V. Kononovs un Krievijas Federācijas vēstnieks Latvijas Republikā A. Vešņakovs. 2010. gads. Foto – LETA

Kara noziegums Mazajos Batos 1944. gada 27. maijā. Upuri un slepkavas 26

Nenotikušie Vasarsvētki
Nesen pagājusī nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara beigu Eiropā 71. gadadiena iezīmējās ar tradicionālo ziedu nolikšanu un valsts augstāko amatpersonu un ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvju piedalīšanos Rīgas Brāļu kapos un Salaspils memoriālā 8. maijā, kā arī daļas krievvalodīgo iedzīvotāju svinībām pie t. s. Uzvaras pieminekļa Rīgā 9. maijā. Atceres pasākumus pavadīja arī Rīgas mēra Nila Ušakova divdomīgā pateicība padomju armijai par iespēju svinēt 4. maiju un 18. novembri. Līdzīgas bija arī Krievijas Federācijas vēstnieka Latvijā Aleksandra Vešņakova aplamās vēstures interpretācijas par it kā tikai tā saucamo padomju okupāciju un viņam nesaprotamo vēlmi to pielīdzināt nacistiskajai okupācijai, kas izpelnījās arī Latvijas Ārlietu ministrijas aizrādījumus. Te nu vietā atcerēties kādu pirms 72 gadiem notikušu traģēdiju – Vasilija Kononova vadītās padomju specgrupas veikto deviņu cilvēku noslepkavošanu Ludzas apriņķa Mērdzenes pagasta Mazajos Batos, kas bija otrreizējās padomju okupācijas priekšvēstnesis Latvijā un saskaņā arī ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu ir uzskatāma par kara noziegumu bez noilguma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Sestdienas, 1944. gada 27. maija, pēcpusdienā Mazajos Batos vēl nekas neliecināja par drīz te notiekošu asiņainu traģēdiju. Brīdī, kad ciema desmit māju iedzīvotāji gatavojās nākamās dienas Vasarsvētkiem, tīrīja dzīvojamās ēkas, kopa lopus, mazgājās vai atpūtās pēc pirts, Mazajos Batos ieradās turpat blakus Straujas sādžā uzaugušā 21 gadu vecā V. Kononova komandētā vācu armijas formas tērpos pārģērbusies, ar meijām pušķota un kroplā vācu valodā dziedoša 18 cilvēku liela padomju diversantu vienība. Sadalījusies vairākās daļās, tā pa vienai un pēc kārtas sistemātiski nogalināja sešas šeit dzīvojošās ģimenes un aizdedzināja viņu viensētas. Nogalināto cilvēku vidū bija seši vīrieši – Bernards (1884), Julians (1895) un Vladislavs (1900) Šķirmanti, Ambrožs Buļs (viņu, sava tēva paziņu, noslepkavoja pats V. Kononovs) (1890), Modests (1895) (smagi sašauts, mira mežmalā, no kurienes līdz pat nākamās dienas rītam bija dzirdami palīgā saucieni, bet vietējie iedzīvotāji baidījās viņam tuvoties) un Meikulis (1907) Krupniki un trīs sievietes – piecdesmit septiņus gadus vecā Gelenta Šķirmante, sešdesmit trīs gadus vecā Veronika un trīsdesmit divus gadus vecā Tekla Krupnikas. Pēdējā no viņām bija grūtniecības devītajā mēnesī un mēģināja glābties, bēgot uz mežu, bet tika noķerta un, noraujot daļu bizes, pa logu iemesta savā mājā, kur sadega dzīva kopā ar vēl nedzimušo bērnu un savu vīru, kuru pirms tam jau bija nošāvuši padomju diversanti.

Mazo Batu traģēdija, gan sagrozītā veidā, ir atspoguļota arī pašu slepkavu padomju laikā publicētajās atmiņās. Viens no viņiem, Ivans Timofejevs, Mazajos Batos notikušo vēlāk raksturoja kā “nozīmīgāko cīņas veidu pret vācu fašistiskajiem iebrucējiem” un stāstīja, ka tad, “kad ieradāmies Batos vācu zaldātu izskatā, mūs pacienāja ar samogonu, Vasarsvētki. Man bija uzdots nošaut nodevēju, kurš dzīvoja Batu sādžas galā. [..] Mūs sagaidīja mājas saimnieks, viņa sieva un māsa. Mēs prasījām, kur te atrodas vācu garnizons un vai te mēdz parādīties arī partizāni. Teicām, ka mēs no leģiona un vāciski nerunājam. Pēc tam es nokomandēju, lai visi trīs paceļ rokas un nekustas. Liku, lai parāda, kur atrodas šautene un divas granātas, ko mēs savācām. Pēc tam es izvedu saimnieku no mājas un pie klēts nošāvu”. Turpretī kaimiņos, Lielo Batu sādžā dzīvojošā tobrīd 20 gadus vecā Helēna Narbute jau pēc ilgāka laika atcerējās, ka liktenīgās dienas vakarā, dzenot lopus no ganībām uz mājām cauri nelielam priežu mežiņam, dzirdējusi kādu vīrieti krievu valodā kliedzot: “Biedri, Staļin, urrā!”: “Pēc šīs balss es izdzirdēju savādu troksni, sapratu, ka no meža ir iznākuši, kā mēs toreiz viņus saucām, sarkanie bandīti. [..] Nodegušās mājas es personīgi tiku nākamajā dienā apskatījusi. Vai sadegušie līķi tika atrasti, es neatceros, atceros, ka tika kaut kas no pelniem salasīts un apglabāts. Šo sarkano bandītu operācija ilga apmēram stundu.” Nogalināto cilvēku mirstīgās atliekas pēc tam tika apglabātas tuvējos Šalaju kapos.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pats V. Kononovs sarunā ar filmu studijas “DEVIŅI” filmēšanas grupu 2007. gada 9. maijā atzinās, ka kopā ar Šķirmantu ģimenes dēliem mācījies kopā vienā arodskolā un ar vienu no viņiem pat bijuši labi draugi. Tas gan nav traucējis viņam vērsties pret saviem kaimiņiem, jo partizānu tribunāls spriedis, ka “tie, šucmaņi, kas bija apbruņoti, kas aktīvi, tie visi nošaujami. Tās trīs sievietes arī bija atzītas kā vainīgas, jo viņas aktīvi darbojās”. Pretēji paša rakstītajā atskaitē par savas vienības darbību laikā no 1944. gada 16. marta līdz 23. jūlijam, kur teikts, ka Mazo Batu aizsargi naktīs nav gulējuši, bet gājuši uz slēpņiem, bet no rīta devušies kaujiniekiem pa pēdām, tāpēc “aizsargu garnizons aplenkts, nogalinot sešus aizsargus un trīs sievietes – viņu ģimeņu locekles. Divas ģimenes tika iznīcinātas pilnībā un sadedzinātas savās mājās”, un ilgus pēckara gadus lieloties stāstītajam par personīgi vadīto un neviena netraucētu “varonīgās atriebības akciju un deviņu fašistu sodīšanu ar nāvi Mazajos Batos”, tagad V. Kononovs izlikās, ka tā bijusi partizānu kauja ar vāciešiem, kurā kritušas “tikai trīs sievietes, jo tajā laikā aizdegušās divas mājas, kur tās sievietes dzīvojušas, un nav zināms, no kādām lodēm, jo partizāniem bija tādas lodes, kas var aizdedzināt salmus, un arī vāciešiem”.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.