Portlendas milzīgajā izklaides centrā izveidota īpaši aprīkota atvēsināšanas zāle, jo pilsētā jau otro mēnesi temperatūra nekrīt zem 40 grādiem.
Portlendas milzīgajā izklaides centrā izveidota īpaši aprīkota atvēsināšanas zāle, jo pilsētā jau otro mēnesi temperatūra nekrīt zem 40 grādiem.
Foto: Kathryn Elsesser/AFP/SCANPIX/LETA

Karstums paralizē Amerikas rietumkrastu! ASV brīdina par temperatūru, kas pārsniegs +54 grādus pēc Celsija 12

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

ASV meteoroloģiskais dienests brīdinājis vairāk nekā 30 miljonus cilvēku, kas dzīvo ASV rietumkrastā, par ekstremāla karstuma saglabāšanos, temperatūrai Kalifornijas un Nevadas štatos dažviet pārsniedzot 54 grādus pēc Celsija, kas ir augstākā temperatūra, kāda reģistrēta valstī 127 novērojumu gados.

Ekstremāls karstums iestājies arī Kanādā, kur jūnija beigās Litonas ciemā Britu Kolumbijas apgabalā bijusi augstākā jebkad reģistrētā temperatūra valstī – 49,6 grādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielais karstums izraisījis vairāk nekā simt nāves gadījumus un saasinājis sirdskaites un citas saslimšanas tūkstošiem cilvēku.

Rekords Kalifornijas Nāves ielejā

Jauns karstuma vilnis ir pārņēmis visu Ziemeļamerikas piekrasti no Kalifornijas līdz Britu Kolumbijai Kanādā, kur jūnijā bija reģistrēta augstākā temperatūra vēsturē.

Jauns rekords ir sasniegts jūlija otrajā nedēļā Kalifornijas Nāves ielejā, kur temperatūra 9. jūlijā bija 54,4 grādi, atzīmē raidsabiedrība BBC.

Pasaules Meteoroloģijas organizācija, kas oficiāli apstiprina temperatūras rekordus, turpina analizēt, vai pērn Nāves ielejā reģistrētā temperatūra 130 grādi pēc Fārenheita (54,4 grādi pēc Celsija) būtu atzīstama par augstāko temperatūru uz Zemes, kas reģistrēta kopš 1931. gada, atzīmē laikraksts “The Washington Post”.

Kā vēsta ASV mediji, 1913. gadā Nāves ielejā tika reģistrēta 56,7 grādu temperatūra, taču šī mērījuma precizitāti apstrīd klimata eksperti. Arī 2020. gada augustā šeit tika reģistrēta 54,4 grādu temperatūra, kas varētu tikt pārsniegta šīs nedēļas nogalē.

Miljoniem cilvēku ciešot no pārmērīgā karstuma, ASV Nacionālais meteoroloģijas dienests ieteicis cilvēkiem dzert daudz ūdens un pēc iespējas uzturēties atvēsinātās telpās.

Lasvegasa briest karstuma rekordam

Klimata eksperti atzīmē, ka ekstremāli augstās temperatūras pēdējos gados apstiprina liecības par cilvēku darbības izraisītajām klimata izmaiņām. Meteorologu ieskatā, karstuma vilnis Kanādas un ASV rietumu pierobežā jūnija beigās ir saistīts ar globālajām klimata izmaiņām.

Reklāma
Reklāma

Ugunsdzēsēji, kuriem regulāri nākas cīnīties ar plašiem mežu ugunsgrēkiem šajā reģionā, liecina, ka gaiss te kļuvis tik sauss, ka daudz no ūdens, kas tiek izliets no lidmašīnām liesmu dzēšanai, iztvaiko, pirms sasniedz zemi.

Nevadas štata ziemeļos netālu no robežas ar Kaliforniju tūkstošiem cilvēku tika evakuēti no savām mājām, jo tās apdraudēja meža ugunsgrēki, ko izraisīja negaisu zibens spērieni Sjerra Nevadas mežainajā apgabalā.

Jūlija sākumā tika atkārtots karstuma rekords Lasvegasā, kas līdz šim bijis 47,2 grādi, un meteorologi uzskata, ka šovasar noteikti tiks pārspēts. Piektdien Lasvegasas starptautiskajā lidostā bija 46,9 grādi un lidojumi tika atcelti.

Virkne rīkojumu par steidzamu iedzīvotāju evakuāciju izdota kaimiņos esošajā Oregonas štatā, kur spēcīgais vējš no okeāna uzpūtis meža ugunsgrēku liesmas desmitiem metru augstumā.

Portlendas milzīgajā izklaides centrā izveidota īpaši aprīkota atvēsināšanas zāle, jo pilsētā jau otro mēnesi temperatūra nekrīt zem 40 grādiem. Mežu ugunsgrēki apdraud elektrolīnijas, kas savieno valsts austrumu un rietumu štatus.

Elektrotīklu operatori Kalifornijā mudina klientus taupīt elektrību, pēc iespējas retāk izmantojot elektroierīces un vakaros iestatot termostatos augstāku temperatūru.

Kaimiņos esošā Aidaho štata gubernators Breds Litls meža ugunsgrēku dēļ ir izziņojis ārkārtas stāvokli un mobilizējis pavalstī izvietotos Nacionālās gvardes karavīrus.

Arizonas štatā, kur temperatūra turas virs 40 grādiem, nedēļas nogalē gājuši bojā divi ugunsdzēsēji, kad viņu lidaparāts avarēja, dzēšot ugunsgrēku Mohāves grāfistē.

Klimata pārmaiņas ietekmē mūsu dzīvi

Pagājušais mēnesis bijis karstākais jūnijs Ziemeļamerikas meteoroloģisko novērojumu vēsturē, pavēstījis Eiropas Savienības Kopernika Klimata izmaiņu dienests.

Ziemeļamerikā pagājušais mēnesis bijis par 1,2 grādiem pēc Celsija siltāks par vidējo jūnija temperatūru laikposmā no 1991. līdz 2020. gadam.

“Šie karstuma viļņi nenotiek vakuumā. Tie notiek globālā klimata vidē, kas sasilst un padara tos biežāk iespējamus,” norāda franču zinātnieks Žuljens Nikolā.

Eiropā aizvadītais mēnesis bijis otrs karstākais jūnijs novērojumu vēsturē. Arī Sibīrijas ziemeļos tika reģistrēta ļoti augsta gaisa temperatūra.

Zinātnieki norāda, ka šie karstuma rekordi ir spēcīgi atgādinājumi par ietekmi, kāda ir klimata pārmaiņām uz mūsu dzīvi.

2015. gadā noslēgtās ANO Parīzes klimata vienošanās ilglaicīgais mērķis ir samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu izmešus tā, lai noturētu globālo sasilšanu zemāk par diviem grādiem pēc Celsija skalas salīdzinājumā ar līmeni, kāds bija pirms rūpnieciskās revolūcijas, un vienlaikus censties ierobežot globālās temperatūras kāpumu ar 1,5 grādiem.

Līdz šim Zeme sasilusi vidēji par vienu grādu, ar ko pietiek, lai palielinātos letālu karstuma viļņu, sausuma periodu un tropisko vētru intensitāte, atzīmē aģentūra AFP.

Taču pēdējās desmitgadēs klimata pārmaiņas notiek straujāk. Pēdējie seši gadi bijuši siltākie meteoroloģisko novērojumu vēsturē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.