… karavāna iet tālāk 0
Jau rakstījām, ka Labklājības ministrija izstrādājusi priekšlikumu no 2014. gada pakāpeniski palielināt pensijas vecumu katru gadu par pusgadu, līdz 2020. gadā tas sasniegs 65 gadus.
Paredzēts arī katru gadu par pusgadu celt pensionēšanās vecumu priekšlaicīgo pensiju saņēmējiem, līdz 2020. gadā tas sasniegs 63 gadus. Toties vecuma pensiju varēs pieprasīt priekšlaicīgi bez termiņa ierobežojuma.
2014. gadā plānots palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu pensijas saņemšanai no 10 uz 15 gadiem, bet no 2020. gada – jau uz 20 gadiem. Plānots izstrādāt vienotu izdienas pensiju likumu, no 2014. gada pakāpeniski paaugstinot izdienas pensijas vecumu un pārskatīt to stāžu, nepieļaujot izdienas pensiju saņēmēju loka paplašināšanu.
Labklājības ministrijas Pensiju politikas nodaļas vadītāja Dace Trušinska pastāstīja, ka no 20. janvāra līdz 5. februārim katrs varēja piedalīties aptaujā par šo tēmu, aizpildot anketu Labklājības ministrijas mājaslapā. Šos viedokļus apkopos, taču priekšlikumiem nav oficiāla iesnieguma statusa, jo anketas ir bez paraksta. Aptaujas dalībnieki varēja nenorādīt arī savu īsto vārdu un uzvārdu. Ja iedzīvotāji vēlas, viņi arī pēc 5. februāra savus iesniegumus ar viedokli šajā jautājumā var sūtīt Labklājības ministrijai Rīgā, Skolas ielā 28, LV-1331.
Sociālo partneru viedoklis šajā lietā ir pretējs. Arodbiedrības uzskata, ka pensijas vecumu drīkst palielināt tikai no 2016. gada. Darba devēju konfederācija uzskata, ka pensijas vecuma palielināšana jau ir nokavēta, to vajadzēja darīt jau 2012. gadā, tātad pēdējais brīdis, lai celtu pensijas vecumu, ir 2013. gads.
Februāra vidū šos priekšlikums skatīs Ministru Kabinetā, pēc tam nodos Saeimai nobalsošanai.