Kariņš “no sirds ir noraizējies” – mudina atlikt Rīgas maratonu. Viņķele uzstāj, ka pasākumam jānotiek 21
Ziņa papildināta plkst.18.00
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš mudina atlikt šajā nedēļas nogalē gaidāmo Rīgas maratonu. Pasākumu neatbalsta arī citi ministri un saķeras ar pasākumu atbalstošo Ilzi Viņķeli.
“Vai tas ir prāta darbs? Kādu signālu mēs dodam sabiedrībai?” pauda premjers, aicinot atlikt Rīgas maratonu.
LETA jau vēstīja, ka sadarbībā ar Veselības ministriju, Slimību profilakses un kontroles centru un Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestu “Rimi Rīgas maratona” organizatori izstrādājuši virkni pasākumu Covid-19 risku mazināšanā.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš, pēc kura saslimšanas ar Covid-19 pašizolācijā pavasarī nonāca Saeima, ir pārliecināts, ka Covid-19 uzliesmojuma dēļ Rīgas maratons ir jāatceļ. Politiķis norāda, ka maratonā piedalīsies ap 15 000 cilvēku, un uzsver, ka arī pēc distancētiem skrējieniem maratona dalībnieki “pēkšņi neizgaisīs”.
Vairāki ministri neatbalsta Rīgas maratona norisi un saķeras ar pasākumu atbalstošo Viņķeli
Virkne valdības ministru neatbalsta nedēļas nogalē gaidāmā “Rimi Rīgas maratona” norisi, tikmēr veselības ministre Ilze Viņķele (AP) joprojām uzstāj, ka ļoti lielus Covid-19 izplatīšanās riskus šis vērienīgais sporta pasākums nerada.
Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) pauda, ka maratona norisei patlaban nav īstais laiks, jo ir liels Covid-19 izplatīšanās risks. Ministrs brīdināja, ka Valsts policijai un pašvaldības policijai tas būs liels izaicinājums “skraidīt pakaļ katram cilvēkam un nokontrolēt divus metrus”.
Arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) pauda nostāju, ka maratona norise ir jāpārskata. “Tur tūkstoši skries viens pie otra klāt,” stāstīja politiķis, paužot bažas, ka līdz šim, veiksmīgi strādājot, epidemiologi spēj izsekot vīrusa izplatībai, tad šeit “visas kārtis samaisītos”.
“Negribu, lai notiktu kādi inficēšanās gadījumi, bet, ja tie notiktu, tad tos vairs nevarēs izsekot. Mēs tad nevarēsim prasīt nevienam ievērot nosacījumus, ja pašiem tepat blakus notiks tāds kā rokkocerts. Es nedomāju, ka mēs kā valdība varētu to pieļaut,” pauda ministrs.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) pauda, ka pats ir atteicies no dalības maratonā, lai arī Tieslietu ministrija vienmēr ir piedalījusies. “Bijām izveidojuši komandu, bet sapratām, ka dalība būs tiesiskā nihilisma demonstrēšana,” teica Bordāns.
Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) sacīja, ka, lai arī visu laiku valdība klausījusies epidemiologu norādēs, šoreiz būtu jāizdara izņēmums un jārīkojas maratona rīkošanas kontekstā.
Veselības ministre Viņķele uzsvēra, ka viņas pārliecība ir, ka maratons tiek rīkots esošo nosacījumu ietvarā un “te nav nekādu pārkāpumu”. Ministre skaidroja, ka maratona organizatori ir gatavi atcelt Ģimeņu skrējienu un īsākās distances.
Komentējot Viņķeles aicinājumu, ka, atceļot Rīgas maratonu, būtu jāapsver iespēja valstij segt maratona rīkotājam radušos zaudējumus, Kariņš uzsvēra, ka Viņķele ir veselības ministre un viņai vajadzētu piedāvāt priekšlikumus, kā ierobežot vīrusa izplatību. “Mums ir jāierobežo vīruss, lai nav jāver ciet ekonomika. Ja tas maksās naudu, tad tā ir jāatrod, bet es gribu saprast, ko darīt,” sacīja premjers.
Šo pārmetumu Viņķele nepieņēma, uzstājot, ka viņa rīkojas kā “atbildīga ministre, kas uz problēmu raugās kompleksi”.
Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) jautājumā par Rīgas maratonu pievienojās veselības ministres viedoklim.
Neizpratni par maratona atļaušanu pauž arī soctīklotāji:
Nu vispār gan, ja tas kovids tiešām ir tik briesmīgs kā stāsta, tad šitāds maratons varētu tikt klasificēts kā reāls bioterorisms.
Bostonas maratona teroraktā 3 mira, bet vairākus simtus savainoja. Nu redzēsim, kāds būs kritušo skaits Rīgas maratonā, un kurš par to atbildēs— Es Pats (@Tas_es_Pats) October 9, 2020
Un, lai visiem foršs maratons. Paldies @Vinkele, ka Daugavpilī tētis nevar piedalīties dzemdībās, lai Rīgā var skriet maratonu. Jā, es esmu sour ass bitch šodien, bet man liekas baigā cūcība.
— pilnīgi neadekvāta māmiņa (@RagePregnancy) October 9, 2020
Cik saslimušajiem dienā jābūt, lai maratons nenotiktu? Vai 137 nav pietiekami? Nepietiek ar to, ka visi, kuri pavasarī tika pieslēgti pie māks.elp. ierīcēm ir miruši? Ej skriet vienītī mežā.
— Šrūmkrāmelis (@MKrutkramelis) October 9, 2020
Valdības valstiskās raizes par C-19 izplatību ir loģikas pretrunā ar praktiskajiem soļiem, ja reiz epidēmijas laikā tiek atļauts ļoti masveidīgs, publiskais pasākums – maratons un Latvijas Austrumu robeža tiek turēta vaļā, ļaujot ieceļot epidēmijas skarto, trešo valstu pilsoņiem.
— Nodus Gordius ?? (@Nodusgordius) October 9, 2020
J. Pereviščikovs tikko pateica, ka SPKC viedoklis, ka maratons jāierobežo, bet tā kā SPKC nav vara, bet ir tikai rekomendējošs raksturs, tad viņi var dot tikai ieteikumus. Nezinu, ko klusē un gaida veselības ministrija.
— Pelde (@leldluce) October 9, 2020
Kad 24. jūlijā bija 2 inficēšanās gadījumi dienā un 129 inficētie valstī, man rakstveidā aizliedza ierasties izlaidumā, kur mans bērns kā labākais skolnieks skolā saņēma ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa goda rakstu. Kad 137 inficētie dienā, vairāk kā 1000 inficētie, maratons. https://t.co/RUmcRvgVCv
— Kristīne Jarinovska (@jarinovska) October 9, 2020