Kāpēc veidojas trūces? Atbild ķirurgs 0
Abas ar kaimiņieni esam viena vecuma – ap piecdesmit, darām vienus un tos pašus lauku darbus. Man – kā kas, vēderā trūce, kamēr kaimiņiene nemaz nezina, kas tā par vainu. Viena operācija jau bija, laikam būs vajadzīga vēl viena. Kāpēc tā? VALENTĪNA Strenču novadā
“Teorētiski trūce var izveidoties ikvienam cilvēkam, taču noteicošais tomēr ir iedzimtība – nosliece uz trūču rašanos,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais ķirurgs Haralds Plaudis.
“Ja saistaudi ir vāji, tie dzīves laikā kļūst vēl vājāki, un var veidoties plīsums. Pēc lokalizācijas izšķir cirkšņa, ciskas, nabas un baltās līnijas trūci. Tās var būt gan ārējas, gan iekšējas. Pirmajā gadījumā iekšējie orgāni caur plīsumu saistaudos izspiežas zem ādas, bet otrajā trūces veidojas vēdera dobuma iekšienē, orgāniem ieslīdot vēderplēves kabatās. Visbiežāk tās ir diafragmas trūces, kad vēdera dobuma orgāni iespiežas krūšu dobumā. Trūču veidošanos sievietēm veicina bieža grūtniecība un dzemdības, bet abu dzimumu pacientiem – smags fizisks darbs, palielināts spiediens vēdera dobumā, piemēram, ilgstošs klepus, aizcietējumi.”
Vēdera sieniņas saistaudi ļoti reti pārplīst uzreiz, visbiežāk tas ir pakāpenisks process. Trūcei raksturīgas trulas, velkošas sāpes vai diskomforta sajūta, kas pastiprinās fiziskas slodzes laikā. Piemēram, no rīta nekas nekait, bet pēc darbadienas uz vēdera veidojas bumbulis. Izvelvējums palielinās, ja cilvēks piepūš vēderu vai klepo, bet gulus stāvoklī pazūd.
Mēdz būt arī pēcoperācijas trūces, kas parasti rodas 3–6 mēnešus pēc vēdera dobuma operācijas. Tās var provocēt pārliecīga fiziskā slodze pēc operācijas, jo rētaudi vēl nav pietiekami stipri un var pārplīst.
Ja parādās velkošas sajūtas cirksnī, sāpes, izspīlējums vai veidojums zem ādas, nevajag gaidīt, ka tas pāries vai izzudīs pats no sevis. Tās ir pirmās pazīmes, ka attīstījusies trūce un jādodas pie ārsta. Lai slimību diagnosticētu, parasti nav nepieciešami sarežģīti izmeklējumi – ģimenes ārsts vai ķirurgs to atklāj, pataustot pacienta vēderu. Lai trūci likvidētu, nepieciešama operācija, ko veic gan ar tradicionālajām metodēm, gan laparoskopiski. Nelielas nabas, cirkšņa, kā arī pēcoperācijas trūces var izoperēt arī dienas stacionārā, un, ja operācija noritējusi veiksmīgi, pacients vakarā jau var doties mājās. Mūsdienās ķirurgu rīcībā ir speciāli tīkliņi jeb implanti, ar kuriem operācijas laikā nostiprina saistaudus, lai trūce šajā vietā vairs neveidotos.
Ja pacients laikus nevēršas pie ārsta, trūce var iesprūst. Tas nozīmē, ka piepūles laikā caur nelielo atveri saistaudos izspiežas zarnu cilpa. Ja iespīlētā vieta netiek apasiņota, aptuveni sešās stundās zarna var atmirt, plīst un tās saturs izplūst vēdera dobumā. Ja pacients ierodas slimnīcā ar novēlošanos, nelielās trūces operācijas vietā jāveic plaša vēdera dobuma operācija, iespējams, jāizņem pat daļa zarnas.