Foto-Leta

Kāpēc zālēm pievieno E vielas? 0

Zāļu sastāvā galvenā ir aktīvā viela, kas nodrošina medikamenta iedarbību. Palīgvielas pievieno, lai varētu izveidot nepieciešamo formu. Bet kāpēc tur jābūt pārtikā izmantojamām krāsvielām – E vielām?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) skaidro, ka medikamentiem krāsvielas parasti pievieno, lai vieglāk varētu atšķirt, piemēram, dažādos zāļu stiprumus. Medikamentos izmantotās krāsvielas atbilst pārtikas produktos atļautajām, un tām piemēro tādus pašus tīrības kritērijus un analīzes atbilstības apliecināšanai.

Zālēm pievienotais krāsvielu daudzums ir ļoti niecīgs, tāpēc maz ticams, ka tas varētu ietekmēt pacienta veselību. Turklāt ražotājiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem par obligātām nekaitīguma prasībām pārtikas piedevām arī zāļu dokumentācijā (aprakstā un lietošanas instrukcijā) ir jānorāda šīs krāsvielas starptautiskais apzīmējums E un numurs, kāds tai atbilst pārtikas piedevu sarakstā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pētījumos tiek atzīts, ka krāsvielai piemīt kāda noteikta iedarbība, par to ir arī brīdinājums zāļu lietošanas instrukcijā.

Prasības zāļu kvalitātes, efektivitātes un drošuma aspektos visās Eiropas Savienības valstīs ir vienādas. Krāsvielu jeb E vielu pievienošana zālēm ir atļauta un aprakstīta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 94/36/EK, Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2009/35/EK, kā arī Ministru kabineta 2006. gada 9. maija noteikumos Nr. 376 “Zāļu reģistrēšanas kārtība”.

Katra cilvēka organisms ir unikāls, tādēļ iespējamā reakcija gan uz zāļu aktīvo, gan palīgvielām patiesībā nav prognozējama. Šī iemesla dēļ pirms jebkura medikamenta lietošanas ir jākonsultējas ar savu ārstu, lai izvērtētu iespējamos riskus un guvumus. Tas ir īpaši būtiski grūtniecības laikā, kad no zālēm, tai skaitā ar ārstu nesaskaņotiem vitamīniem, vispār vēlams atturēties. Galu galā, ir arī lietošanas instrukcija! Tajā pieejama izsmeļoša, uz pierādījumiem balstīta un oficiāli apstiprināta informācija par šo zāļu drošumu. Instrukcijas var izlasīt arī elektroniski ZVA mājaslapas www.zva.gov.lv sadaļā “Reģistrs”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.