Kāpēc vīrieši biežāk ir atkarīgi no alkohola? Atvadu vēstule atkarībai 0
Lai gan vīriešu dēvē par stipro dzimumu, viņi neapšaubāmi biežāk cieš no dažādām atkarībām, piemēram, pēc dažiem aprēķiniem, Latvijas vīrieši ar alkoholismu slimo pat piecas reizes biežāk nekā sievietes. Kāpēc tā?
“Pirmkārt, tiek uzskatīts, ka vīrietis ir stiprāks, izturīgāks attiecībā pret alkoholiskajiem dzērieniem. Izveidojušās arī zināmas tradīcijas, īpaši pusaudžu vecumā iedzerot apliecināt savu vīrišķību. Otrkārt, daļai vīriešu ir psiholoģiskas problēmas veidot attiecības ar pretējā dzimuma pārstāvēm, bet reibumā viņi atraisās, uzlabojas komunikācijas spējas. Treškārt, grupas ietekme. Ja puišu kompānijā ir negatīvais līderis ar noslieci uz alkohola vai narkotiku lietošanu, sākas tā sauktā ķēdes reakcija, jo pārējie grupas locekļi vēlas viņam līdzināties,” skaidro narkologs Jānis Strazdiņš.
ALKOHOLS, NARKOTIKAS UN AZARTSPĒLES
Vīriešiem Latvijā ir trīs galvenās atkarības. Visizplatītākā no tām – alkohola atkarība. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, mūsu valstī ir 172 000 alkoholiķu, no tiem vairāk nekā divas trešdaļas – vīrieši.
“Pie tā, ka vīrieši dzer, jau esam pieraduši. Ja piedzēries vīrietis kaut kur guļ, neviens viņam klāt nepieies un palīdzību nesniegs, kaut gan viņam var būt smaga trauma, viņš var apsaldē- ties, nosalt. Šajā ziņā sabiedrība pret viņiem izturas ļoti nežēlīgi, uzskatot dzeršanu par izlaidību, nevis slimību,” domā narkologs. Otra izplatītākā atkarība ir no zālītes jeb marihuānas. “Lietojot šo narkotiku, pakāpeniski sākas personības izmaiņas, parādās amotivācijas sindroms, kas izpaužas ar apātiju, nevēlēšanos kaut ko darīt, dzīves mērķu zudumu. Ir grūtības koncentrēties, fokusēt uzmanību uz kādu konkrētu lietu vai darbu, nomākts garastāvoklis, vienaldzība pret apkārt notiekošo. Puiši pārstāj mācīties, pamet studijas, kļūst atkarīgi no ģimenes, jo nav spējīgi strādāt un nopelnīt sev iztiku. Visas domas vērstas tikai uz to, kur ņemt naudu kārtējai narkotiku devai. Bieži vien viņi pāriet uz citu, smagāku narkotiku lietošanu, piemēram, heroīnu, amfetamīniem, liela daļa pārdozē un aiziet bojā. Ļoti liela problēma ir infekcijas, piemēram, HIV vai C vīrushepatīts, jo šie narkotiskie līdzekļi tiek ievadīti intravenozi,”stāsta narkologs.
Trešā atkarība – azartspēles. Nekad Latvijā, it īpaši Rīgā, nav bijis tik liels skaits dažādu laimētavu, kuras apmeklē lielākoties vīrieši. Atkarību no azartspēlēm nosacīti var iedalīt trīs fāzēs. Pirmā – laimīgais uzvarētājs, kad spēlmanim veicas, viņš laimē un jūtas pacilāts. Pakāpeniski viņš nonāk otrajā – neveiksmīgā spēlētāja fāzē, kad veiksme viņu pametusi un viņš grib saķert to aiz astes, ieguldot spēlē arvien vairāk, bet atgūstot arvien mazāk. Trešā fāze – izmisušais spēlmanis, kuru nemitīgi vajā lielā laimesta vīzija. Beidzamajā fāzē spēlmanis slīgst dziļā depresijā, var pievērsties pastiprinātai atkarību raisošo vielu lietošanai, rodas domas par pašnāvību.
“Svarīgi nenonākt līdz izmisuma fāzei, tādēļ ļoti būtisks ir gan tuvinieku atbalsts, gan paša apziņa, ka vajag atbrīvoties no savas atkarības,” uzsver narkologs.
Vīrieši bieži vien nonāk bezdarbnieku statusā, kļūst atkarīgi no mātes vai sievas, no tā, cik viņas spējīgas glābt un atbalstīt savus vīriešus. To nav tik viegli izdarīt, tādēļ bieži vien viņi paliek vieni.
Atkarīgo vidū ir ļoti izplatītas pašnāvības. Diemžēl to līmenis Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Mūs pārspēj tikai ungāri un igauņi.