“Kāpēc zoba izraušana ir tik dārga?” zobārste skaidro šīs nozares nianses 1
Latvijā pacienti arvien biežāk izjūt zobārstniecības pakalpojumu cenu pieaugumu, īpaši tādās procedūrās kā zoba izraušana, kas šķietami varētu būt vienkārša un pieejama. Tomēr tā tas nav.
“Kāpēc zoba izraušana ir tik dārga?” – šo jautājumu TV24 raidījumā uzdod kāds skatītājs, izsakot interesi par pieaugošajām zobārstniecības izmaksām. Šis temats satrauc daudzus, un īpaši aktuāls tas kļuvis pēdējos gados, kad arī veselības aprūpes nozarē vērojams straujš izmaksu pieaugums.
RSU Stomatoloģijas Institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Ķīse norāda, ka šis ir ļoti jūtīgs temats: “Vienmēr ir jāskatās materiālu izmaksas, tāpat arī anestēzija, instrumenti, zāles, ko pielieto, šuves. Zobārstniecība nav tā lētākā nozare.” Katrai procedūrai nepieciešami dažādi materiāli, aprīkojums un medikamenti, lai pacienti saņemtu kvalitatīvu un drošu aprūpi.
Gala summu, ko samaksā pacienti, veido ne tikai darba stundas, bet arī materiālu izmaksas, kas šobrīd pēc pandēmijas laika ir ļoti sadārdzinājušās. Pie tā pieskaitāmas gan instrumentu izmaksas un to sterilizācija, gan arī medikamentu iegāde. Zobārstniecībā pat šķietami sīkākajām detaļām, piemēram, šuvēm vai vietējai anestēzijai, ir savas izmaksas, kas summējas procedūras galarezultātā. Ķīse īpaši izceļ arī pat tādas tehniskās nianses kā elektrības izmaksas, kas ir būtiskas, jo tā ir vajadzīga, lai darbinātu dažādas iekārtas, piemēram, urbi, lampu un sterilizācijas aparātus. Visu šo komponentu klātbūtne un kvalitāte ir nozīmīga zobārsta darbā, lai nodrošinātu augsta līmeņa pakalpojumu un pacienta drošību.
Kabineta tīrība, sterilizācija un apkalpošana arī veido daļu no visām izmaksām, kas nepieciešamas, lai pakalpojums notiktu drošos apstākļos. “Tas viss kopā satek tādā nopietnā summā,” piebilst Ķīse.
Projektu “Uz Līnijas. Dzīvesveids” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild AS “TV Latvija”.