Karš Ukrainā nodarījis neatgriezenisku kaitējumu arī videi – vismaz 76 miljardu eiro apmērā 43
Karš Ukrainā nodarījis kaitējumu arī videi un ekoloģijai, zaudējumi tiek lēsti 76,5 miljardu eiro apmērā, sacīja Ukrainas vides aizsardzības un dabas resursu ministrs Ruslans Strelets. Viņaprāt, visvairāk cieš meži, par to raksta Ukrinform.
“Cietuši gandrīz 3 miljoni hektāru meža – tā ir gandrīz trešā daļa no Ukrainas mežu platībām, 500 000 hektāru atrodas okupācijā vai karadarbības zonā,” atzīmēja Strelets, piebilstot, ka runa cita starpā ir arī par izdegušajiem mežiem, zemes piesārņojumu un gaisa kvalitāti. Viņaprāt, daļa dabas resursu nu jau ir zaudēta uz visiem laikiem.
Krievijas Federācijas darbību rezultātā dabas daudzveidībai nodarīts kaitējums 600 faunas sugām un 750 floras sugām. 10 nacionālie parki, astoņi dabas rezervāti un divi biosfēras rezervāti tagad ir Krievijas okupācijā. “Krievi tāpat kā barbari iznīcina visu, pat neapzinoties, ka vide neatpazīst robežas..” komentēja ministrs.
«Mēs kopā ar mūsu vides inspekciju esam izstrādājuši jaunu metodiku un izmantojam septiņu veidu metodes, un jau esam aprēķinājuši zaudējumus. Tas ir zemes, gaisa, ūdens piesārņojums, sadedzināti meži, iznīcināti dabas resursi. Mūsu galvenais mērķis ir parādīt visiem šos datus, lai tie būtu redzami Eiropā un pasaulē. Lai visi saprastu, kāda ir šī kaitējuma cena videi un kā atjaunot šo Ukrainai nodarīto postu,» sacīja ministrs.
Kara gada laikā vides inspektori fiksējuši šādus vides zaudējumus: augsne ir piesārņotas ar bīstamām vielām; zeme piegružota ar iznīcināto priekšmetu un munīcijas paliekām; 687 000 tonnu naftas produktu apšaudīšanas laikā nodeguši, piesārņojot gaisu ar bīstamām vielām; vairāk nekā 59 000 hektāru mežu un citu plantāciju ir nodedzinātas ar raķetēm un šāviņiem, daļu no tiem, pēc visoptimistiskākajām prognozēm, var atjaunot desmitgades laikā, pārējie ir zaudēti uz visiem laikiem; ūdenstilpēs nokļuva 1597 tonnas piesārņojošo vielu un 2 miljoni kilogramu dažādu priekšmetu, atkritumu un citu vielu.
Mīnu likvidēšana Ukrainā prasīs 70 gadus, tā izteikusies Ukrainas Ekonomikas ministrija. Šim darbam Ukrainai nepieciešams ārvalstu partneru atbalsts – finansiāls, tehnoloģisks un organizatorisks. Atmīnēšanas darbu koordinēšanai nepieciešams izveidot “Ramstein” formāta analogu – regulāras dažādu Ukrainai palīdzošo valstu tikšanās.