Kāpēc vienam tomātu stādam ir dažādu krāsu augļi? Fotogrāfijā – tomāti no viena auga! 0
“Kāpēc vienam tomātu stādam ir dažādu krāsu augļi? Fotogrāfijā redzamie tomāti ir no viena auga, blakus nebija stādīti citu šķirņu tomāti. Stādi izaudzēti no profesionālām, nevis pašu ievāktām sēklām… Vai varat izskaidrot šo parādību?” VALLIJA E. AIZPUTĒ
Tā vien šķiet – vēstule uzrakstīta 1. aprīlī… Lai pierādītu, ka uz viena stāda tik tiešām izveidojušies dažādu krāsu augļi, vajadzēja tos nofotografēt, kamēr tie vēl bija pie auga. Diemžēl nav sniegta informācija, kas tā par šķirni un cik daudz šķirnei neraksturīgu augļu uz konkrētā auga izaudzis.
Teorētiski ir iespējama lokāla mutācija tikai vienā pumpurā, bet tāda varbūtība ir pavisam niecīga. Sarkanās krāsvielas – antociāni un likopēns – veidojas, ja gaisa temperatūra ir zemāka par +32 °C (patiesībā svarīga ir temperatūra pašā auglī, bet mājas apstākļos to ir grūti izmērīt, tāpēc var spriest tikai pēc gaisa temperatūras). Karstumā turpina veidoties karotinoīdi, kas piešķir augļiem dzelteno krāsu. Parasti tādēļ rodas plankumaini augļi, jo dažādās augļa vietās temperatūra mēdz būt atšķirīga. Ja sarkanaugļu šķirnes tomātaugu atlapo pārāk daudz (kāds auglis no visām pusēm ir saules apspīdēts) un pieturas karsts laiks, var veidoties arī vienmērīgi iekrāsots dzeltens auglis.