Kārtējais kaņepju skandāls Dekšāres pagastā: zemniekam liedz tirgot tēju 18
Andris Višņevskis, Dekšāres pagasta jaunais zemnieks no saimniecības “Obelisk Farm”, tikko pirms mēneša saņēma suminājumus Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotajā novadu konkursā “Tautas garša” kā uzvarētājs vienā no kategorijām, bet nupat no citas valsts iestādes viņu sagaidījis nepatīkams pārsteigums – Pārtikas un veterinārais dienests neļaujot vairs tirgot kaņepju ziedu tēju, lai gan viņš to legāli jau darījis divus gadus.
Viļānu novada Dekšāres pagasts pagājušā gada rudenī kļuva slavens ar kaņepju skandālu: pensionārei Dzidrai Bruzgulei policija nogrieza 363 kaņepes, domājot, ka tās satur narkotiskas vielas un no tām var iegūt marihuānu. Izrādījās, ka kaņepes ir tīras un nekādas narkotikas tur nesanāk. Pensionāre sūdzējās medijiem, lieta aizgāja līdz pat Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim un Saeimas deputātam Andrejam Judinam.
Nu “iekritis” vēl viens dekšārietis: Andris Višņevskis. Pirms nedēļas pie viņa ieradusies Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbiniece no Rēzeknes un paziņojusi, ka viņš vairs nedrīkstot tirgot kaņepju ziedu tēju.
Andris ir izmisis, jo nupat bizness aizgājis tik tālu, ka varējis jau no tā iztikt, bet ko tagad? Pirms trīs gadiem audzējis kaņepes 0,3 hektāru platībā, pērn – 0,5, šogad jau hektāra platībā. Uzņēmējs spiedis arī eļļu no sēklām, gatavojis batoniņus un pārdevis arī pašas sēklas, bet ziedu tējas daļa bijusi būtiska.
Zemnieks savas darbības ar kaņepēm reģistrējis Lauku atbalsta dienestā, sējis tikai Eiropas Savienībā (ES) sertificētas kaņepju sēklas, kas nesatur narkotiskas vielas. Kaņepju ziedus pagājušajā gadā uz narkotiku klātbūtni pārbaudījis arī Augu aizsardzības dienests – viss bijis kārtībā. Bet nu PVD darbiniece paziņojusi, ka nekas nav kārtībā un kaņepju ziedu tēju nedrīkstot tirgot, jo šie ziedi neesot ES Jaunās pārtikas katalogā.
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere “LA” skaidro – attiecībā uz produktu, tostarp tējas ražošanu no sējas kaņepēm, ir jāievēro ES nosacījumi. Atbilstoši minētā katalogā iekļautajai informācijai šobrīd Eiropas Savienībā drošas izmantošanas vēsture pārtikā ir zināma šādiem no sējas kaņepes iegūtiem produktiem un auga daļām: sēklām, attaukotām sēklām, no sēklām iegūtai eļļai, sēklu miltiem. Tātad kaņepju ziedu tējas izplatīšana ES tirgū nav atļauta. Uz to arī pārbaudes laikā uzņēmējam norādījusi PVD darbiniece.
Tomēr, ņemot vērā, ka ES ekspertu līmenī jau ilgstoši norisinās diskusijas par sējas kaņepju izmantošanu produktu ražošanā, nekāds PVD lēmums attiecībā uz kaņepju ziedu tējas izplatīšanas apturēšanu vai uzņēmēja sodīšanu neesot pieņemts.
I. Meistere zināja teikt, ka pašreiz katalogā, ko uztur Eiropas Komisija, iekļautā informācija par sējas kaņepēm tiekot pārskatīta (informācija katalogā pastāvīgi mainās) un, ņemot vērā diskutablo jautājumu, jau šonedēļ arī Latvijā plānota ekspertu, nozari uzraugošo ierēdņu un industrijas pārstāvju diskusija par šiem jautājumiem.
“PVD inspektori, līdz šim veicot pārbaudes, tieši šim produktam – kaņepju ziedu tējai – nebija pievērsuši uzmanību. Tomēr tagad tas ir noticis, tādēļ uzņēmējs ir informēts par to, ka saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu kaņepju ziedu tēju nedrīkst izplatīt,” uzsvēra I. Meistere.
Uzņēmējs Andris Višņevskis nolēmis tuvākajā laikā uzsākt kaņepju ziedu novākšanu un tos uzglabāt, lai saprastu, ko ar tiem darīt tālāk. Ja nevarēs tējai, tad gan jau kādas sēklas sanākšot. Līdz nobriedušu sēklu novākšanai jāgaidot vēl aptuveni divas nedēļas.
Tikmēr saimniece Dzidra Bruzgule, kuru neapmierināja Ģenerālprokuratūras piedāvātā 27,23 eiro kompensācija par neiegūtām sēklām un tāpēc viņa vērsās tiesā par 3000 eiro piedziņu no valsts, tomēr saņēmusi tiesas noraidījumu. Bet, kā saimniece teica “LA”, mierā viņa nelikšoties: kaut vai kājām uz Strasbūru pēc taisnības iešot…