Kāres ar medu jāglabā vēsumā 0
Kur vislabāk glabāt izmestās, izvilktās šūnas un rāmjus ar medu? JĀNIS
Izvilktie rāmji jāglabā sausā, vēsā, labi vēdināmā telpā, aptuveni +5 °C temperatūrā. Laukos piemērotākā vieta varētu būt mājas vai šķūņa bēniņos starp sijām novietots plaukts, iesaka Latvijas Biškopības biedrības konsultante Baiba Tikuma.
Šūnas bojā galvenokārt vaska kode. Pat ja nevienu kaitēkli neredz, kāda oliņa vaskā vienmēr ir. Ja tiks klāt, pamielosies arī pele vai žurka, it īpaši pamanot bišu maizes atlikumus.
Vaska kodei tīk mitra un silta vieta. Ja mazas dravas saimniekam nav speciālu telpu un viņš tur rāmīšus siltākās telpās vai kādā skapītī, virs un zem rāmīšiem vēlams palikt lēzenu trauku, kurā ieliets mazliet etiķa, etiķskābes vai skudrskābes. Pirms likšanas stropā rāmjus pāris dienu pavēdina. Piemēroti ir arī tukšie stropi, tikai virs rāmjiem nevajag likt siltinājumu.
Glabājot rāmjus ar vasku, svarīgi tos nelikt cieši citu pie cita. Piemēram, vietā, kur satilpst 15 rāmīšu, izretināt līdz 10, lai vaska kode nevarētu brīvi veidot tīklojumus.
Baiba Tikuma tomēr iesaka izvilktās šūnas glabāt pēc iespējas mazāk. Prakse liecina, ka vislabāk ir dravot ar jaunām šūnām, pamazām nomainot visus vecos, melnos ligzdas rāmjus. Aizbildinājums, ka tumšie rāmji ir siltāki un ziemošanai labāki vai saimei mazāk jānopūlas ar šūnu vilkšanu, ir strīdīgs, jo tie rada slimību risku, dzimst mazākas bites, vairojas vaska kodes. Turklāt, liekot rāmjus ar mākslīgajām šūnām, tiek veicināta vaska ražošana. Tā patlaban ir perspektīva, jo, pieaugot vaska lietošanai, bišu saimju skaitam, arī populārajai sveču liešanai, izveidojies vaska deficīts.
Kāres ar medu glabā istabas temperatūrā un tā, lai nesaskaras, turklāt ik pa laikam pārbauda, vai nav savairojušās kodes. Ja ir, kāpuru nospiež. Šūnas ar medu, kur nedaudz viesojies kāpurs, izņēmuma gadījumā var izbarot bitēm.