Foto: Wiesław Koszkul

“Kapenes” izrādās sena maiju tvaika pirts 0

Arheologi atklājuši antīku tvaika pirti, kuru maiji, visticamāk, izmantojuši reliģiskiem rituāliem un, iespējams, relaksācijai pirms vairāk nekā 2500 gadiem, ziņo “LiveScience.com”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Tvaika pirts izveidota senajā maiju pilsētā Nakumā, kas patlaban ir Gvatemalas teritorijā, un tajā atrastas māla trauku un obsidiāna rīku šķembas – šie priekšmeti, iespējams, izmantoti rituālos, uzskata Polijas arheologi, kas šeit veic izrakumus.

Šī ir viena no vecākajām tvaika pirtīm Vidusamerikā, secinājuši arhitekti, kuri sākumā uzskatījuši, ka atrasts sens apbedījums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gan senie maiji, gan viņu mūsdienu pēcteči tvaika pirti saista ar rituālām darbībām, pauduši arheologi. Senie priesteri, iespējams, izmantojuši pirtis, ne tikai lai nomazgātu savu ķermeni, bet arī lai attīrītu dvēseli pirms nozīmīgiem notikumiem.

Sākotnēji tvaika pirts patiesi esot izskatījusies pēc apbedījuma alā – vispirms arheologu grupa atradusi lejupejošu klintī izcirstu tuneli, taču vēlāk noskaidrojies, ka pa to aizplūdis liekais ūdens. Abās pusēs tunelim ir kāpnes, kas ved uz tvaicētavu ar tās klintī izcirstajiem soliem un ovālu pavardu karstajiem akmeņiem.

Šis pirts komplekss izmantots starp 700. un 300. gadu pirms mūsu ēras, un ir vienīgā līdz šim zināmā pilnībā saglabājusies šāda veida maiju celtne, pauduši arheologi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.