Karstuma viļņi – vai vairogdziedzera dēļ? 4
Autors: Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ko tik visu noraksta uz vairogdziedzeri, tomēr patiesībā tas vainojams daudz retāk, nekā cilvēki uzskata. Arī liekais svars visbiežāk rodas nevis kādas vairogdziedzera kaites, bet gan pārēšanās dēļ, norāda endokrinoloģe RENĀTE HELDA no “Veselības centra 4” Juglas klīnikas.
Nereti arī pēc tam, kad sievietei iestājusies menopauze un karstuma viļņiem, kā arī svīšanai jau vajadzētu būt aiz muguras, tie joprojām paretam gadās, tikai ne tik spēcīgi. To vaino arī noguruma sajūtā, par lieko svaru nemaz nerunājot. “Es ļoti bieži uzstājos kā vairogdziedzera advokāte, jo nevar visas kaites uzgrūst tikai tam. To, vai tiešām vainojams vairogdziedzeris, iespējams konstatēt tikai ar analīzēm, jo cilvēka paša sajūtas var būt mānīgas un būt pie dažādiem stāvokļiem,” stāsta endokrinoloģe.
Karsti visu laiku
“Vairogdziedzeris pēc savas formas var būt lielāks vai mazāks par vidējo lielumu, ar vai bez mezgliem, tam var būt iekaisuma pazīmes. Tas var strādāt par lēnu (hipotireoze), normāli vai par ātru (hipertireoze). Visas šīs kombinācijas izraisa dažādas vairogdziedzera slimības, kuru ir ļoti daudz. Karstuma vai noguruma sajūtas ir saistītas ar vairogdziedzera palēnināto vai paātrināto darbību.
Piemēram, hipertireozei raksturīgs iekšējs nemiers, sirdsklauves, grūtības izturēt karstumu, bezmiegs. Tomēr vairogdziedzerim nav raksturīgi viļņveidīgi karstuma viļņi. Tiem, kam ir slims vairogdziedzeris, kas pastiprināti strādā, karstuma sajūta ir visu laiku,” skaidro daktere. Atsevišķām sievietēm karstuma viļņi saglabājas pat desmitiem gadu pēc menopauzes, viņa piebilst.
Ir nepieciešams veikt hormonu analīzes: noteikt TSH, FT4 vai FT3 koncentrāciju asinīs (šīs analīzes cita citu papildina).
Daktere teic, arī nogurumam var būt daudz iemeslu, sākot ar pārstrādāšanos, sirds mazspēju un citām slimībām. Arī šajā gadījumā noteikt, vai noguruma iemesls ir vairogdziedzera lēna vai ātra darbība, iespējams tikai ar analīzēm. Noteicošā būs tireotropā hormona TSH (regulē hipotalāma–hipofīzes sistēmu un aktivē vairogdziedzera hormonu izdali) analīze.
Ja vairogdziedzeris strādā lēni, TSH koncentrācija paaugstinās, ja darbojas ātri – pazeminās. Tas cilvēkiem ļoti bieži jauc galvu. Bet, ja vairogdziedzera analīzes ir normālas, tas nozīmē, ka sūdzības par nogurumu nav saistītas ar vairogdziedzeri. Tad jāmeklē cits cēlonis, piemēram, nogurumu var izraisīt gan sirds, gan nieru slimības.
Sirdij grūtāk
“Protams, cilvēks, kuram jau tā ir karsti vairogdziedzera dēļ, arī karstumu pacieš sliktāk. Ne velti, ārstējot hipertireozi, kategoriski aizliegts apmeklēt pirti, uzturēties saulē un karstumā, jo sirdij ir papildu slodze – vairogdziedzeris jau tā dzen sirdi, bet karstums izraisa nevajadzīgu papildu slodzi,” skaidro daktere Helda. “Jebkurš kardiologs jums pateiks: kamēr nav izārstēts vairogdziedzeris, paātrinātu sirdsdarbību ir grūti normalizēt.
Tāpēc vispirms sāk ar zālēm vairogdziedzerim. Tiesa, ir arī tādas sirdszāles, kas ļoti patīk vairogdziedzerim, tāpēc jau no pirmās dienas tādas izrakstām, un rezultāti ir ļoti labi.” Gadījumos ja slimība ielaista un ārstēšana sākta novēloti, arī pēc vairogdziedzera izārstēšanas sirdsritma traucējumi vēl ilgi var saglabāties. Tie tiek dēvēti par atlieku parādībām.
Liekais svars
“Katru dienu vismaz pāris cilvēku ierodas pie manis, lai savas veselības problēmas, īpaši liekā svara, mēģinātu uzgrūst vairogdziedzerim. Uztaisām analīzes, tās ir normālas, un tad diemžēl man jāsaka vārdi, ko, piemēram, sieviete noteikti nav gaidījusi: jums ir mazāk jāēd.”
Ļoti reti ir gadījumi, kad vairogdziedzeris strādā par ātru un sieviete krītas svarā. Tad, sākot to ārstēt, paātrinātā vielmaiņa tiek normalizēta, sieviete atgūst normālu svaru. Taču viņa nav apmierināta ar ārstēšanu, jo uzskata, ka zālēm nāk klāt svars. Patiesībā, procesiem normalizējoties, viņai vajadzētu ēst mazākas porcijas un rūpīgāk izvēlēties produktus, skaidro daktere.
Endokrinoloģe uzsver, ka ir viena patiesība attiecībā uz sievietes svaru – no 40 gadu vecuma sievietēm jāēd arvien mazāk un, iestājoties menopauzei, vēl mazāk. Ēdot par daudz, svars nāks klāt pa kilogramam, līdz noved pie aptaukošanās.