“Īsi pirms izslēgšanas turnīra palika bez darba!” Rodions Kurucs nonācis karjeras krustcelēs 0
Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Sezonas sākumā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandās bija pierakstīti četri Latvijas spēlētāji, izskaņā palikuši divi. Kristapam Porziņģim un Dāvim Bertānam cīņas turpinās, tikmēr Rodiona Kuruca un Anžeja Pasečņika pozīcijas kļuvušas neskaidras.
Dalasa ieskrējusies
Porziņģa pārstāvētā Dalasas “Mavericks” Rietumu konferencē ierindojās piektajā vietā un izslēgšanas turnīru sāks pret ceturtajā vietā finišējušo Losandželosas “Clippers”, kam pērn burbulī Orlando sarīkotajā “play off” pirmajā kārtā piekāpās sērijā ar 2-4.
Dalasa sezonas izskaņā bija viena no karstākajām līgas komandām, 16 spēlēs izcīnot 12 uzvaras, kopā 72 mačos 42 panākumi.
Kristaps Porziņģis veselības likstu dēļ izlaida 29 cīņas, bet statistiski ir ļoti tuvu iepriekšējai sezonai – vidēji gūts 20,1 punkts, 8,9 atlēkušās bumbas un 1,3 bloķēti metieni (šis gan ir viņa zemākais rādītājs karjerā). Ar Kristapu komanda uzvarējusi 60 procentos spēļu, bez viņa – 55.
Vašingtonas “Wizards” ritmu noķēra sezonas otrajā pusē un izcīnīja 34 uzvaras, finišējot astotajā vietā austrumos. Jaunajā izspēles kārtībā tas nozīmē, ka “play in” kārtā jātiekas ar septītās vietas ieguvēju Bostonas “Celtics”.
Spēles uzvarētājs iekļūs “play off”, bet zaudētājam būs vēl viena iespēja pret devītās un desmitās vietas ieguvēju (attiecīgi Šarlotes “Hornets” un Indiānas “Pacers”) spēles uzvarētāju.
Dāvim Bertānam pirmo reizi piecu līgā pavadīto gadu laikā rezultativitāte pasliktinājusies – no 15,4 vidēji spēlē gūtiem punktiem uz 11,5, precizitāte tālmetienos noslīdējusi zem 40 procentiem (39,5).
Arvien uz leju
Rodions Kurucs un Anžejs Pasečņiks nonākuši karjeras krustcelēs. Kurucs nomainījis trīs komandas – čempionātu iesāka zvaigžņotajā Bruklinas “Nets”, janvārī maiņas darījumā nokļuva līgas vājākajā komandā Hjūstonas “Rockets”, bet martā pievienojās spēcīgajai Milvoki “Bucks”, kas pirms izslēgšanas turnīra viņu atbrīvoja.
Cēsnieks kopumā piedalījies 21 spēlē un vidēji sešās minūtēs guvis 1,5 punktus. Rodions debijas sezonā Bruklinā, kas bija “play off” komanda, pārsteidzoši tika pie vairāk nekā 20 minūtēm un 8,5 punktiem, bet pēc tam uzticība arvien gājusi mazumā.
Pagalam liela vilšanās iznāca iepriekšējā sezonā NBA ienākušajam Anžejam Pasečņikam, kurš Vašingtonas “Wizards” rindās piedalījās vienā mačā, ieejot līgas vēsturē ar piecām kļūdām sešās nospēlētajās minūtēs.
Klubs viņu vēlāk atbrīvoja, un tā palika 25 gadus vecā centra spēlētāja vienīgā spēle sezonā. Pasečņiks nolēma palikt okeāna tajā pusē, taču nevienai komandai nebija vajadzīgs.
Abi spēlētāji uz ASV devās, vēl nepierādījuši sevi Eiropā. Kurucs aizbrauca no “Barcelona” otrās komandas, Pasečņiks ACB līgā vidēji spēlēja 13 minūtes un guva piecus punktus.
Kāds būtu pareizais karjeras attīstības variants šobrīd – treneru domas dalās. Viens uzskata, ka jāpaliek Ziemeļamerikā, cits – ka jāiegūst spēles laiks un pārliecība Eiropā un tādā veidā jāpiesaista NBA klubu uzmanība.
Abiem spēlētājiem gan esot dotības, lai atrastos pasaules spēcīgākajā līgā.
Vai R. Kurucs un Pasečņiks var spēlēt NBA?
Agris Galvanovskis, LBS Treneru komisijas vadītājs: “Uzskatu, ka viņiem jāiet caur Eiropu un jāpierāda, ka ir līderi. Piemēram, Kampaco apliecināja sevi Madrides “Real”, Džeimss – Maskavas “CSKA”.
Mūsējie pa taisno lēca iekšā, bet ir jābūt mentāli un fiziski stipram, lai spēlētu NBA. Aizbraucot viņi bija labi, perspektīvi spēlētāji, bet ne izlasē, ne klubu līmenī sevi pa īstam nebija parādījuši.
Parametri abiem ir ļoti labi, vajag atrast klubu, kur ir zaļā gaisma, un mest 20–30 punktus, atvērties, un tad pamanīs. Kurucs bijis līderis jaunatnes izlasēs, bet ne pieaugušo basketbolā. Jāsajūt spēļu garša, pašam jātaisa rezultāts.
Nobrīnījos, ka Hjūstona, lai arī pēdējā vietā, neļāva viņam spēlēt, bet tur ir sava ķīmija, jāvelk savi spēlētāji. Anžejam arī jādabū klubs kā Rihardam Lomažam, kur met, atveries, nevis esi tikai piespēlētājs vai stūrī stāvi uz nometienu, bet pats kaut ko dari.
Tāpēc arī Latvijas izlase buksē – visi ir labos klubos, bet neviens nav izteikts līderis, pazūd līderu dotības. Rolands Šmits Barselonā savu lomu pilda ļoti labi, bet, vai var kļūt par izlases līderi, grūti pateikt.”
Nikolajs Mazurs, “Ogres” galvenais treneris: “Viņiem jāturpina strādāt, lai varētu nostiprināties NBA komandā, nav vēl gatavi līdz galam izmantot savu iespēju, pierādīt, ka var būt lomas spēlētāji.
Kad Rodions atbrauca, “Nets” ar jaunajiem spēlēja, brīvi, izsalkuši, viens otru atbalstīja. Nākamajā gadā komanda saprata, ka ir algu iespējas un var paņemt zvaigznes, kuras, visticamākais, uzstādīja savus noteikumus, ambīcijas par titulu. Viņš nav gatavs spēlēt finālā, trāpīja maiņu mučkulī, un katra nākamā vieta kaut ko nes.
Tā ir biznesa daļa, bet spēlētājam visu apgrūtināja. Jānonāk pie trenera, kas tev tic. Domāju, ka viņš turpinās ASV cīnīties. Arī Anžejam palikšana tur pēc atbrīvošanas no “Wizards” bija pareizs solis. Ja izkrīti no aprites, ļoti grūti tikt atpakaļ.
Viņš tai līgai vēl ir jauns, ja nākamajā sezonā dabūs iespēju, tad var aizķerties un palikt. Abi noteikti var spēlēt NBA, talanta ziņā atbilst tam līmenim un prasībām – augums, atlētisms.
Jāstrādā, lai lietas, ko māk, kļūst stabilas un var tās lietot spēlē ar augstu procentu. Būtu labi tikt vietā, kur būs noteikta loma, nevis paņems kā 12.–14. spēlētāju un mētās uz G līgu.”