Foto-Shutterstock

ATVADU VĒSTULE ATKARĪBAI 0


Sākumā alkohola, narkotiku vai azartspēļu atkarības izraisītās problēmas ir nelielas, bet prieks un bauda, ko tie sagādā, – liela. Kamēr klājas labi, neviens atkarīgais nedomā par atmešanu, jo uzskata, ka visu kontrolē. Cer, ka pats atmetīs, kad pienāks laiks, vai iemācīsies atkarību raisošo vielu lietot mēreni. Māna paši sevi, savus tuviniekus, darba devējus. “Tur slēpjas alkohola un narkotiku viltīgums. Nekad savā mūžā vēl neesmu redzējis atkarīgo, kuram atgriezusies mēra izjūta,” atzīst Jānis Strazdiņš.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Lai izvairītos no grimšanas dziļāk bedrē, nepieciešams, lai atkarīgais pats vēlētos atteikties no dzeršanas vai narkotiku lietošanas, uzticot savu ārstēšanu pieredzējušam speciālistam. Jārēķinās ar to, ka būs vajadzīga arī ilgstoša medikamentu lietošana, kas novērš tieksmi un kuri diemžēl nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Var iesaistīties arī Minesotas programmā, kas ilgst 28 dienas, pēc tam sasniegto nostiprinot atkarīgo pašpalīdzības grupā.

Jānis Strazdiņš uzskata, ka metodes, kas balstās uz iebiedēšanu, piemēram, kodēšana vai tā sauktā torpēda, nav efektīvas, jo neatbrīvo no atkarības sindroma un, pat pilnībā atsakoties no alkoholiskajiem dzērieniem, mokošā tieksme pēc tā saglabājas. Patlaban terapijā uzsvars tiek likts uz vienaldzības radīšanu pret atkarību raisošo vielu, lai ārstētu slimīgās izmaiņas smadzeņu bioķīmiskajos procesos un, izmantojot dažādas psihoterapijas metodes, piemēram, pašiedvesmu, izveidotu noturīgu motivāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja vīrietis pieņem jauno dzīvesveidu bez atkarību raisošām vielām, viņam sākas viegla dzīve ar nosacījumu, ka viņš nekad mūžā tām vairs nepieskarsies,” saka narkologs.

Saviem pacientiem ārsts lūdz uzrakstīt atvadu vēstuli alkoholam vai narkotikām, kurā jāapraksta viss negatīvais, kas radies to lietošanas dēļ, nobeigumā apsolot pielikt tam punktu un apliecinot apņemšanos ar savu parakstu. Lai arī vēstule, kas tiek saglabāta kā svarīgs dokuments, jāraksta pašam, paraugam var izmantot amerikāņu lidotāja Toma vēstuli, kurš atkarības dēļ zaudēja gan ģimeni, gan draugus, gan militāro karjeru. Tajā ir šādi vārdi: “Ar šo vēstuli es atvados no tevis, mans vecais draugs. Tu man labi kalpoji sākumā, taču vēlāk lomas mainījās, un es nokļuvu tavā verdzībā. Es nevēlos vairs tev vergot. Vēlos kalpot tikai pats sev un būt, kas esmu. Es zinu, ka tu nevēlies atteikties no savas varas, tāpēc ardievu, vecais draugs! Tev tā bija rotaļa, man – cietums!”

Raksts no tematiskā izdevuma “Vīrieša veselības ceļvedis”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.