Kariņš: par ofšoru atmaskošanu 0
Naudas “atmazgāšana” un nodokļu nemaksāšana traucē uzņēmējdarbību un jaunu darbavietu rašanos. Tā ir problēma, ar kuru saskaras ne tikai Latvija, bet arī citas Eiropas Savienības dalībvalstis. Tapēc Eiropas Parlamentā tiek skatīts jautājums, kā nodrošināt godīgu uzņēmējdarbības vidi visiem uzņēmējiem, ierobežojot naudas “atmazgāšanu”.
Krišjānis Kariņš ir nominēts par atbildīgo šī likumprojekta virzītāju Eiropas Parlamentā. Viņš norāda, ka naudas “atmazgāšana” un nodokļu nemaksāšana atstāj negatīvu ietekmi uz iedzīvotāju labklājību. K. Kariņš uzsver: “Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana nozīmē, ka nauda, kurai vajadzētu nonākt valsts budžetā, tur nenonāk. Tāpēc trūkst līdzekļu, piemēram, pensiju vai skolotāju algu palielināšanai.”
Ievērojams nelikumīgi iegūtās naudas daudzums tiek legalizēts caur uzņēmumu ķēdēm, kurās iesaistīti ārzonas uzņēmumi jeb ofšori. Tie ir uzņēmumi, kuri reģistrēti valstīs, kuras neatklāj to īpašniekus. Lai meklētu jaunus risinājumus, kas ierobežotu ārzonas uzņēmumu darbību, Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš Briselē organizēja diskusiju. Tajā piedalījās Eiropas Parlamenta deputāti, Eiropas Komisijas un ES lielāko banku asociāciju un banku pārstāvji.
“Valstīm ir nepieciešams jauns līdzeklis, lai cīnītos pret nelikumīgi iegūtas naudas legalizāciju, kā arī izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Dalībvalstīm jāzina patiesie uzņēmumu īpašnieki, kas slēpjas ārzonas uzņēmumos,” diskusijā uzsvēra K. Kariņš.
Spraigā diskusijā arī ES lielāko banku pārstāvji pauda atbalstu K. Kariņa ierosinājumam par nepieciešamību pēc patiesā labuma guvēju reģistra dalībvalstīs. Rastos iespēja uzzināt, kurš ir īstais uzņēmuma īpašnieks un tiktu liegta iespēja izvairīties no nodokļu nomaksas un “atmazgāt naudu”.
Atbildīgais Eiropas Parlamenta deputāts K. Kariņš uzskata, ka Eiropas Parlamentā likumprojektam, visticamāk, nebūs liela pretestība. “Visi kolēģi ir ieinteresēti, lai nodokļi katrā dalībvalstī tiktu samaksāti pilnībā,” uzsver K. Kariņš.