Foto – Shutterstock

Kāpēc kāposti šogad nīkuļoja? 0

“Man šogad neizdevās kāposti. Stādi ieauga labi, bet vēlāk sāka nīkuļot, galvas neveidojās, saknes bija sīkas, saaugušas dūres lieluma kamolā.” JADVIGA KĀRSAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

– Ja saknes palika kamolā, neauga plašumā, meklējot mitrumu un barības vielas, tas liecina, ka augsne ir piesārņota ar iepriekšējai kultūrai lietotu herbicīdu. Darbīgo vielu atliekas augsnē var nonākt arī ar smilšu graudiņiem, ko vējš atpūš no kaimiņu laukiem, kas var būt piesārņoti ar izmantotajiem augu aizsardzības līdzekļiem. Kāpost­augu saknes ļoti jutīgi reaģē uz ķīmisko līdzekļu pēcietekmi: tās nespēj pabarot augu, tādējādi arī neattīstās galviņas, – skaidro LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa.

Eksperts piebilst, ka kāpostiem šis nebija sevišķi labs gads. Audzētāji, kuri kāpostus izstādīja nosacīti agri, vēl ieguva apmierinošu ražu, taču pavisam vēlu stādītiem, kam pietrūka mitruma, raža bija slikta. Kāposti vislabāk attīstās, ja pēc iestādīšanas pāris nedēļu pieturas vēss laiks un ir pietiekami daudz nokrišņu. Pēc tam labai dārzeņu ražai vajadzīgs siltums un mitrums. Turpretī, ja ir vēss, sauss un kāpostu stādījumu nelaista, augšana bremzējas, galviņas neveidojas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zemnieku saimniecības “Bračas” vadītājs Māris Malcenieks, kurš kāpostus audzē jau vairāk nekā desmit gadu, stāsta, ka saknes aug kamolā (kā ābolveida bumbulis) arī tad, ja augi ir inficēti ar krustziežu sakņu augoņiem. Patogēnam attīstoties, uz saknēm veidojas nelieli, bālgani dzelteni bumbulīši, bet uz centrālās saknes redzami sarkanbrūni uzbiezinājumi. Sēnes sporas augsnē saglabājas 10–20 gadu, un tai ir ļoti daudz saimniekaugu (eļļas rutks un baltās sinepes, ko izmanto zaļmēslojumam; ziemas un vasaras rapsis, krustziežu nezāles).

Lai mazinātu inficēšanās risku, dārzeņkopis ievēro augu seku. Krustziežus vienā un tajā pašā laukā audzē ne ātrāk kā pēc 4–5 gadiem. Izmanto izturīgo hibrīdu ‘Kilaton F1’, kas ir līdz 95% drošs pret krustziežu sakņu augoņiem (slimību ierosinātājiem ir vairāk nekā 20 rasu). Tā sēklas maksā divreiz dārgāk par parasto hibrīdu sēklām. Šiem izturīgajiem kāpostiem ļoti nepieciešams kalcija mēslojums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.