Brīva ceļošana vien izredzētajiem 1
Turcija šobrīd pasaulē ir uzņēmusi vislielāko Sīrijas bēgļu skaitu. Saskaņā ar oficiāliem datiem Turcijā ir apmetušies 2,7 miljoni sīriešu, taču lēš, ka patiesībā ir krietni vairāk, jo zemē dzīvo arī daudz tādu kara bēgļu, kuri nav nevienas organizācijas oficiālajā sarakstā.
Daudzu sapni par Eiropu tagad kliedē ES un Turcijas noslēgtā vienošanās, kas paredz, ka Turcija maksimāli cenšas ierobežot migrantu plūsmu un patur sīriešus pie sevis. Šim nolūkam ES ir piešķīrusi trīs miljardus eiro, un ir solīts dot vēl, ja iepriekšējie būs iztērēti, ir atsākusi sarunas ar Turciju par pievienošanos Eiropas Savienībai un risina patlaban vissarežģītākās diskusijas par iespējamo bezvīzu režīmu. Tieši pēdējais jautājums ir kļuvis par teju visspēcīgāko politisko trumpi Turcijas rokās, kas ik pa laikam atgādina Briselei, ka solījumu nepildīšana var beigties ar līguma apturēšanu arī no Turcijas puses.
Tāpat kā citām valstīm, arī Turcijai ir jāizpilda visi 72 mājas darbi, kas veicami, lai iegūtu bezvīzu režīmu, taču valsts ar tiem vēl ir procesā. Tomēr diplomātiski avoti uzskata, ka viss tiks atrisināts līdz gada beigām un Turcijai bezvīzu režīms būs. Būtiska nianse ir arī tā, ka ceļot bez vīzām varēs tikai tie Turcijas pilsoņi, kam ir biometriskās pases, un tādas patlaban ir tikai nelielai daļai valsts iedzīvotāju.
Turcijas un ES bezvīzu režīms patlaban ir augstu dienas kārtībā gan Eiropas Parlamenta, gan dalībvalstu diskusijās. Eiropas Komisija savā pēdējā novērtējumā tam jau ir devusi zaļo gaismu, sakot, ka Turcija ir gatava šai jaunajai kārtībai.