Karavīrs kunga dūšā. Ko darīt? 13
Novembrī notikušais incidents Vecrīgā, kad iedzēris britu karavīrs salauza degunu vietējam jaunietim Akselam Aizkalnam, radījis jautājumu par to, kā novērst līdzīgu gadījumu atkārtošanos.
Nākamgad Latvijā ieradīsies ap tūkstoti Kanādas vadītā daudznacionālā NATO bataljona karavīru un arī starptautisko militāro mācību intensitāte nemazināsies. Protams, šo risku nevajag pārspīlēt. Britu karavīra kunga dūšā pastrādātais likumpārkāpums nav jāuztver kā vispārēja tendence, jo pēdējos gados Latvijā noticis liels skaits militāro vingrinājumu ar sabiedroto un partnervalstu piedalīšanos, bet konflikti ar Latvijas iedzīvotājiem knapi saskaitāmi uz vienas rokas pirkstiem. Militārais eksperts Mārtiņš Vērdiņš aicina plānot karavīru atpūtu un nodrošināt arī plašāku Militārās policijas jeb “sarkano berešu” klātbūtni.
Bez soda nepaliks
Advokātu birojā “VARUL” strādājošais Aksels Aizkalns 1. novembra vakarā pēc darba devās uz “Makdonalda” ēstuvi, kur viņam izcēlies konflikts ar britu karavīru. Medijos atrodamās ziņas liecina, ka britu karavīrs esot sācis aizskart jaunieti – apvainojis un iesitis pa seju. Atbilstoši likumam “Par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstu līgumu par to bruņoto spēku statusu”, sodīšanu par pārkāpumiem, kas pieļauti ārpus dienesta, ir uzņemošās valsts kompetence. Britu karavīru Valsts policija nogādāja Matīsa ielas iecirknī un sākotnēji ierosinātais administratīvais process tika pārkvalificēts par kriminālprocesu. Savāda reakcija šajā jautājumā nāca no Britānijas, kur laikrakstā “Telegraph” tā aizsardzības korespondents Bens Fārmers attīstīja versiju, ka notikušais bijusi prokrievisku spēku radīta provokācija. Lai gan atklājies, ka rakstītais nav patiesība, tomēr “Telegraph” pēcāk nav labojis kļūdu. “LA” mēģināja sazināties ar žurnālistu, taču viņš uz e-pastiem neatbildēja.
Kautiņā cietušā puiša tēvs, “Kurzemes Radio” programmu direktors Edmunds Aizkalns uzskata, ka britu žurnālists ir aizmirsis par faktu pārbaudi un ir sašutis par šādu mediju attieksmi. Incidentā iesastītais britu karavīrs jau ir pametis Latviju, tomēr Valsts policija šajā jautājumā sadarbojas ar Militāro policiju un sola, ka bez soda vainīgais nepaliks. NATO valstu armijās pēc šādiem gadījumiem karavīru pieņemts nosūtīt mājās, un, visticamāk, viņam par savu rīcību būs jāatbild savu komandieru priekšā.
Veidos Militārās policijas posteni
Incidenti, kuros iesaistīti ārvalstu karavīri, Latvijā notikuši arī iepriekš. Šā gada jūlijā divi britu karavīri nodarījuši bojājumus kādam taksometram Rīgā, lietā tika panākts izlīgums, un materiālie zaudējumi taksistam atlīdzināti. 2014. gada maijā tieši pretēji – Latvijas iedzīvotāji Ventspilī smagi piekāva Nīderlandes jūrnieku. Diviem no vainīgajiem piesprieda reālu cietumsodu. Šie gadījumi, protams, ir piesaistījuši Latvijas mediju uzmanību, taču nevajadzētu arī pārspīlēt.
Tomēr jābūt mehānismiem, kā nepatīkamas situācijas novērst vai risināt. Tiesību jomā te darbojas Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstu līgums par to bruņoto spēku statusu. Aizsardzības ministrijas Preses nodaļas vadītāja Anete Gnēze “LA” uzsvēra, ka, gatavojoties sabiedroto spēku uzņemšanai, Nacionālie bruņotie spēki (NBS) vienmēr informē attiecīgās ārvalsts bruņoto spēku vadību par drošības situāciju Latvijā, kā arī sniedz informāciju par valsti, tās likumdošanu un sabiedrību, kas ārvalsts karavīriem jāņem vērā. Informācija tālāk tiek nodota karavīriem. A. Gnēze norāda, ka pašlaik, gatavojoties papildu sabiedroto spēku uzņemšanai, tiek pārskatītas instruktāžas ārvalstu karavīriem. “Tiks veiktas izmaiņas Ādažu garnizona dienesta organizācijā, tai skaitā izveidojot Militārās policijas posteni garnizonā, kas palīdzēs nodrošināt ciešāku saikni starp NBS, Valsts policiju un pašvaldības policiju un sekmēs preventīvo darbu iespējamu likumpārkāpumu novēršanā,” uzsver A. Gnēze.
Specoperācija: “Dodamies izklaidēties!”
Militārais eksperts M. Vērdiņš norāda, ka karavīru došanās izklaidēties ir jāuztver kā specoperācija. Šāds pasākums esot īpaši jāuzrauga: “Operācijai ir sākums un beigas – jāizvērtē riski, ja plāno doties uz Vecrīgu, tad labāk nekādas iedzeršanas, var taču noīrēt savām vajadzībām alus krogu. Tāpat lai blakus ir Militārā policija – var būt klāt uniformās, var arī bez. Pret Militāro policiju karavīriem ir liels respekts.” M. Vērdiņš bijis sabiedroto valstu bāzēs, kur ir īpašs birojs, kurš rūpējas par karavīru atpūtu: “Dažās bāzēs ir pat atsevišķa vieta, kur brīvajā laikā karavīri var iedzert alu. Jāsaprot, ka karavīri ir tādi paši cilvēki kā pārējie. Nepieciešams izstrādāt atpūtas programmas , kas jāorganizē radoši. Ja sabiedrotie plāno izklaides, tad piestiprinām mūsējos,” iesaka M. Vērdiņš.