Foto: Andreyproekt/Shutterstock

Kāpnes no taisnstūra caurulēm. Izgatavošanai būs vajadzīgs metināmais aparāts! 0

Populārākais materiāls kāpņu izgatavošanai, protams, ir koks. Taču arī kāpnēm, kas izgatavotas no metāla, ir daudz piekritēju. Tiesa, tās visbiežāk ierīko pieredzējuši meistari. Taču, ja protat rīkoties ar metināšanas ierīci un citiem metālapstrādes darbarīkiem, metāla kāpņu ierīkošana no taisnstūra caurulēm nav nekas neiespējams, turklāt, tā ir iespēja ietaupīt gana daudz līdzekļu.

Reklāma
Reklāma

Darbarīki

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Lai izgatavotu kāpnes, būs vajadzīgs metināmais aparāts, leņķa slīpmašīna ar slīpēšanai un griešanai domātajām ripām, metālam un kokam paredzētie urbji, elektriskā urbjmašīna, spīles konstrukcijas sastiprināšanai pirms metināšanas. Vēlama līdzena vieta, kur samontēt un sametināt konstrukciju.

Kāpņu konstrukcijas elementi jāizgriež ļoti rūpīgi, ievērojot nepieciešamos leņķus. Tikpat rūpīgi detaļas jāsavieno un jāsametina, vispirms sametinot atsevišķos punktos, pēc tam veidojot monolītas šuves. Jāatceras, ka jāmetina no malām uz vidu. Kad viena šuve sametināta, konstrukciju apgriež un sametina tai paralēlo šuvi otrā pusē, lai konstrukciju nesavērptu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vispirms metina platāko kvadrātcaurules malu, pēc tam šaurāko. Šuves notīra un noslīpē.

Ar metāla suku notīra arī pārējo konstrukciju. Sametināto konstrukciju nekavējoties nokrāso ar metālam paredzētu krāsu, tā pasargājot no korozijas.

Ja māc kaut vismazākās šaubas, ka darbu spēsiet paveikt pats, labāk izmantot pieredzējušu speciālistu pakalpojumus.

Kā izvēlēties materiālu?

Kāpņu konstrukcijai nevajag izraudzīties pārāk liela izmēra caurules ar biezām sienām – šāds materiāls nevajadzīgi palielinās izmaksas, turklāt konstrukcija būs ļoti smaga. Bet no pārāk plāna materiāla izgatavotas kāpnes nebūs izturīgas.

Tabulā redzamas ražotāju ieteiktās maksimāli pieļaujamās slodzes dažāda garuma un izmēra taisnstūra cauruļu laidiem. Lai slodzes samazinātu, kāpņu laidiem var paredzēt balstus, tā samazinot materiāla izmērus un izmaksas. Jāņem vērā, ka uz kāpnēm vienlaikus var būt vairāki cilvēki, jānes dažādi smagumi, piemēram, mēbeles. Materiāls jāizvēlas ar pietiekamu izturības rezervi.

Pakāpieniem visbiežāk izvēlas apstrādātus 30–40 mm biezus dēļus no ozola, oša, dižskābarža vai kļavas. Ekonomiskais variants – labi izžāvēti un kvalitatīvi priedes dēļi.

Pirms ķeras pie materiāla izvēles, jāuzzīmē kāpņu rasējums, ņemot vērā tām atvēlēto vietu. Var izmantot internetā pieejamos kalkulatorus, konstruēšanas programmas, vērsties pie pieredzējuša speciālista. Galvenais, lai galarezultātā pārvietošanās pa kāpnēm būtu droša un ērta. Tāpat jāparedz materiāli margām, un tiem jābūt pieskaņotiem kāpņu konstrukcijai.

Pēc rasējuma varēs noteikt, cik un kādu materiālu vajag kāpņu izgatavošanai.

Reklāma
Reklāma

Taisnas vai ar pagriezieniem?

Nepieredzējušam amatniekam vienkāršāk izgatavot kāpņu laidumu bez pagriezieniem. Turklāt kāpt pa šādām kāpnēm ir daudz drošāk, jo visi pakāpieni ir vienāda platuma. Viena laiduma kāpnēm vajag ļoti daudz vietas, tāpēc var izlīdzēties ar diviem vai vairākiem laidumiem, kas savienoti ar kāpņu laukumiņiem. Šajā gadījumā kāpnes aizņems mazāk vietas telpā, un katrs atsevišķs kāpņu laidums būs īsāks. Viena laiduma metāla kāpnes noderēs arī ēkas ārpusē gadījumos, kad tai ir augsts cokols. Parasti šāds laidums nav garš, un tam ir neliels slīpums.

Ekonomiskāks metāla kāpņu veids sastāv no centrālās konstrukcijas un tam piemetinātām atbalsta plāksnēm pakāpieniem. Kon­strukcijai izmantojama 80 x 60 mm taisnstūra caurule, savukārt pakāpienu atbalsta plāksnēm 3–4 mm biezas metāla plāksnes (1. zīmējums).

Sešus metrus gara 80 x 60 mm kvadrātcaurule ar 2 mm biezām sienām maksās aptuveni 30 eiro, ar 3 mm biezām sienām – ap 40 eiro.

Masīvākām un izturīgākām kāpnēm vēlams izmantot citu risinājumu. Kāpņu vaigus izgatavo no divām 80 x 60 mm vai 100 x 50 mm caurulēm, un starp tām no 25 x 25 mm kvadrātcaurulēm vēlamajās vietās iemetina balstus pakāpieniem (2. zīmējums).

Sarežģītāka, taču elegantāka ir konstrukcija, kurā kāpņu vaigi izgatavoti no atsevišķiem taisnstūra cauruļu gabaliņiem, kuri kopē pakāpienu rakstu (3. zīmējums). Abus kāpņu vaigus var savienot ne tikai pakāpieni, bet arī spraišļi no 25 x 25 vai 30 x 30 mm kvadrātcaurules. Šie spraišļi neļaus pakāpienam liekties zem kāpēja svara.

Saliekamās trepes

Kvadrātcaurules ir lielisks materiāls, arī lai izgatavotu saliekamas trepes. Šādu trepju izgatavošanai noderēs 40 x 40 mm kvadrātcaurules balstiem un 20 x 20 mm pakāpieniem. Vēl būs nepieciešams šarnīra mehānisms balstu savienošanai. To var iegādāties veikalā vai izveidot savu konstrukciju, kas ļauj balstus vienu no otra droši fiksēt vajadzīgajā attālumā.

4. zīmējumā redzamā shēma ir pietiekama, lai izgatavotu saliekamās trepes.

Seši metri 40 x 40 x 2 mm kvadrātcaurules maksā aptuveni 15 eiro, bet tāda paša garuma 20 x 20 x 2 mm kvadrātcaurules maksā aptuveni 7 eiro.

UZZIŅA

Kāpņu konstrukcijai no šā materiāla ir vairākas priekšrocības:

• pareizi izgatavota konstrukcija kalpos ļoti ilgi;

• var izgatavot jebkuras konfigurācijas kāpnes;

• taisnstūra caurules viegli savienot ar jebkuru pakāpieniem domāto materiālu, un tās iederas gandrīz visos interjeros;

• nepieciešamās detaļas var izgatavot salīdzinoši ātri, kāpnes var montēt gan jaunbūvē, gan gatavā mājoklī;

• metālu pasargājot no rūsēšanas, šādas kāpnes ilgi kalpos arī ārpus mājas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.