – gan jāpiebilst, tādu žuļiku, kuri apgroza daudzus, daudzus miljonus latu,” sašutumu paudis Rīgas domnieks.

Sākotnēji MK bija paredzējis, ka kreditēšanas licences izņems 280 uzņēmumu, taču to izdarījušas tikai 45 juridiskās personas. Pēc Logina domām, pietiktu papildināt Administratīvo pārkāpumu kodeksu ar konkrētu pantu, kurš paredz sodu, ja uzņēmējs apiet noteikumus par lombardiem un neievēro darba laiku. Tad problēma būtu atrisināta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.