Kariņa koalīcijas modelis bez ZZS 0
“Jaunās Vienotības” (“JV”) premjera kandidāts Krišjānis Kariņš līdz trešdienai aicinājis četras labēji centriskās partijas izvērtēt pēc paritātes principa sagatavoto amatu sadalījumu valdībā, kurā katram politiskajam spēkam paredzēti trīs posteņi. Ārpus koalīcijas modeļa ir atstāti līdzšinējie “JV” sabiedrotie no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). “Tā nav mana vēlme,” uzsvēra K. Kariņš, kurš aicinājis koalīcijā visas sešas partijas. Taču Jaunās konservatīvas partijas (JKP) iebildumu dēļ ir nācies izšķirties – izvēle kritusi par labu JKP, “lai visi jaunie spēki strādātu vadībā”. Tāda esot bijusi arī vēlētāju griba.
ZZS līderis Armands Krauze sacīja – ja apvienībai būs jāpaliek opozīcijā, tad ZZS tajā būšot ļoti aktīva un norādīšot uz visiem JKP varbūtējiem mēģinājumiem strādāt savu sponsoru interesēs. Koalīcijai bez ZZS un “Saskaņas” būtu 66 deputāti. Valsts prezidents Raimonds Vējonis intervijā TV3 raidījumā “Nekā personīgi” apstiprināja, ka uzticētu valdības veidošanu K. Kariņam, ja partijas vienosies par stabilu vairākuma koalīciju un “JV” premjera kandidāts tam piekristu.
K. Kariņa piedāvājumā paredzēti arī divi vicepremjeru amati, kuros aicinātu “Attīstībai/Par!” deleģēto aizsardzības ministru, kas varētu būt Artis Pabriks, un tieslietu ministru, kurš nāktu no JKP. “Tā mēs dotu skaidru signālu sabiedrotajiem, ka šai valdībai ir svarīga drošība un tiesiskums,” pēc “JV” valdes un frakcijas kopsēdes pirmdien paskaidroja K. Kariņš. Viņš joprojām uzskata, ka situācija nav viegla, jo starp politiskajiem spēkiem pastāv pretrunas.
Turklāt uz finanšu ministra amatu, kas parasti ir premjera partijai, pretendēja arī “Attīstībai/Par!” – tai vietā ir piedāvāta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). “Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce “Latvijas Avīzei” atzina, ka “JV” vēlme vadīt Finanšu ministriju esot saprotama. Taču tas nozīmējot, ka “JV” ar astoņiem mandātiem Saeimā uzņemoties pilnu atbildību par valdības darbu, ko “Attīstībai/Par!” bija piedāvājusi sadalīt, norādīja J. Pūce. “Attīstībai/Par!” neiebilst pret piedāvājumu vadīt VARAM, jo tā arī bija viena no partiju apvienības prioritātēm. Ministrs tādā gadījumā varētu būt J. Pūce, bet Ilze Viņķele varētu pretendēt uz veselības ministres amatu.
Savukārt Nacionālajai apvienībai VARAM vietā plānots uzticēt Zemkopības ministriju, par ko arī vēl būs diskusijas, jo Nacionālā apvienība tik viegli negrib piekāpties. NA paredzēts arī no jauna izveidotais īpašo uzdevumu ministrs demogrāfijas lietās, kurā varētu deleģēt Imantu Parādnieku. No tagadējās valdības ministriem savus posteņus K. Kariņa piedāvātajā modelī varētu saglabāt kultūras ministre Dace Melbārde (NA) un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”).
Vairāki no jauno spēku deleģētajiem ministru kandidātiem varētu būt bez iepriekšējas parlamentārās un valdības darba pieredzes. “Tā būs mācīšanās darba vietā,” atzina J. Pūce. Viņš tāpat kā K. Kariņš par vēlamāko uzskatīja valdību, kurā būtu arī ZZS, kas esot prognozējama un pieredzējusi. Uz vaicāto, vai nebūs tā, ka šīs valdības dominējušais spēks būs “Attīstībai/Par!”, bet atbildību par visu nāksies uzņemties K. Kariņam, J. Pūce atbildēja, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks esot ar aktīvu pozīciju, bet arī “JV” esot pieredzējusi partija. Uzteicot “JV” profesionālo pieeju, J. Pūce uz iespējām izveidot valdību K. Kariņa vadībā raugās cerīgi.
K. Kariņš norādīja, ka astoņas nedēļas partijas pavadījušas neauglīgās sarunās, tāpēc viņš izvēlējies citu pieeju, aicinot politiskos spēkus līdz trešdienai deleģēt ministru kandidātus, kuru vadībā pēc tam notiktu valdības deklarācijas sagatavošana. “JV” arī aicinās visus koalīcijas partiju deputātus parakstīt vienošanos par fiskāli atbildīgu politiku. Tāda vienošanās savulaik bija arī Valda Dombrovska (“Vienotība”) valdībā, atgādināja “Vienotības” priekšsēdis Arvils Ašeradens.
Krišjāņa Kariņa piedāvātais amatu sadalījums partijām
* “Jaunā Vienotība”
Premjers
Ārlietu ministrs
Finanšu ministrs
* “KPV LV”
Ekonomikas ministrs
Iekšlietu ministrs
Labklājības ministrs
* Nacionālā apvienība
Kultūras ministrs
Zemkopības ministrs
Īpašu uzdevumu ministrs demogrāfijas jautājumos
* Jaunā konservatīvā partija
Tieslietu ministrs, vicepremjers
Satiksmes ministrs
Izglītības un zinātnes ministrs
* “Attīstībai/Par!”
Aizsardzības ministrs, vicepremjers
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs
Veselības ministrs