Rīgas Centrāltirgus Nakts tirgū kāposti nopērkami par 50 centiem kilogramā.
Rīgas Centrāltirgus Nakts tirgū kāposti nopērkami par 50 centiem kilogramā.
Foto: Dainis Bušmanis

Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Atšķirībā no kartupeļu ražas, kas šogad ir daudz mazāka, vēlīnās dārzeņu šķirnes vēl turpina nobriest uz lauka. Speciālisti prognozē, ka vietējam tirgum produkcijas vajadzētu pietikt.

Viens no lielākajiem kāpostu audzētājiem – Lizuma pagasta “Dimdiņi Agro” – galviņkāpostus audzē 135 ha platībā, nodrošinot pieprasījumu Latvijas tirgū, kā arī nedaudz eksportējot uz Lietuvu un Igauniju. Šogad galviņkāpostu raža ir “vidēji normāla jeb stabila”, komentē “Dimdiņi Agro” izpilddirektors Kristers Briedis. Viņš atgādina, ka pavasaris šogad sācies necerēti agri, tāpēc kāpostu dēstīšana uzsākta rekord­agrumā, taču tad uznākuši ļoti nelabvēlīgi laikapstākļi un darbi uz ilgu laiku apstājušies. Vēlāk dēstu stādīšana atsākusies, taču vēlīno šķirņu dēstīšana iekavējās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Parasti galviņkāpostus iedēstījām aprīļa beigās, maija sākumā, bet šogad stādīšana notika pat maija pēdējā dekādē. Galviņkāpostu veģetācijas periods ir 140 dienas, tas nozīmē, ka galviņas sāka veidoties vien augusta otrajā un trešajā nedēļā un tas ir ietekmējis ražu,” stāsta Briedis. Turklāt šī gada sausuma un karstuma dēļ bija savairojušies kaitēkļi, kādi sen nebija bijuši, tāpēc daudz no svara bija agronoma darbs. “Par vēlīnām ražām runājot, vēl jāgaida, kā noslēgsies septembris,” piebilst Briedis.

Cenas – vidējā līmenī

“Latvijas Avīzes” novērojumi liecina, ka dažās tirdzniecības vietās galviņkāpostu cena jau sasniegusi vienu eiro par kilogramu, savukārt Rīgas Centrāltirgū – 70 centi, Nakts tirgū – 50 centi. “Dimdiņi Agro” izpilddirektors zina teikt, ka šogad dārzeņu cenas nav zemas, bet vidējā līmenī. Lai gan ierasti šajā ražas novākšanas laikā cenas samazinās, šogad tā neesot noticis.

Pirms gada šajā laikā kilograms galviņkāpostu maksāja 19–20 eirocentus par kilogramu, bet šogad – 26 eirocentus. Realizējot lielā apjomā, starpība ir vērā ņemama. Briedis pro­gnozē, ka oktobrī cenas varētu samazināties vismaz par pieciem eirocentiem, jo paredzams, ka tradicionāli savu produkciju ievedīs gan poļi, gan lietuvieši. Viņš cer, ka vietējam tirgum kāpostu pietiks gan skābēšanai, gan šķovēšanai.

Šogad Lietuvā padevusies laba kāpostu raža, arī Igaunijā pagaidām tiek realizēts pašu izaudzētais. “Dimdiņi Agro” kāpostu tirdzniecību eksportā varētu sākt vien janvāra beigās

“Dimdiņi Agro” pašu vajadzībām audzē arī sīpolus, savukārt Kalē kāposti nonāk tirdzniecībā. Šogad pārsteidzis tas, ka vērojama daudz zemāka tirdzniecība ar Kalē kāpostiem. Agrāk nedēļā vidēji iztirgojuši ap divām līdz četrām tonnām, bet tagad tikai apmēram vienu tonnu nedēļā. Iespējams, to varot skaidrot ar to, ka “mazajiem dārzniekiem savos mazdārziņos viss ir izaudzis”.

Vajadzētu pietikt

Galda biešu raža šogad ne tuvu nebūs tāda kā pagājušajā gadā, vērtē SIA “Baldones lauki” saimnieks Ivars Pundiņš. “Biešu raža nav tik slikta kā kartupeļiem un graudiem, bet tā noteikti būs mazāka nekā iepriekš,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” sacīja saimnieks. Arī cenas būs augstākas nekā pērn, kad tās bija zem pašizmaksas, viņš prognozē. Ja bietēm ražotājcenas noturētos 15–20 eirocenti/kilogramā līmenī, tad saimnieks būtu apmierināts. Vēl gan raža jānovāc un tad varēšot spriest par apjomu.

Reklāma
Reklāma

Pašlaik Eiropā iekšējam patēriņam dārzeņu pietiek, bet jāskatās, kāda būs situācija pēc ražas novākšanas, spriež dārzkopības eksperte Mārīte Gailīte. Sezona nav bijusi viegla un tā vēl nav galā, tāpēc pāragri izdarīt secinājumus. Tiesa, jau tagad zināms, ka gaidāms aptuveni 30% ražas samazinājums, jo sausuma dēļ nesadīga ne burkāni, ne bietes un tādu lauku esot daudz. Galarezultātā tos nācies pārsēt.

“Pavasaris bija auksts un garš, vasarā piecas nedēļas bija bez piles ūdens, augusts bija slapjš. Tagad jācer uz labiem laika ap­stākļiem ražas novākšanā,” tā Mārīte Gailīte. Tiesa, kāpostu laukus šogad stipri ietekmēja laputis, būs jāvēro, kā raža izturēs ziemu. Kur kaitēkļi, tur slimības, tāpēc jāseko dārzeņu uzglabāšanai, piebilst eksperte.

Runājot par cenām, tās mazumtirdzniecībā varētu būt augstākas, Piemēram, kāposti lielveikalos tagad maksā 36 eirocentus/kilogramā. “Tai cenai, ko saņem zemnieki, vajadzētu būt augstākai. Daļa produkcijas trūkst visā Eiropā, problēmas ir gan itāliešiem, gan frančiem un holandiešiem. Taču cenas, ko saņem zemnieki, ir zemas,” konstatē eksperte.

Arī Alda Auzas zemnieku saimniecības “Kaži” pārstāvis Dzintars Mackevičs norādīja, ka šogad audzētājiem bija lieli izdevumi, tostarp stādījumi bija daudz jālaista, taču cenu līmenis ir zems. Par peļņu vēl pāragri spriest, jācer, ka būs pa nullēm, viņš piebilda. Raža pamazām gatavojas un ir cerība, ka tā būs iepriekšējā gada līmenī.

Šogad Latvijā kāposti tiek audzēti 601 ha platībā, burkāni – 472 ha, galda bietes – 324 ha, bet galda kāļi – 75 ha, liecina Lauku atbalsta dienesta dati. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugušas burkānu un kāpostu platības, bet galda kāļu platības sarukušas vairāk nekā trīs reizes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.