Kārkli Latvijā – ne tikai šķeldai, bet arī drogām un rokdarbiem 2
Ar kārklu audzēšanu Latvijā 2012.gadā nodarbojās 62 valsts vienotajam platību maksājumam reģistrējušies kārklu audzētāji. No tiem nedaudz vairāk kā pusei pieder kārklu platības, kas lielākas par hektāru (ha). Kārkli ir ne tikai lielisks kurināmais, bet arī droga un rokdarbu materiāls, raksta žurnāls “Agro Tops”.
Pieejams atbalsts
Ar kārklu audzēšanu kā alternatīvās enerģijas avotu Latvijā zemnieki, mežsaimnieki un citi interesenti iepazīstināti jau deviņdesmitajos gados, tādējādi radot iespēju dažādot lauksaimniecisko un mežsaimniecisko ražošanu un attīstīt alternatīvās enerģijas sektoru Latvijā.
Kopš 2009. gada ir pieejams atbalsts kārklu audzēšanai Latvijā. Šis atbalsts pieejams tiem, kas ir pieteikuši savas kārklu platības un vēlas saņemt atbalstu ātraudzīgo energokultūru platību uzturēšanai. Kopš 2011. gada nosacījumi kļuvuši stingrāki un atbalsts par energokultūrām kokaugiem pieejams tikai tām lauksaimniecības teritorijām, uz kurām neatrodas slēgtas meliorācijas sistēmas, kas ir labā tehniskā stāvoklī.
2012. gadā atbalsta likme kārklu audzēšanai bija 85 eiro/ha. Papildus tam iespējams saņemt arī maksājumus mazāk labvēlīgajos apvidos (MLA), kas 2012. gadā bija no 25–58 eiro/ha. Tomēr kārklu audzēšana Latvijā ir samērā reta prakse. 2012. gadā kopējā kārklu platība, kas pieteikta vienotajam platību maksājumam (VPM), veidoja apmēram 262 ha.
Ne tikai šķeldai un nektāram
Kārkls ir labi piemērots augšanai Latvijas klimatiskajos laika apstākļos un padodas audzēšanai lielās platībās. Bez alternatīvās enerģijas ātraudzīgie kārkli piedāvā vēl arī citas iespējas, kā dažādot lauksaimniecisko un mežsaimniecisko ražošanu. Tā, piemēram, kārkli ir ne tikai lielisks kurināmais un tā šķiedru var izmantot celulozes ražošanai, bet arī droga, izejviela ķīmiskai pārstrādei un rokdarbu materiāls. Kārkli jau izsenis izmantoti pinumos, un no tiem var veidot gan pītos, gan dzīvos žogus.
Kārkli ir labs medus augs bitēm, un no tā iegūstamo salicilskābi izmanto medicīnā aspirīna ražošanai. Kārkli nodrošina un uztur bioloģisko daudzveidību, un tie ir iecienīta mājvieta putniem.
Kārkliem piemīt lieliskas hidroloģiskās īpašības, tostarp spēja uzņemt un attīrīt gruntsūdeņus no lauksaimniecības nitrātu radītā piesārņojuma. Jau vairāku valstu (Zviedrija, Polija, Dānija, Apvienotā Karaliste un ASV) pieredze un pētījumi pierāda, ka kārkliem piemīt liels ekoloģiskais un ekonomiskais potenciāls. Labvēlīgie klimatiskie apstākļi, ekoloģiskās īpašības un ekonomiskās iespējas paver plašas iespējas ātraudzīgo kārklu attīstībai Latvijā.
Mēģinot izprast kārklu audzēšanas īpatnības un nozīmi, Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta “Daudzfunkcionālu lapu koku un enerģētisko augu plantāciju ierīkošanas un apsaimniekošanas modeļu izstrāde” uzdevumus īstenojot, 2012. gada vasarā apzināti kārklu audzētāji, kuriem ir vismaz divu gadu pieredze kārklu audzēšanā, un tie, kuri ir pieteikuši savas kārklu platības vienotajam platību maksājumam (VPM) vismaz 1 ha apmērā.
Plašāk par kārklu audzēšanas pieredzi Latvijā lasiet žurnāla “Agro Tops” janvāra un februāra numurā.