Foto: Scanpix

Kareives cīņa pret seksuālu vardarbību armijā: panākts vēsturisks spriedums 32

Bijusī kareive, kura cietusi no seksuālas vardarbības, dienējot Japānas armijā, ir panākusi civillīgumu ar trim saviem notiesātajiem uzbrucējiem lietā, kas atklāja plaši izplatītu uzmākšanās kultūru valsts aizsardzības spēkos, vēsta “CNN”.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Izlīgumā, ko ierosināja trīs bijušie karavīri, kurus Japānas tiesa decembrī atzina par vainīgiem seksuālā vardarbībā, viņi atvainojas un kompensē pārciesto ar ievērojamu naudas summu, otrdien savā “X” kontā paziņoja Rina Gonoi. Viņa gan neatklāja naudas summu apmēru.

“Šodien es vēlos paziņot, ka civilprocesā ir panākts izlīgums ar trim vainīgajiem, kuri tika atzīti par vainīgiem kriminālprocesā,” sacīja Gonoi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gonoi tiesās izskatīja gan krimināllietas, gan civillietas, tostarp civilprasību, kurā viņa pieprasa kompensāciju no valdības un pieciem bijušajiem Japānas armijas spēku (JSDF) locekļiem par seksuālas vardarbības izraisītu emocionālo stresu, ziņo sabiedriskā raidorganizācija NHK.

“Esmu atvieglota, ka trīs gadus ilgā cīņa beigusies, un es jūtos pilnībā izsmelta,” otrdienas vakarā savā “Instagram” kontā sacīja Gonoi.

Trīs karavīru pārstāvošais advokāts Jošiaki Saito trešdien telekanālam CNN sacīja, ka viņiem nav komentāru. CNN ir sazinājies arī ar Japānas Aizsardzības ministriju un JSDF komentāru sniegšanai.

Gonoi sacīja, ka viņa katru dienu vairāk nekā gadu pārcietusi fizisku un verbālu seksuālu vardarbību, dienējot Japānas bruņotajos spēkos. Pametot militāro karjeru 2022.gada jūnijā, viņa un apsolīja saukt pie atbildības savus spīdzinātājus.

Sākotnēji šķita, ka varas iestādes nevēlējās viņai ticēt, taču Gonoi atteikšanās tikt apklusinātai galu galā pamudināja prokurorus atsākt plašu izmeklēšanu par seksuālu uzmākšanos visā JSDF.

“Es gribēju palīdzēt citiem cilvēkiem, kuri arī ir bijuši seksuālas vajāšanas upuri. Kas attiecas uz vainīgajiem, es vēlējos atvainošanos un lai viņi atzīst savu nodarījumu; es gribēju neļaut citiem pārdzīvot to, ko piedzīvoju es.

Japānas Aizsardzības ministrijas vadītā plašā izmeklēšana atklāja, ka Gonoi katru dienu no 2020. gada beigām līdz 2021. gada augustam ir cietusi no fiziskas un verbālas seksuālas uzmākšanās.

Reklāma
Reklāma

Bērnībā Gonoi JSDF biedrus redzēja kā varoņus. Pēc nāvējošās 2011. gada Tohoku zemestrīces un cunami, kas iznīcināja viņas dzimto pilsētu Higaši-Macušimu, Gonoi vēlējās līdzināties saviem varoņiem.

Gadiem vēlāk viņa tika nosūtīta uz JSDF staciju Fukušimā — citā apgabalā, kuru iznīcināja 2011. gada katastrofa, kur viņa pirmo reizi piedzīvoja seksuālu uzmākšanos.

“Viņi komentēja manu ķermeni un manu krūšu izmēru, gaiteņos mani apturēja un apskāva. Tādas lietas notika katru dienu,” Gonoi atminas savu laiku stacijā.

Pēdējais piliens bija 2021. gada augustā, kad Gonoi tipa pazemota kopmītnēs, jo vairāki vecākie vīrieši imitēja dzimumaktu. Tieši šis incidents viņu pārliecināja ziņot par saviem uzbrucējiem.
Kad viņa ziņoja par iespējamo vardarbību militārajām iestādēm, tika uzsāktas divas izmeklēšanas, taču abas tika pārtrauktas pierādījumu trūkuma dēļ, kas mudināja viņu uzsākt cīņu sociālajos medijos.

Sabiedrības iesaistīšana šādos gadījumos ir reta parādība, jo seksuālu uzmākšanos pārdzīvojušie nereti izvēlas klusēt, lai nesaskartos ar līdzcilvēku pretreakciju.

Tomēr šis lēmums atmaksājās, jo Gonoi aktivitāte sociālajos medijos Japānas bruņotajos spēkiem lika pievērst šim jautājumam lielāku uzmanību.

Aizsardzības ministrija beidzot sāka plašu izmeklēšanu par seksuālu uzmākšanos visā JSDF, atklājot, ka Gonoi katru dienu no 2020. gada beigām līdz 2021. gada augustam ir cietusi no fiziskas un verbālas seksuālas uzmākšanās.

Lieta sasniedza augstāko līmeni, Japānas premjerministram Fumio Kišidai parlamenta sanāksmē 2022. gada oktobrī paziņojot, ka viņš saprot, ka JSDF un ministrija seksuālās uzmākšanās lietas ir risinājušas neatbilstoši.

Pērn decembrī Japānas tiesa nolēma, ka šie trīs vīrieši pret Gonoju veikuši nepieņemas darbības.

Tiesa trijotnei piesprieda divu gadu nosacītu cietumsodu, kas varētu ļaut viņiem izvairīties no cietumsoda, ja vien viņi divu gadu laikā neizdarīs vēl kādu noziegumu.

Šis lēmums ir iepriecinoša zīme, taču: “Valstij vēl ir ejams tāls ceļš, lai mainītu gan krimināltiesību sistēmu, gan upuru vainošanas kultūru, kas grauj cietušo uzticēšanos,” sacīja Amnesty International Austrumāzijas pētnieks Borams Jangs.

“Rina Gonoi uzdrošinājās runāt, lai izjauktu šo nesodāmības loku par seksuāliem noziegumiem. Šī ir reta uzvara ne tikai viņai, bet arī visiem seksuālās vardarbības upuriem Japānā, no kuriem daudzi cieš klusējot,” teikts Janga paziņojumā pēc sprieduma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.