Ārvalstniekiem liks atbildīgi izturēties pret Latvijā noteiktajiem ierobežojumiem 0
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ja ārvalstnieks būs pārkāpis pašizolācijas, karantīnas vai pulcēšanās ierobežojumus, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde varēs ārzemniekam anulēt termiņuzturēšanās atļauju vai atcelt lēmumu par vīzas izsniegšanu. To paredz otrdien Saeimā pieņemtie grozījumi “Covid-19 infekcijas pārvaldības likumā”, kurus parlamentā iesniedza valdība.
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, pēc kura iniciatīvas tapa šis priekšlikums, iepriekš skaidroja, ka katrs gadījums ir jāizvērtē individuāli. Tas nozīmē, ka ne visām personām uzreiz tiktu anulētas uzturēšanās atļaujas vai atceltas vīzas. Ir iespējams, ka par noteikumu neievērošanu sākotnēji var paredzēt arī naudas sodu, kas var būt līdz 2000 eiro. Priekšlikums attiecas uz jebkuras trešās valsts uzturēšanās atļauju turētājiem.
Slimību profilakses un kontroles centrs pēc nesenajiem Covid-19 infekcijas uzliesmojumiem konstatēja, ka nozīmīga daļa no jaunajiem saslimšanas gadījumiem ir personām, kuras ieradušās no ārvalstīm. Tāpēc valdība pagājušajā nedēļā noteica stingrākus noteikumus, lai ierobežotu saslimstības riskus. Tie galvenokārt attiecas uz personām, kas ieradušās no ārzemēm.
Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns Saeimas sēdē informēja, ka likumprojektā ir iekļautas vēl vairākas normas nolūkā samazināt personu ieceļošanu no valstīm, kur pastāv augsta Covid-19 infekcijas izplatība. Projekts paredz līdz 2020. gada beigām pagarināt uzturēšanās atļauju derīguma termiņu, kā arī attaisnot neierašanos Latvijā gadījumos, kad ir pārsniegts Imigrācijas likumā noteiktais atļautais pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņēmēja prombūtnes laiks.
Grozījumus likumā Saeima pieņēma kā steidzamus divos lasījumos. Pēc Iekšlietu ministrijas parlamentārās sekretāres Signes Boles priekšlikuma, izskatot projektu 2. lasījumā, Saeima noteica, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde lēmumu varēs pieņemt, konstatējot ierobežojumu pārkāpumu vai, ja tā ir saņēmusi Veselības inspekcijas, Valsts policijas vai pašvaldības policijas informāciju par gadījumiem, kad ārvalstnieki ir pārkāpuši pašizolācijas, karantīnas vai pulcēšanās noteikumus. Ja likums tiek apstrīdēts, tad tā darbība nav apturēta. Likuma grozījumus Saeima attālinātā sēdē pieņēma bez debatēm.