Kāpēc vācieši dzer mazāk piena? Tam ir divi vienkārši un sadzīviski iemesli; viens no tiem – dārdzība 40
Ikdienu Vācijā tiek izdzerts arvien mazāk piena, patēriņš uz vienu iedzīvotāju ir jaunā rekordzemā līmenī. Tas viss ir, pat rēķinot kopā ar sviestu un sieru, raksta izdevums tagesschau.de. Tā iemesli ir vienkārši – augstās cenas un augu izcelsmes alternatīvu uzplaukums.
Jau pērn Vācijā iedzīvotāji dzēra mazāk piena nekā vairāk pirms 30 gadiem. Piena patēriņš uz vienu iedzīvotāju bija ap 46,1 kilogramu, kas atbilst samazinājumam par 1,9% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tas ir kritums kopš uzskaites sākšanas 1991. gadā.
Skaitļi liecina, ka samazinās arī citu piena produktu patēriņš: tātad neatkarīgi no tā, vai sviesta patēriņš gadā samazinājās par 12,6% un pagājušajā gadā bija nedaudz mazāks par 5,3 kilogramiem uz vienu iedzīvotāju. Arī siera patēriņš sarucis no 25,3 kilogramiem 2021.gadā līdz 24,6 kilogramiem pērn.
Tikai attiecībā uz proteīnu saturošiem piena produktiem, kas nepieciešami, piemēram, sporta uzturam un cepamajiem maisījumiem, patēriņš uz vienu iedzīvotāju pieaudzis par gandrīz 4% līdz 610 gramiem.
Vācijā kopumā šogad ir par 1900 piena lopkopības saimniecībām mazāk nekā gadu iepriekš, jo piena patēriņa samazināšanās ietekmē arī piena ražošanu. Saražotā piena apjoms pērn samazinājies par vairāk nekā 6% līdz aptuveni 4,2 miljoniem tonnu.
Slaucamo govju saimniecību skaits sarucis no 54 800 līdz 52 900. Govju skaits samazinājies par aptuveni 23 000 dzīvnieku, kas nozīmē, ka katrā piena fermā tika turētas vidēji 72 slaucamas govis.