Kārtība mazā mājoklī. Atbrīvojamies no liekā. Ko vajadzētu izmest? 0
Nevajag daudz, lai nejauši izmētātas lietas nelielā telpā pavisam drīz radītu nekārtīgu iespaidu. Kā izvairīties no ieradumiem, kas ievieš mājoklī haosu, un kas palīdz lietas vieglāk organizēt?
Piemērots glabāšanas veids
Nereti mazu mājokļu īpašnieki domā, ka telpas jau tāpat ir tik maz, ka tajās nav iespējams atrast vietu lielākam skapim, papildu plauktiem utt. Tāpēc dažādas lietas glabā kaudzēs vienkārši uz grīdas vai somās, koferos un kastēs, ko novieto tālāk no acīm – visbiežāk tuvāk griestiem. Tādējādi jau tā nelielajā mājoklī veidojas nekārtīgas noliktavas efekts.
Prātīgāk apsvērt, kuras ir tās lietas un priekšmetu grupas, kam katastrofāli pietrūkst vietas mājās, un izdomāt maksimāli ērtu veidu, kā un kur tās glabāt.
Šeit lieti noder arī netradicionāli risinājumi – dažāda izmēra dekoratīvas kārbas, kastes, grozi, pie sienas un durvīm stiprināmi trauciņi vai maisiņi sīkumu glabāšanai, atraktīvas konstrukcijas plaukti, atverami kāpņu pakāpieni un tamlīdzīgi neierasti konstruktīvi risinājumi.
Radoši un vertikāli
Nelielos mājokļos svarīgi izmantot visu telpas platību – nišas, aizdurves, pagultes un brīvo telpu pie griestiem. Tomēr svarīgi to vizuāli nesadrumstalot. Tas nozīmē – ja ir doma kaut ko glabāt uz skapjaugšas, tad vajadzētu šo vietu izmantot vienam augstam, slēgtam skapim, kurā ir plaukti līdz pašiem griestiem, nevis kraut dažādas kastes vienu uz otras. Līdzīgi arī, izvietojot plauktus pie sienas, – labāk, ja tie būs slēgti, vienādā stilā un tonī, ne pārāk masīvi.
Mēbeles ar papildu glabāšanas funkciju
Mazās telpās īpaši izdevīgas ir gultas un dīvāni ar veļas kastēm zem tiem, galdiņi ar atvilktnēm vai paceļamām virsmām, zem kurām izveidotas nelielas glabātavas, papildu sēdekļi – pufi ar glabātavu un paceļamu sēdvirsmu, skapji ar ergonomiski izvietotiem plauktiem un āķiem durvju iekšpusē, telpu norobežojošas konstrukcijas ar plauktiem no abām pusēm utt.
Kārtības zagļi
Visbiežāk nekārtību rada tieši sīkumi, kas netiek nolikti atpakaļ vietā mūsu ieradumu dēļ vai arī tāpēc, ka nav padomāts par to ērtu glabāšanu.
Lai noskaidrotu slepenos kaitniekus, katru dienu velta tikai 10 – 15 minūtes tam, lai sakārtotu kādu konkrētu telpu vai vietu mājoklī.
Tas neaizņems daudz laika, bet pavisam drīz būs skaidrs, kuras ir tās lietas, kas visbiežāk rada nekārtību. Pēc tam var padomāt, kā tās pēc iespējas labāk un ērtāk organizēt. “Lietojiet grozus vai dekoratīvas kastes un novietojiet tos zemā, atvērtā plauktā – šādi vienādas nozīmes priekšmetus var ērti glabāt vienkopus, vienlaikus atslogojot mēbeļu virsmas un radot vizuāli kārtīgāku iespaidu jebkurā telpā,” iesaka interjera noformētāja Leonarda Audra, kas specializējusies mājokļa funkcionālo zonu organizēšanā. Piemēram, varbūt televizora pultis var salikt kādā keramikas traukā, žurnālus lielā grozā, bet konfekšu papīrus un citu našķu iepakojumus, kas nereti paliek uz galda pēc filmas skatīšanās, – nelielā kastē vai dekoratīvā konteinerā, kas novietots turpat zem galda un ko izšķiro reizi trīs dienās. Tikai jāņem vērā – organizēšanai jābūt maksimāli ērtai, citādi tā nedarbosies.
Atbrīvoties no liekā
Jebkurā tīrīšanā (sezonas vai ikdienas) nākas saskarties ar lietām, kas jau ilgi netiek lietotas, nevienam nav īpaši vajadzīgas, aizņem tikai vietu vai par kurām vispār neviens vairs neatceras, kā tās šeit nokļuvušas. Šie ir pirmie potenciālie kandidāti uz izsviešanu vai atdošanu tiem, kam tās būs patiešām noderīgas lietas. Ja nav kam vecās, bet aizvien vēl labā stāvoklī esošās lietas atdot, var pajautāt vietējā sociālās palīdzības nodaļā, draudzē vai labdarības organizācijā.
Lūk, saraksts iedvesmai, bet noteikti saimniecībā atradīsies vēl daudz lietu, ko tam piepulcināt.
Virtuvē – beramie produkti, zāles, kam beidzies termiņš, dažādu virtuves darbarīku komplektu atlikumi, ko atsevišķi tomēr nelieto, aukliņas, striķīši, maisiņi, kastītes, kas reiz var (?) noderēt.
Priekšnamā – gandrīz tukšas apavu krēmu tūbiņas, vecas kurpju birstes, nonēsātas čības, jau sen aizmirstas šalles un pa vienam cimdam no pāra, vecās apavu zolītes.
Vannasistabā – kosmētikas produkti, kam beidzies termiņš, trauciņi vai kārbiņas, kas kādreiz var noderēt, vecie dvielīši, švammes, lieki ziepju trauki.
Guļamistabā – drēbes, kas nav valkātas jau vismaz divus gadus, veci žurnāli, gultas veļa, kas pēc izmēra neder jaunajām segām un spilveniem, agrāk dāvināti tautiski galdautiņi un salvetes.
Dzīvojamajā istabā – sauso ziedu kompozīcijas no aizpērnā rudens, sadāvinātas stikla un māla vāzes, kas netiek lietotas, ceļojumu prospekti no desmit gadus seniem ceļojumiem (tie vairs nav aktuāli), veci žurnāli, suvenīri, kādreizējo skaņas aparatūru un televizoru pultis, kabeļi un vēl, un vēl, un vēl, nerunājot nemaz par pieliekamo, pagrabu, garāžu, bēniņiem, darbnīcu utt.