Vai zīdainis var ciest, guļot vecāku gultā? Vai – atsevišķā guļvietā? Pētījumos balstīta atbilde 4
Vai zīdainim ir droši gulēt BEZ VECĀKIEM
“Nebūtu jāuzstāda jautājums, “vai zīdainim ir droši gulēt kopā ar vecākiem”, bet gan “vai zīdainim ir droši gulēt bez vecākiem,” teicis Džeimss Makkenna.
Termins “kopīga gulēšana” nozīmē jebkādu situāciju, kurā kāds no vecākiem (parasti māte) atrodas pietiekami tuvu bērnam, lai viņi abi spētu reaģēt uz otra “sensorajiem” signāliem. Gulēšana vienā istabā arī ir kopīgas gulēšanas veids, tā tiek atzīta par drošāko un aizsargājošāko. Taču jēga jau nav tikai kopīgajā istabā, bet tajā, kas notiek starp vecāku un bērnu. Nereti aizmirst ņemt to vērā.
Diemžēl speciālisti bieži vien jauc terminus un reizēm nav skaidrs, ko tieši viņi domā ar kopīgu gulēšanu konkrētajā situācijā – gulēšanu vienā istabā, vienā gultā, vai bīstamāku kopāgulēšanas veidu – dīvānā.
Ir pilnīgi nepareizi teikt, ka kopīga gulēšana ir bīstama, ja runa ir par to, ka zīdainis guļ vienā istabā ar vecākiem. Ir pētījumi, kas rāda – zīdaiņu nāve šādā kopāgulēšanās veidā ir uz pusi retāka!
Cits kopāgulēšanas veids – kopīga gulēšana vienā gultā. Tas var būt droši un var arī radīt zināmus riskus.
Tas, kas patiesi ir bīstami, – gulēt kopā dīvānā vai sofā, jo zīdaini bieži piespiež vai iespiež ar muguru pie dīvāna vai tā spilveniem ar seju – tas rada nosmakšanas draudus. Vienmēr jāņem vērā riska faktori. Sacīt, ka kopēja gulēšana ir bīstama, būtu tas pats, kā teikt, ka bērnus nedrīkst vadāt mašīnā.
Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ zīdaiņi regulāri guļ vecāku gultā, – kopīga gulēšana ir bioloģiski racionālāka, ko nevar teikt par zīdaiņa likšanu citā istabā, īpaši, ja viņš tiek zīdīts ar krūti.
Ja pareizi organizē kopīgo gulēšanu, tā glābj zīdaiņu dzīvību un uzlabo gan bērna, gan mātes veselību un pašsajūtu. Atkārtošu, pat vienkārši uzmanīga pieaugušā cilvēka klātbūtne istabā uz pusi samazinu risku, kas saistītas ar zīdaiņu pēkšņās nāves simptomu.