Karpas un ūdensputni vienā dīķī 0
Apvienojot ūdensputnu un zivju audzēšanu, iespējams panākt augstāku dīķa ražību un arī paaugstināt putnu produktivitāti. Tāda saimniekošana dod iespēju iegūt gan zivis, gan pīļu un zosu gaļu. Turklāt zivju un pīļu gaļas iznākums var būt augstāks, nekā audzējot tās atsevišķi.
Pīles nav konkurentes karpām barības ziņā, jo izmanto dažādus ūdens augus, vardes, kurkulēnus, vaboles, viendienīšu, spāru, vaboļu kāpurus, kā arī sīkās, mazvērtīgās zivis.
Pīļu mēslu ietekmē mainās ūdens augu raksturs: izzūd rupjie virsūdens augi un sāk augt mīkstie augi. Rakņājoties pa gultni un apēdot ūdensaugus, pīles aizkavē dīķa aizaugšanu.
Ja pīles audzē ganību dīķos, tām vajadzīgs mazāk spēkbarības, palielinās dzīvmasas pieaugums un dējība, uzlabojas olu un gaļas kvalitāte.
Pīļu mēsli ir ļoti noderīgi dīķu dabiskās produktivitātes celšanai, jo viena pieaugusi pīle gada laikā atstāj trīs līdz piecus kilogramus mēslu. Tie satur divas līdz divarpus reizes vairāk slāpekļa un 10 reizes vairāk kalcija un fosfora nekā jebkuri citi mēsli.
Turot 25 pīles vienā hektārā dīķa platības, iegūst tādu pašu efektu, kā dīķi mēslojot ar sešām līdz astoņām tonnām kūtsmēslu. Dīķos, kur ganās pīles, palielinās amonija un nitrātu skābekļa daudzums. Tāpēc šajos dīķos ātrāk un lielākā daudzumā attīstās protokoku un eiglēnu aļģes.
Lai zivīm un pīlēm radītu labvēlīgus apstākļus, vienā hektārā ganību dīķa platības (ja dīķa dzi”lums ir viens metrs) vasarā var turēt vienlaikus vismaz 200 līdz 250 pīļu (normas var mainīties atkarībā no ūdensaugu daudzuma un dīķa rakstura, kā arī ūdensdzīvnieku daudzuma.)
Atkarībā no dīķa aizaugšanas pakāpes ar ūdenszālēm šo normu ieteicams nedaudz izmainīt. Jo mazāk aizauguši dīķi, jo audzējamo pīļu skaitu samazina un otrādi.
Stingri aizliegts pīles laist nārsta, mazuļu audzēšanas, kā arī augšējos dīķos, kas ir ūdensapgādes avots citiem dīķiem.
Apvienotās ūdensputnu un karpu saimniecībās jāpanāk, lai pīles ganību vietās izvietotos vienmērīgi pa visu ūdens platību.
Pīļu koncentrācija vienuviet sekmē ūdens piesārņošanu, kas var būt zivju slimību cēlonis. Tādēļ pīļu barības galdi jāizvieto vienmērīgi gar visu dīķa krastu.
Vairāk par karpu un ūdensputnu audzēšanu lasiet žurnāla “Agrotops” jūnija numurā.