“Kapitālisms ir banku iekārta.” Puče atgādina baņķieriem, ka cilvēki nav dzimuši viņu labad 75

“Kapitālisms ir banku iekārta. Ja aizdomājamies par to, kapitālisms iesaka cilvēkam neatlikt viņa laimes sajūtu! Un to lielā mērā veicina bankas – tie ir aizdevumi, kredīti, finansējumi, līdzfinansējums un kas tik vēl nē,” tā TV24 raidījumā “Preses klubs” sacīja žurnālists Armands Puče, diskutējot par aktuālo tematu saistībā ar nesen Eiropas Centrālās bankas (ECB) pieņemto lēmumu jau devīto reizi šogad augustā palielināt “Euribor” galvenās procentu likmes, kas ievērojami iespaido arī Latvijas banku kredītņēmējus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Nevar tā teikt, ka mēs te tikai piedzīvojam banku lobiju un netiekam galā – visur tā ir! Banku lobijs ir spēcīgs, viss ir kārtībā, ne velti šis slavenais “Euribor”, kas arī tāda īpatnēja lieta, bet tā ir tāda skaista banku virspeļņa, ar ko tiek manipulēts no Eiropas Centrālās bankas (ECB) it kā ar stāstiem par to, lai samazinātu inflāciju. Jā, tas tā notiek, tas ir mehānims, bet vēl jau ir instrumenti, kā samazināt inflāciju, bet labi – to noliekam maliņā! Kopumā tas ir arī par solidaritāti – vārdam solidaritāte šeit ir izšķiroša nozīme. Baņķieriem ir jāatgādina, ka cilvēki nav piedzimuši priekš viņiem! Viņi ir tie, kas pakalpo, viņi ir tie, kas izdara pēc pakalpojuma,” tā “Preses klubā” uzsvēra Puče, skaidrojot savu viedokli par banku darbību un “Eiribor” likmju celšanu. “Ir jādalās, jādalās, neko nevar darīt!” piebilda viņš.

Uz jautājumu, bet, ko darīt, ja bankas negrib dalīties? Uz to Puče sacīja, ka tāpēc jau ir mehānims, ir valsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Valstīs ir likumi, ir kārtība. Valstis redz šīs vajadzības. Piemēram, leiši ļoti pragmatiski izdarīja ar šo te solidaritātes jautājumu, jo viņi pateica: mēs paņemsim no bankām tik, lai savāktu, piemēram, 400 vai 500 miljonus mūsu drošības vajadzībām, jo tas ir laikmetīgi – tieši šobrīd tas ir aktuāli, drošība ir svarīga! Tas nav tā – mēs paņemsim no jums, lai uztaisītu vēl četras kompānijas, kas uzbūvēs saules paneļu parkus. Nē, nē! Konkrēta sociāla loma. Aizsardzības loma, tā pat nav sociāla, tā ir konkrēta valsts drošība. Jā, baņķieri neapmierināti kaut ko tur īd un kratās, un tamlīdzīgi…Loģiski, ka viņi būs neapmierināti! Viņi taču ir uzņēmēji, viņiem ir jāpelna. Bet, pagaidi! Tas ir valsts nodoklis pret cilvēkiem, kas arī veic kaut kādas uzņēmējdarbības formas – nodokļus var uzšķilt šādi, tamlīdzīgi. Pret bankām to pašu var izdarīt,” tā komentēja žurnālists Puče.

Puče vien uzsvēra, ka visu to iespējams pilnīgi mierīgi izdarīt, ja vien esam pietiekami viedi, gudri un ar izpratni. “Vīri, jūs strādājat konkrētas sabiedrības labā,” tā “Preses klubā” rezumēja Puče, paužot savu viedokli par ECB galveno procentu likmju celšanu un banku darbību kopumā.

Jau vēstīts, ka sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” šogad augustā divu dienu laikā savākti vairāk nekā 11 000 parakstu par ierobežojumu bankām paaugstināt “Euribor” likmi pagātnē izsniegtiem kredītiem. Vismaz 10 000 parakstu savākšana nodrošina iespēju iniciatīvu iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Iniciatīvas pārstāvis Edgars Leščinskis uzskata, ka inflācija un “Euribor” pieaugums smagi gulst uz daudziem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem ir kredītsaistības. Tāpēc viņš aicina Saeimu kopā ar valdību un Latvijas Banku rast veidu, kā komercbankām un citām finansēšanas iestādēm, kas Latvijā nodarbojas ar iedzīvotāju finansēšanu, likt pārskatīt un pilnveidot kredīta izsniegšanas procentu un komisijas piešķiršanas politikas un nosacījumus, lai veicinātu kredītņēmējus primāri izvēlēties fiksētās procentu likmes.

Savukārt līdzšinējiem kredītiem pašreizējos inflācijas un augošā “Euribor” apstākļos būtu jāmaina līgumu nosacījumi, saglabājot tādu procentu likmi, kāda tā bija kredīta ņemšanas brīdī. Ja dienā, kad tiek slēgts jebkāds finansējuma līgums ar fizisku vai juridisku personu, “Euribor” likme ir nulle, tad visa noslēgtā finansējuma līguma darbības laikā, pat neskatoties uz to, ka ECB paaugstina likmi, “Euribor” likmei būtu jābūt nemainīgai – nullei.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.