Foto – Shutterstock

Kāpēc vēzi atklāj novēloti 0

Vidēji tikai ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju izmanto iespēju veikt dzemdes kakla, krūts vēža un zarnu vēža valsts apmaksātas pārbaudes. Audzējus laikus atklāj tikai trešdaļā gadījumu. 90% onkoloģisko slimību diagnosticē cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Ik pēc trim gadiem aicinājuma vēstuli uz dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi saņem 25–67 gadus vecas sievietes, bet reizi divos gados uz krūts vēža profilaktisko pārbaudi aicina sievietes 50–68 gadu vecumā. Abu dzimumu pārstāvji 50–74 gadu vecumā reizi gadā var veikt valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi pie ģimenes ārsta.

– Daudziem trūkst motivācijas meklēt vainu, kuru nejūt. Vēzim pārliecinošu simptomu nav. Otrs iemesls, kāpēc cilvēki kūtri apmeklē profilaktiskās pārbaudes, varētu būt sabiedrībā pastāvošās asociācijas, ka vēzis ir dzīvībai bīstama slimība. Trešais cēlonis ir bažas, vai pietiks naudas, lai segtu izmaksas, ja atklās slimību, – vērtē Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Starptautiskā viroterapijas centra medicīniskā direktore un Latvijas Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā Dace Baltiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa uzsver, ka vēža ārstēšanu apmaksā valsts. Slimniekam jāsedz tikai pacienta iemaksas, kas onkoloģiskas slimības gadījumā ir uz pusi mazākas. Cilvēkiem ir arī nolemtības sajūta, ka no vēža mirst. Turklāt sabiedrībā valda uzskats, ka operācija kropļo, starošana sadedzina, ķīmija noindē. Lai gan tas neatbilst patiesībai, cilvēki nevēlas ciest ārstēšanas mokas. Saslimušajam ir nepatīkami apzināties, ka kāds aiz muguras runā par viņa slimību. Ārstēšana ir liels psiholoģisks pārbaudījums.

Savukārt dažiem rodas bažas, kāpēc nav saņēmuši uzaicinājumu uz profilaktisko pārbaudi. Onkoloģe skaidro, ka varētu būt vairāki iemesli. Pastāv iespēja, ka attiecīgais izmeklējums jau veikts nesenas ārsta vizītes laikā. Cilvēka faktiskā dzīvesvieta var atšķirties no deklarētās adreses, uz kurieni sūtīta uzaicinājuma vēstule.

Neskaidrību gadījumā jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, jo uzaicinājuma vēstules numuru var noskaidrot un sūtījumu atjaunot. Var zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234. Drīz informācija par nosūtītajām uzaicinājuma vēstulēm būs pieejama arī ginekologiem. Uzaicinājuma vēstulē ir norādītas dzīves­vietai tuvākās ārstniecības iestādes, kur iespējams veikt izmeklējumu, taču to var darīt arī citā medicīnas iestādē.

Sasniedzot noteiktu vecumu, uzaicinājumus uz valsts apmaksātu profilaktisko vēža skrīningu vairs nesūta, jo, cilvēkam kļūstot vecākam, vēzis vairs neattīstās tik agresīvi kā jaunībā. Turklāt, piemēram, krūts audzējs gados vecākām sievietēm visbiežāk ir viegli sataustāms jau pirmajā stadijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.