“Kara ēna man sekoja. Kokrūpnieka dēla vaļsirdības”: Liepājā atver Andžila Remesa grāmatu 0
Vakar, 11. novembra pēcpusdienā, Liepājas muzejā sirsnīgā gaisotnē atvērta žurnālista un redaktora, liepājnieka Andžila Remesa grāmata “Kara ēna man sekoja. Kokrūpnieka dēla vaļsirdības”. Grāmatas atvēršanā piedalījās grāmatas “krusttēvs” Ēriks Hānbergs, fotogrāfs Uldis Briedis, aktieris Jānis Dreiblats, saksofonists Imants Meķis, autoru sveica Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, Liepājas muzeja pārstāvji, kolēģi, draugi un radinieki.
Andžils Remess pastāstīja, ka grāmatas atvēršanas vieta nav izvēlēta nejauši. Ar Liepājas muzeju viņu saista agras bērnības atmiņas. Muzeju dibinājis viņa onkulis Jānis Sudmalis, un kara laikā viņš ar mammu slēpies nelielajā muzeja patrepē, kas kādreiz bijusi fotodarbnīca.
Ēriks Hānbergs uzsvēra, ka grāmatā ļoti organiski “zēnības redzējumi pārbriest jaunekļa un vērta vīra vēstījumā par raibraibajiem piedzīvojumiem līdz cildinājuma titulējumam: laikraksta “Kurzemes Vārds” Goda redaktors”.
Grāmatā liela vieta atvēlēta arī bohēmiskajam “Vāgūzim”. Tāpēc Ulda Brieža ironiski labvēlīgie iestarpinājumi un replikas bija īsti vietā, radot “Vāgūža” atmosfēru.
Vakarā Liepājas teātrī notika Valda Lūriņa iestudētās izrādes “Bohēma” pirmizrāde, kas veidota pēc Andra Bergmaņa, Andžila Remesa, Ērika Hānberga un Ulda Brieža grāmatu motīviem.
Izdevniecības “Latvijas Mediji” izdotajā grāmatā Andžils Remess izstāsta ne vien savas dzimtas un ģimenes dzīvesstāstu, sākot no 1941. gada līdz mūsdienām, bet ikkatra latvieša pieredzēto, izjusto, tādējādi ļaujot izdzīvot Latvijas likteņstāstu vairāk nekā 50 gadu garumā. A. Remess lasītāju izvadā pa Liepājas ieliņām, portretē dažādu laiku spilgtākās Liepājas un arī Latvijas personības – laikmeta zīmes – Egonu Līvu, Olafu Gūtmani, bohēmas pārņemto “Vāgūzi” ar izcilo foto…
Grāmata iznākusi ar Liepājas domes finansiālu atbalstu.