Princis Harijs un Megana piedalās Opras Vinfrijas sarunu šovā

Māris Antonevičs: Karaliskās klačas un politika. Rasisms ir temats, ar kura palīdzību var, ja ne kalnus, tad pieminekļus gāzt 17

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kādu laiku nedaudz pasekojot atsevišķu Latvijas interneta portālu statistikai, negaidīti nācās secināt, ka starp visvairāk lasītajiem rakstiem apbrīnojami regulāri parādās kaut kas par britu karalisko ģimeni.

Saseksas hercogiene, prinča Harija sieva Megana Mārkla
CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti kaut kādas klačas, kas kopš princeses Diānas traģiskās nāves bija, ja tā var teikt, ieguvušas jaunu elpu, kad abiem prinčiem – Viljamam un Harijam – pienāca precību laiks.

Izrādās, ka arī Latvijā ļoti daudziem ir svarīgi uzzināt, kas tur šoreiz misējies Keitai vai Meganai, ko par viņām pastāstījuši kādi attāli radinieki vai skolas laiku draudzenes un tamlīdzīgi.

Šie “dzeltenie” krikumi ziņu portālos ļoti bieži izkonkurēja ne vien vietējo slavenību piedzīvojumus, bet arī tādu informāciju, kas vistiešākā veidā ietekmē mūsu dzīvi.

Lai nu kā skatītos uz šo fenomenu, tomēr līdz šim bija diezgan stingra robeža starp šiem baumu stāstiem un to politisko lomu, kas paredzēta britu monarhijai, proti, lai gan karalienes pienākumi vairāk ir ceremoniāli, viņa tomēr oficiāli ir valsts galva.Karaliene atklāj parlamenta sesiju, dod akceptu jaunajam premjerministram, reizēm arī uzstājas ar būtiskiem vēstījumiem sabiedrībai.

Līdz šim klačotāji lielākoties bija apsprieduši karaliskās ģimenes locekļu personiskās īpašības un rīcību, taču pēdējās nedēļās tēma iznesta mūsdienās aktuālo kreisi liberālo un konservatīvo ideoloģisko sadursmju arēnā, mēģinot piešķilt jaunu dzirksti tādām iepriekšējos gados masīvi izvērstām kampaņām kā “Me too” un “Black lives matter”, kā arī no tām izaugušajai “atcelšanas/dzēšanas/izslēgšanas kultūrai” (“Cancel culture”), kas paredz noniecināt un nodot aizmirstībai visu, kas neatbilst mūsdienu politkorektuma priekšstatiem (pareizāk sakot, tādiem, kā to iedomājas šīs “kultūras” ieviesēji).

Lielbritānijas karalienes Elizabetes II vīrs, princis Filips

Pavērsiens saistīts ar 7. martā pārraidīto prinča Harija un viņa sievas Meganas interviju amerikāņu televīzijas superzvaigznei Oprai Vinfrijai.

Jāpiebilst, ka pats Harijs tajā drīzāk ir statists, kamēr Megana lieliski nospēlē upura lomu, uzliekot akcentus tieši politiski jūtīgākajiem punktiem.

Jau ierastās sūdzības par mediju pārspīlēto uzmanību šajā gadījumā ir diezgan liekulīgas, ņemot vērā, cik viņa pati daudz paveikusi, lai šo uzmanību iegūtu.

Un galu galā, arī tagad atklāsmes izskanējušas nevis kādā ierakstā sociālajos tīklos vai tamlīdzīgi, bet intervijā, kas par deviņiem miljoniem pārdots medijam – telesabiedrībai CBS. Tātad par mediju uzmanību var ne vien žēloties, bet arī labi nopelnīt.

Daudz veiksmīgāki modernā upura lomai ir divi citi stāsti. Pirmkārt, par emocionālu vardarbību no karaliskās ģimenes puses, kas Meganai esot licis pat domāt par pašnāvību.

Otrkārt, un tas īpaši zīmīgi – par rasismu, kas it kā valdot britu galmā. Bet tas jau gan ir temats, ar kura palīdzību, kā zināms, var ja ne kalnus, tad pieminekļus gāzt.

Pierādījums – kāds (vārda nenosaukts) galma pārstāvis esot interesējies, kāda ādas krāsa varētu būt viņu bērnam. Varētu, protams, sākt apspriest, kāda tad ādas krāsa ir pašai Meganai, taču, ja jau viņa ir apprecējusies ar princi, tad laikam šis jautājums Bekingemas pili tik ļoti neuztrauc.

Reklāma
Reklāma

Savukārt, ja runā par politkorektumu, tad lielākās problēmas no ģimenes ar to līdz šim bija radušās Harijam, kurš jaunībā nobildēts kādā masku ballē nacistu uniformā ar kāškrustu uz rokas un sveicienā izstieptu roku, bet 2009. gadā viņam tika pārmesti nicinoši izteikumi par armijas biedru – pakistānieti.

Abos gadījumos tās, protams, bija blēņas, taču daudz neatšķiras no pašreizējiem apvainojumiem, kuriem šoreiz piebalso pats Harijs.
Princis Harijs - prinča Čārlza un princeses Diānas jaunākais dēls

Pēc skandalozās intervijas nācies klausīties vairākas diskusijas, kuras ievada jautājums – kurā pusē jūs esat? Vai arī – kam jūs vairāk ticat? Bet īstenībā jautājums nav tik daudz par pusēm vai ticību, bet gan par veselo saprātu.

Vai sabiedrība spēj to saglabāt, kad tiek aizskarti apzināti izvēlēti kairinātāji? Pagaidām izskatās, ka spēj. Vismaz Lielbritānijā pēc skandalozās intervijas atbalsts karaļnamam pieaudzis, ko nevar teikt par abiem “atkritējiem”, kuriem toties ir labas izredzes turpināt baudīt slavu ASV.

Bet klačas noteikti turpināsies, grib to kāds vai ne.

Princis Viljams un Keita Midltone klātienē atsākuši pildīt karaliskās ģimenes pienākumus
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.