Karaliskās “ūdens bumbas” – svarīgākais, kas jāņem vērā, lai izaudzētu krāšņas hortenzijas 7
Karaliskās “ūdens bumbas” Latvijas dārzus ik vasaru rotā greznās hortenziju ziedu kupenas. Lai augi mūs priecētu ilgāk, ir jāzina daži knifi to kopšanā. Konsultē Liene Feldmane, ainavu arhitekte.
Izvēloties hortenzijas, jāatceras, ka tām patīk skāba augsne, vieta, kur kaut pāris stundu dienā būs ēna un daudz mitruma, par ko mums priekšā pasaka auga latīniskais nosaukums – Hydrangea, kas tulkojumā nozīmē “ūdens bumba”.
Pavisam droši mūsu dārzos var stādīt skarainās hortenzijas (Hydrangea paniculata). Augstākie skaraino hortenziju krūmi sasniedz 3–5 m.
Labi dārzā augs un ziemos arī kokveida hortenzijas (Hydrangea arborescens), kas augstumā sasniedz 1,2–1,5 m.
Abas nosauktās ir poulārākās mūsu dārzos. Skarainās aug pat kā koki, bet kokveida – kā krūmi.
Savukārt robainās hortenzijas šķirnes (Hydrangea serrata) ziemā ir jāpiesedz, jo tām ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem, lai gan tirgū var iegādāties dažas šķirnes, kuras zied uz jaunā gada dzinumiem.
Iecienītas ir arī liellapu hortenzijas (Hydrangea macrophylla), ko visbiežāk audzē podos un ziemina pagrabā.
Zināšanai!
Ja dārzā netiek veidota hortenziju kolekcija, tad skaistuma radīšanai nevajag stādīt pašas jaunākās, deficītās un dārgākās šķirnes.
Vienīgais iemesls, kāpēc nestādīt hortenzijas, – ja tās nevarēs aplaistīt sausuma periodos. Lai augs spētu parādīt visu šķirnes skaistumu, tam vajag ūdeni – lielās lapas un milzu ziedu kupenas to patērē lielā daudzumā. Dobei vienmēr jābūt mitrai. Tomēr hortenzija neaugs arī zemā, purvainā vietā, kur ilgstoši ir stāvošs ūdens.
Hortenzijas katru gadu ir jāapgriež.
Skarainajām un kokveida hortenzijām vecos ziedus un dzinumus īsina tikai pavasarī.
Rudenī var nogriezt nobrūnējušos, lietū un vējā sadriskātos ziedus. Hortenziju ziedkopas arī rudenī izskatās glītas, kad lapu vairs nav, sevišķi skaistas tās ir sarmas rītos.
Skarainās hortenzijas apgriež, atstājot pērn izaugušajiem dzinumiem vienu divus pumpurus (divus posmus). Jaunie dzinumi būs augšup griezuma vietai. Kokveida hortenzijas apgriež pamatīgi, atstājot līdz 30 cm garus stumbenīšus. Vārgākos dzinumus izgriež pavisam. Izretinātajā krūmā jauni, spēcīgi dzinumi izaugs arī no saknēm. Krūmam jau martā var uzlikt sētiņu balstam (lietū lielās ziedkopas nolieks dzinumus).
Hortenzijas jāmēslo. Ieteicams lietot mēslojumu skābummīļiem augiem. Galvenais – lai tas šķīst ūdenī un augs var uzņemt barības vielas tūliņ. Dārza hortenzijas līdz vasaras vidum vēlams mēslot reizi mēnesī, taču var arī iztikt ar pāris reizēm sezonā.
Augustā barošanu pārtrauc, lai augs varētu nobriest un sagatavoties ziemošanai. Liellapu hortenzijas, kas stādītas podos, jāmēslo divas reizes mēnesī, jo tās patērē daudz spēka un barības vielu. Mēslojumu ber tikai uz mitras augsnes.