Foto: Grobiņas novada dome

Kārļa Zāles “Karavīrs” pēc gadu desmitu prombūtnes atgriežas mājās 0

Tēlnieka Kārļa Zāles veidotais piemineklis Latvijas brīvības cīnītājiem – karavīra figūra ar zobenu – pēc daudzu gadu desmitu ilgušas prombūtnes piektdien, 9. novembrī, sāka atceļu no Brāļu kapiem pie Kapsēdes kapsētas Medzes pagastā uz Aloju, LA.lv uzzināja Grobiņas novada domē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Tieši šajā Vidzemes pilsētiņā 1940. gadā vajadzēja slieties granīta piemineklim, kuram naudu bija saziedojuši alojieši, ja vien nesāktos padomju okupācija un Otrais pasaules karš.

Grobiņas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Galeckis un Alojas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jurģis Rācenis piektdien Grobiņas novada domē parakstīja līgumu par pieminekļa aizvešanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Protams, ir žēl,” atzina A. Galeckis. “Bet vēsture tā ir izveidojusies, ka piemineklis pie mums ir nonācis nejauši. To izglāba no bojāejas. Kad Priekules Brāļu kapus rekonstruēja, tas jau bija izmests būvgružos. Piemineklim jābrauc uz turieni, kur tam ir jābūt.”

Padomju varai bija nepieciešami pieminekļi, lai godinātu kritušos cīņā pret fašismu. Priekulē ir vislielākie Brāļu kapi Latvijas teritorijā, tajos ir vairāk nekā 22 tūkstoši apbedījumu, un tieši tur ar Liepājas rajona izpildkomitejas lēmumu 1948. gadā nonāca K. Zāles skulptūra.

Grobiņas novada pašvaldības Finanšu nodaļas vadītājas vietniece Vija Bērziņa zina stāstīt, ka toreizējā izpildkomitejas priekšsēdētāja Mārīte Bušmane “zināja, kas tā par drēbi”, tāpēc pēc Priekules Brāļu kapu memoriāla rekonstrukcijas 70. gadu vidū nokārtojusi pieminekļa pārvešanu uz Medzi.

Skulptūra ir viens no K. Zāles pēdējiem darbiem vispār un pēdējais, kas veltīts Latvijas brīvības cīņu dalībniekiem.

Jau 2012. gadā Alojas novada dome iesāka sarunas, lai piemineklis, kam Alojas iedzīvotāji savulaik ziedojuši naudu, atgrieztos mājās. Taču skulptūras pārvietošana bija jāsaskaņo ar Brāļu kapu komiteju, Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un Krievijas Federācijas ģenerālkonsulātu Liepājā, jo piemineklis, kas atrodas padomju karavīru atdusas vietā, ir Krievijas Federācijas jurisdikcijā.

Reklāma
Reklāma

Nu šie darbi paveikti un piemineklis pārvietots uz Aloju. Savukārt alojieši apņēmušies līdz 2020. gada 30. aprīlim K. Zāles pieminekli aizvietot ar citu. Kas tas būs, pagaidām Alojas domes pārstāvji vēl neprecizēja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.