Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Valdis Semjonovs

Kāpēc zema temperatūra? Skaidro Ilona Ābele-Šrenka 7

Lasītājs jautā: “Parasti raksta par augstu temperatūru, bet man tā mēdz būt pazemināta. Ko tad darīt?”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Normāla ķermeņa temperatūra ir 36–37 grādu robežās, katram cilvēkam tā var atšķirties no vidējās (36,6 grādiem) un pazemināties salstot. Ja pašsajūta ir laba un, pārbaudot veselības stāvokli, neko sliktu neatklāj, par nedaudz zemāku vai augstāku rādījumu nevajag uztraukties. Taču, ja temperatūra ir zemāka par 35 grādiem, tas gan liecina par nopietnu organisma atdzišanu, atzīst ģimenes ārste Ilona Ābele-Šrenka.

Ja pazemināta temperatūra dara bažīgu, ieteicams to pārbaudīt ar citu termometru, jo mērierīce var nebūt precīza, kā arī atkārtot mērījumu dažādos laikos un nākamajā dienā. Jāņem vērā, ka naktī atpūšoties un no rīta temperatūra var būt apmēram par pusgrādu zemāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Temperatūrai pazeminoties pēkšņi, parasti rodas salšanas sajūta. To var mēģināt novērst ar siltu apģērbu, dzērienu un ēdienu.

Visbiežāk zemas temperatūras cēlonis ir izsīkums, fiziska vai emocionāla pārslodze, ar ko organisms nespēj tikt galā. Parūpējoties par sevi un atpūšoties, ķermenis atkal sasilst.

Dažkārt pacientiem vīrusu infekcijas gadījumā temperatūra nevis paaugstinās, kas liecina par cīņu ar vīrusu, bet pazeminās, ko varētu skaidrot ar virsnieru darbības un imunitātes nomākumu. Tad vīruss svin savu uzvaru, ķermenis nīkuļo.

Citkārt temperatūra noslīd pēc vīrusu infekcijas, jo organisms iztērējis daudz enerģijas. Kad šķiet, ka cilvēks jau izveseļojies, pēkšņi pasliktinās pašsajūta, un viņam sāk salt. Tad vajadzētu nevis steigties uz darbu, bet gan stiprināt imunitāti, iziet svaigā gaisā un uzņemt spēcinošu uzturu. Reizēm ķermenis atdziest, jo pārmērīgi lietoti temperatūru mazinoši līdzekļi. Šāda blakne mēdz būt atsevišķiem nomierinošiem un miega līdzekļiem, arī antidepresantiem.

Nereti zemas temperatūras iemesls ir saindēšanās un ilgstoša caureja, pavājināta vairogdziedzera darbība, virsnieru mazspēja.

Vecu cilvēku organisms mēdz atdzist, mitinoties vēsās telpās, it īpaši, ja vienlaikus iztiek ar olbaltumvielām un ogļhidrātiem nabadzīgu uzturu.

Paaugstināt temperatūru var mēģināt, lietojot asas garšvielas, it īpaši ingveru, kas palīdz kā zāles – sasildot ne tikai fiziski no iekšpuses, bet darbojoties arī šūnu un enerģētiskā līmenī.

Reklāma
Reklāma

Ilgstoši zema temperatūra mēdz būt saistīta ar sliktu asinsriti, kad pirmā pazīme ir aukstas rokas un kājas. To uzlabot un tādējādi paaugstināt ķermeņa temperatūru var palīdzēt fiziskas aktivitātes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.