Foto-Valdis Semjonovs

Karaliskās gladiolas. Ciemos pie puķkopjiem Paegļiem, kuri izveidojuši 450 šķirņu kolekciju 0

Rūjieniešu MAIJAS un MODRA PAEGĻU piemājas dārzā šogad vēsā laika dēļ gladiolas uzziedēja pāris nedēļu vēlāk nekā parasti. Puķkopji izveidojuši 450 šķirņu kolekciju – to pārstāv gan Krievijas, gan Ukrainas selekcionāru šķirnes un, protams, Latvijas selekcionāru Laimoņa Zaķa, Jura Bāzes un Visvalža Viņķeļa radītās gladiolas.

Reklāma
Reklāma

Kas patīk gladiolām

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Lasīt citas ziņas

Novākšana. Saimnieki gladiolas novāc septembra otrajā pusē, vislabāk saulainās, vējainās dienās (mēneša sākumā visām noziedējušajām ziedkopām jābūt izlauztām, lai sīpoli varētu pieņemties spēkā trīs nedēļas). Augus paceļ ar dārza dakšām. Stublāju nolauž tieši virs bumbuļsīpola. Izraktos bumbuļsīpolus mazgā, tad 10 minūtes mērcē preparāta Actara 25 šķīdumā (4 g/10 l ūdens). Kodināšana palīdz pret tripsi, it īpaši, ja glabāšanas laikā ziemā nav iespējams ievērot ideālu temperatūru. Pēc tam sīpolus kopā ar vairsīpoliņiem liek sieta kastītēs un 2–3 nedēļas žāvē labi vēdināmā telpā, istabas temperatūrā. Uzglabā +3…+5 °C līdz pavasarim. Apmēram 3–4 nedēļas pirms stādīšanas bumbuļsīpolus ienes siltā un gaišā telpā.

Kad un kā stāda. Gladiolas laukā izstāda aprīļa beigās vai maija sākumā. Lielos sīpolus gulda zemē ap 10 cm, bet vairsīpoliņus – 5 cm dziļi, lai pirmajā gadā tiem vieglāk izlīst no zemes. Augus izvieto līdz 1 m platās dobēs, vienā vai divās rindās, kas atrodas 70 cm atstatu cita no citas. Vislabāk gladiolas stādīt kartupeļu vagās, jo augiem tiek klāt vējš un saule.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augsne. Gladiolas audzē saulainās, no valdošiem vējiem aizsargātās vietās. Tās labi aug iekoptās, vidēji mitrās smilšmāla augsnēs. Var izmantot satrūdējušus kūtsmēslus. Pamatmēslojumā augsnē iestrādā komplekso mēslojumu. Smagās augsnēs gladiolas retāk jālaista, ziedēšanas laikā kāti neizgāžas, taču pārāk slapjā zemē rodas puves. Neder kūdraina augsne, jo tā kā švamme uzsūc ūdeni, kaitējot sīpoliem. Tajā pašā vietā gladiolas var stādīt aptuveni pēc pieciem gadiem, jo augsnē pārziemo sēņu slimības.

Barība un kaitnieki. Veģetācijas periodā augus pēc vajadzības laista un mēslo. Papildmēslojumu parasti dod reizē ar augu aizsardzības līdzekļiem, t.i., ap Jāņiem gladiolas apsmidzina ar maisījumu, kurā ietilpst fungicīds Switch 62,5 (pret puvēm), insekticīds Actara 25 un lapu mēslojums, piemēram, CalMax, Kristalons. Atkārtoti pret tripsi sīpolpuķes apstrādā pēc nepilna mēneša. Gladiolām patīk mērens siltums, šādos ap­stākļos tās sāk ziedēt jūlijā, augusta sākumā. Karstā vasarā ātri pārzied, bet aukstā un slapjā vairāk slimo.

4 tipiskās iesācēja kļūdas

1. Neizlauž liekās ziedvārpas. Tās bojā dekoratīvo skatu un noņem spēku sīpolam.

2. Pārāk zemu nolauž ziedkātus. Pareizi ir stublājam atstāt 4–6 lapas, lai sīpolam būtu no kā baroties.

3. Nenolauž noziedējušās ziedkopas, tādējādi noņem spēku sīpolam, kā arī ļauj attīstīties sēklām.

4. Norokot gladiolas, atstāj garu celmiņu, taču tad bumbuļsīpoli ilgāk žūst. Stublājs jānolauž tieši virs bumbuļsīpola!

Šāgada jaunumi

• ‘Huun Huur Tu’ – tāds nosaukums ir arī Tuvas nacionālajam deju ansamblim. Šķirne radīta Altajā. Tā ir ļoti krāšņa, piesaista uzmanību, jo ir oranži dzeltenā pamatkrāsā, apakšējās ziedlapiņas ir dzeltenas, to vidū izteiksmīgs aveņkrāsas tīklojums. No 20–21 ziedpumpura vienlaikus atveras 8–9 ziedi. Rūjieniešu kolekcijā ir vienu gadu; izskatās, ka aug labi.

• ‘Royal Rose’ – ļoti spilgts divu krāsu salikums. Augšējās ziedlapas ir maigā aveņkrāsā ar tumšākiem tonējumiem, apakšējās – tumšā aveņkrāsā ar baltu maliņu. 21 ziedpumpurs, vienlaikus atveras astoņi ziedi. Aug veselīgi un pavairojas ļoti labi (ārzemniecēm šīs labās īpašības bieži vien pietrūkst).

Reklāma
Reklāma

• ‘Portret Ņeznakomki’ – oriģināls krāsu salikums. Augšējās ziedlapas ir rozīgi dūmakainas, apakšējās – baltas. 21 ziedpumpurs, vienlaikus atveras astoņi ziedi. Vēl jāpārbauda, kā šķirne aug, vairojas, vai ir izturīga, jo saimnieku dārzā aug tikai pirmo gadu.

• ‘Antoine de Saint-Exupery’ – krokoti, gandrīz balti ziedi ar viegli sārtu tonējumu. Uz apakšējām ziedlapām aveņkrāsas plankums. Jaunajiem ziediem uz apakšējām ziedlapām zaļgana maliņa. Blīva ziedvārpa.

• ‘Goluboj Topaz’ – viena no skaistākajām zilajām šķirnēm. Vienmērīgi debeszili ziedi bez plankumiņiem un svītriņām. Skaists krokojums ar nelielām ielocēm zieda rīklītē. Slaida un gara ziedvārpa.

Šķirnes, kuras vērts izvēlēties

‘Izjuminka’ – kruzuļota skaistule. Citrondzeltena ar nelielu sarkanu, marmorētu plankumu zieda centrā. Slaida ziedvārpa. Veselīga, labi augoša. Zied pat no vismazākajiem sīpoliņiem.

‘Mecenati Stoļeķija’ – šedevrs! Liela auguma, stipri kruzuļota gladiola. Krēmkrāsas ziedi ar dzeltenu vidu, sakārtoti perfektā ziedvārpā. Ražīga un ļoti labi augoša.

‘Mr. Fox’ – spilgti oranži ziedi ar dzeltenu plankumu, sakārtoti slaidā vārpā. Veselīga, labi augoša un agri ziedoša šķirne, kas izceļas dārzā. Var veidot krāšņas buķetes.

‘Russian Style’ – blīvi, kruzuļoti oranžas krāsas ziedi ar lielu, ziedlapām pāri plūstošu sarkani oranžu plankumu. Ļoti veselīga un labi augoša, veido lielus, labi dīgstošus vairsīpoliņus.

‘Jungle Flower’ – tumši sarkani, stipri kruzuļoti ziedi ar biezām, blīvām un izturīgām ziedlapām. Stalta un varena gladiola. Labi augoša, ražīga šķirne, veido lielus, labi dīgstošus vairsīpoliņus.

‘Sapņotājs’ – raiba gladiola. Tumšas ceriņkrāsas un krēmbaltas krāsas apvienojums. Slaidā, blīvā ziedvārpā vienlaikus atveras 8–9 stipri kruzuļoti ziedi ar biezām ziedlapām. Pavairojas labi.

‘Krāsainā Pasaka’ – daudzkrāsu gladiolas augšējās ziedlapas ir krēmkrāsā ar sārtu tonējumu galos, apakšējās ziedlapas – gaiši dzeltenas, to vidū sarkanrozā matējums ar šauru bordo krāsas šautriņu zieda centrā. Ziedi skaisti kruzuļoti, sakārtoti blīvā zied­vārpā. Aug un pavairojas teicami, veido lielus vairsīpoliņus.

‘Purple Haze’ – zili violeti ziedi ar tumšu purpura plankumu zieda centrā. Reta un pievilcīga krāsa. Agrīna, labi augoša un veselīga šķirne.

‘Natašeņka’ – kruzuļoti, dūmakaini ziedi ar kafijkrāsas tonējumu. Uz apakšējām ziedlapām gaišas bultiņas, zieda rīklītē sudrabaini dūmakains zīmējums.

UZZIŅA

• Zilu ziedu gladiolas slimo visvairāk. Ģenētiski visizturīgākās ir šķirnes ar dzelteniem ziediem, tās neslimo.

• Nereti dārzkopji kļūdaini uzskata, ka gladiolas saziedas. Kāds ir skaidrojums? Bumbuļsīpolus var izmantot 4–5 gadus. Šajā laikā augi pamazām noveco – bumbuļsīpoli kļūst aizvien lielāki. Stādot tikai prāvos sīpolus, šķirne ar laiku izvirst, dārzā paliek tikai izturīgākās. Lai šķirni atjaunotu, ik pavasari jāsēj arī mazie vairsīpoliņi.

• Visskaistākos ziedus var iegūt no gladiolām, kam ir jauni, apaļīgi vidēja izmēra (2-2,5 cm diametra) sīpoli.

• Gladiolas vāzē pilnībā atklāj savu skaistumu. Ziedkopas griež, kad izplaucis vai arī tikai iekrāsojies pirmais pumpurs. Ja apakšējie ziedi kļūst neglīti, tos norauj un nedaudz saīsina kātu – tad gladiolas vāzē var stāvēt vismaz nedēļu.

• Šķirņu ziedēšanas laiks ir atkarīgs no klimatiskajiem apstākļiem. Audzēšanai Latvijā piemērotas agrās un vidēji agrās šķirnes. Piemēram, kanādiešu vai ukraiņu selekcijas šķirnes pie mums uzzied vēlāk, nekā norādīts katalogos, respektīvi, vidēji vēlās gladiolas mūsu apstākļos ir vēlas – tās neuzzied vai arī pēc ziedēšanas sīpoli nepagūst nobriest.

• Tripsis ir bīstamākais gladiolu kaitēklis. Neapkarojot to, rudenī nav ziedu (ja ziedvārpas sažūst, neveras vaļā, tas nozīmē, ka tripsis ziedus ir nosūcis, kaitēklis savairojies masveidā), bet pavasarī nav sīpoliņu stādīšanai. Pret kaitēkli var miglot 3–4 reizes sezonā. Svarīgi to darīt pumpuru stadijā līdz ziedēšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.