Kāpēc zemenēm melni ziedi. Vai tā ir tāda šķirne vai kāds kaitēklis? 4
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Daļa zemeņu uzziedēja, bet ziedu vidiņi tām ir melni – izplauka no cieša pumpura. Citām vidiņi gaiši. Vai tā ir tāda šķirne vai kāds kaitēklis? Zane Suntažos
“Ja zemeņu vidiņi ir melni, tie ir nosaluši, un ogu tiem nebūs,” skaidro agronomijas zinātņu doktore Dārzkopības institūta pētniece Valentīna Pole.
Diemžēl apsalt var arī ciešā pumpurā esoši ziedi. Tie ziedneši, kas pastiepušies garāki, ir cietuši no sala. Taču tas nenozīmē, ka ražas nebūs nemaz. Ziedpumpuri, kuri plauks vēlāk, ziedēs normāli.
Plāno segumu
Lai pirmās ogas nenosaltu, jau agri pavasarī zemeņu stādījumam var uzklāt agrotīklu. Taču jārēķinās, ka tas arī paātrinās zemeņu attīstību.
Pozitīvais – varēs agrāk tikt pie pirmajām ogām, negatīvais – ja uznāk barga salna, postījumi būs lielāki.
Var arī uzklāt segas, salikt salmus, kūpināt pretsalnu sveces. Pavasaros barga aukstuma periods parasti ir tikai dažas dienas.
Agroplēvi zemenēm var uzklāt arī tagad, tad būs mierīgāka sirds, ja kādu nakti temperatūra nokrītas zemāka. Turklāt ogas ienāksies vismaz dažas dienas agrāk nekā uz klaja lauka. Ieteicams agroplēves segumu uzklāt daļai ogu, lai varētu salīdzināt ar to daļu, kas aug bez tās.
Kaitēkļus nevaino
Ziedus ar tumšajiem vidiņiem var noraut, taču var arī atstāt, jo tie nekādu ļaunumu augam nedarīs – kad noziedēs, nokritīs.
Dažkārt melnos ziedu vidiņus kļūdaini pieraksta zemeņu smecernieku nedarbiem. Šie kaitēkļi noteikti nav vainojami, un nekādi to apkarošanas darbi nav vajadzīgi. Šo kaitēkli var atpazīt pēc vīstošiem, vēlāk brūnējošiem ziedpumpuriem, kuriem kātiņā manāms smecernieka dūriens.
Ja agroplēvi uzklās daļai dobes, tādējādi tiks pagarināts ražas vākšanas laiks.